"Καθάρισε" τη Λαμία στα πρώτα 11 λεπτά!

Για την 7η αγωνιστική της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε στην Τούμπα τη Λαμία με 3-0...

Μπροστά σε 23.000 θεατές ο Φερέιρα επέλεξε να ξεκινήσουν το ματς ο Πασχαλάκης κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα οι Γιαννούλης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Μάτος, στα χαφ οι Στοχ, Μίσιτς, Ντόουγκλας, Λημνιός και μπροστά τους Σφιντέρσκι και Μπίσεσβαρ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 2' προηγήθηκε στο σκορ με μακρινό σουτ του Μίσιτς, το οποίο έπιασε στον ύπνο τον Βελλίδη, υποχρεώνοντάς τον να μαζέψει την μπάλα από τα δίχτυα του!

Στο 6ο λεπτό ο Γιαννούλης από τα δεξιά έβγαλε τη σέντρα και ο Λημνιός με κεφαλιά νίκησε για 2η φορά τον Βελλίδη ενώ στο 11' ο Σφιντέρσκι με τακουνάκι μετά από συρτή σέντρα του Στοχ έγραψε το 3-0...

Από εκείνο το χρονικό σημείο και μετά ο ΠΑΟΚ ανέκοψε τον ρυθμό του, έλεγχε βέβαια το παιχνίδι, χωρίς να πιέζει τη Λαμία, αρκούμενος σε κυκλοφορία της μπάλας και επιθέσεις από τις πτέρυγες.

Η ομάδα δεν απειλήθηκε από τους ανύπαρκτους επιθετικά φιλοξενούμενους, αλλά και οι στιγμές που βγήκε με αξιώσεις στην επίθεση ήταν λίγες και σε αυτές είχε κακές επιλογές στα τελειώματα με Λημνιό – Γιαννούλη!

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ συνέχισε να παίζει με κατεβασμένη ταχύτητα, είχε 2-3 καλές στιγμές στο παιχνίδι με καλύτερες το δοκάρι του Σφιντέρσκι στο 76' και του Κρέσπο στο 90', με τη γενική εικόνα της ομάδας πάντως να μην ενθουσιάζει.

Η αλλαγή του Βιεϊρίνια στο 84' ξεσήκωσε θύελλα ενθουσιασμού στην Τούμπα, με τον κόσμο να αποθεώνει τον αρχηγό! Ήταν πραγματικά μια μεγάλη στιγμή που θα μείνει χαραγμένη στη μνήμη μας!

Οι άλλες δύο κινήσεις του Φερέιρα ήταν ο Εσίτι και ο Ζαμπά, με τον τελευταίο να βρίσκεται και πάλι εκτός τόπου και χρόνου! Στα αξιομνημόνευτα της αναμέτρησης το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ για πρώτη φορά φέτος κράτησε το μηδέν στην άμυνα σε επίσημο παιχνίδι!

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ντόουγκλας (64' Εσίτι), Μίσιτς, Λημνιός (84' Βιεϊρίνια), Στοχ (73' Ζαμπά), Μπίσεσβαρ, Σφιντέρσκι.

Λαμία: Βελλίδης (46' Κάτσικας), Αντέτζο, Πλιάτσικας, Βύντρα, Βάντερσον, Μπεχαράνο (46' Μπουλούλης), Ντελ Πίνο, Δημούτσος, Σκόνδρας, Βασιλόγιαννης, Ρόμανιτς.

...............................

92ο λεπτό: Κόκκινη στον Τζανετόπουλο για κράτημα στον Μπίσεσβαρ, ο ρεφ πάει στο VAR και παίρνει πίσω την κόκκινη, έγινε κίτρινη

3 λεπτά οι καθυστερήσεις

90ό λεπτό: Απίστευτο δοκάρι ο Κρέσπο! Η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο, έσκασε κάτω και ο Ίνγκασον πιεζόμενος την έστειλε άουτ

Στο ίδιο λεπτό Βιεϊρίνια στη θέση του Λημνιού με τον Κρέσπο να του δίνει το περιβραχιόνιο

84ο λεπτό: Σουτ του Μάτος άουτ

80ό λεπτό: Κίτρινη στον Ζαμπά

76ο λεπτό: Δοκάρι το σουτ του Σφιντέρσκι και στη συνέχεια στα χέρια του Κάτσικα η μπάλα!

74ο λεπτό: Κίτρινη στον Σκόνδρα για κράτημα στον Μπίσεσβαρ

73ο λεπτό: Ζαμπά στη θέση του Στοχ

70ό λεπτό: Αναιμικό σουτ του Μπίσεσβαρ, στα χέρια του Κάτσικα η μπάλα

66ο λεπτό: Μετά από κόρνερ του Στοχ, σύγχυση στην άμυνα της Λαμίας με τον Ίνγκασον να κάνει την προβολή και ο Κάτσικας να μπλοκάρει

64ο λεπτό: Εσίτι στη θέση του Ντόουγκλας

62ο λεπτό: Καλή προσπάθεια του ΠΑΟΚ με τον Μπίσεσβαρ να βγάζει τη σέντρα αλλά η κεφαλιά του Σφιντέρσκι να περνάει άουτ

54ο λεπτό: Αναγκαστική αλλαγή για τη Λαμία, Τζανετόπουλος στη θέση του Αντέτζο. Κλείνει τις αλλαγές ο Αντωνίου

46ο λεπτό: Κάτσικας στη θέση του Βελλίδη και Μπουλούλης στη θέση του Μπεχαράνο. Διπλή αλλαγή για τη Λαμία

Ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να βγαίνει στην κόντρα στην τελευταία φάση του 45λεπτου, όμως η επιλογή του Γιαννούλη δεν ήταν καλή!

1 λεπτό οι καθυστερήσεις

42ο λεπτό: Ο Βελλίδης σταματάει το φάουλ του Στοχ πέφτοντας στη δεξιά του γωνία. Στο ιδιο λεπτό κίτρινη στον Γιαννούλη

41ο λεπτό: Κίτρινη στον Ντελ Πίνο

35ο λεπτό: Σουτ του Στοχ άουτ

34ο λεπτό: Εξαιρετική προσπάθεια του Λημνιού, δεν ήταν καλό το τελείωμα, καθώς το σουτ του το μπλόκαρε ο Βελλίδης

23ο λεπτό: Κίτρινη στον Ρόμανιτς για μαρκάρισμα στον Μπίσεσβαρ

19ο λεπτό: Κίτρινη στον Ντόουγκλας για μαρκάρισμα στη μεσαία γραμμή

11ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Σφιντέρσκι με τακουνάκι μετά από χαμηλή σέντρα του Στοχ

6ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Λημνιός με κεφαλιά μετά από σέντρα του Γιαννούλη!

2ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Μίσιτς με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Λαμία στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ντόουγκλας (64' Εσίτι), Μίσιτς, Λημνιός (84' Βιεϊρίνια), Στοχ (73' Ζαμπά), Μπίσεσβαρ, Σφιντέρσκι. Αναπληρωματικοί: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Εσίτι, Πέλκας, Βιεϊρίνια, Ζαμπά, Ακπόμ

Λαμία: Βελλίδης (46' Κάτσικας), Αντέτζο, Πλιάτσικας, Βύντρα, Βάντερσον, Μπεχαράνο (46' Μπουλούλης), Ντελ Πίνο, Δημούτσος, Σκόνδρας, Βασιλόγιαννης, Ρόμανιτς. Αναπληρωματικοί: Κάτσικας, Τζανετόπουλος, Τιράμ, Σάλιακας, Μπουλούλης,Τσαπρούνης, Καραγιάννης, Ανάκογλου

......................................

Εκτός αποστολής ο Λάμπρου και ο Μιχάι

17:10 Ξεκίνησαν ζέσταμα οι Ζίβκοβιτς - Λάμπρου

17:20 Στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες της Λαμίας για προθέρμανση

17:26 Ακολούθησε και ο ΠΑΟΚ, με τους παίκτες να χειροκροτούνται από τον κόσμο που σιγά σιγά πυκνώνει στις εξέδρες της Τούμπας