ΠΑΝΑΞΙΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ!!!

Για τη 29η αγωνιστική της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε στην κατάμεστη Τούμπα τον Λεβαδειακό με 5-0 και αναδείχτηκε και μαθηματικά ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ...

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου παράταξε στο αρχικό σχήμα τον Πασχαλάκης κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Μάτος – Βαρέλα – Κρέσπο - Γιαννούλη, αμυντικά χαφ τους Σάκχοφ - Ολιβέιρα, μεσοεπιθετικά τους Πέλκα – Λημνιό- Μπίσεσβαρ και στην κορυφή ο Σφιντέρσκι.

Σε μια πυρακτωμένη Τούμπα, ο ΠΑΟΚ μπήκε φουριόζος στο ματς και μόλις στο 2' ο Σάκχοφ, με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ μετά από μπαλιά του Σφιντέρσκι, βάζοντας φωτιά στις κατάμεστες εξέδρες!

Δύο λεπτά αργότερα ο Τζήλος έδωσε πέναλτι σε ανατροπή του Γιαννούλη και ο Μπίσεσβαρ με εκτέλεση αλά Πανενκα έκανε το 2-0, διώχνοντας το όποιο άγχος υπήρχε στην Τούμπα!

Νωρίτερα ο Πασχαλάκης απέκρουσε πολύ δύσκολα την κεφαλιά του Νίκα σε μια από τις ελάχιστες επιθέσεις του Λεβαδειακού και στο 16' ο Μπάγιτς σταμάτησε τον Σφιντέρσκι στο τετ α τετ και στο 30' ο Πέλκας είδε τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να αποκρούει το πέναλτι που εκτέλεσε και το κέρδισε ο Γιαννούλης!

Με τη έναρξη της επανάληψης, στο 50' ο Πέλκας έχασε μεγάλη ευκαιρία (τετ α τετ), αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Βαρέλα με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Πέλκα έκανε το 3-0!

Στο 60' ο Σάκχοφ έγραψε το 4-0 και στο 81΄ο Σφιντέρσκι με κοντινό σουτ μετά από μπαλιά του Ζαμπά διαμόρφωσε το τελικό 5-0. Τρομερή και ανεπανάληπτη στιγμή στις καθυστερήσεις με τον Αντελίνο Βιεϊρίνια να μπαίνει στη θεση του Πέλκα και την Τούμπα να αποθεώνει τον φυσικό ηγέτη αυτής της ομάδας!

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος (69' Ζαμπά), Βαρέλα (78' Βαρέλα), Κρέσπο, Γιαννούλης, Σάκχοφ, Ολιβέιρα, Πέλκας (91' Βιεϊρίνια), Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Σφιντέρσκι.

Λεβαδειακός: Μπάγιτς, Τσαμπούρης, Ανγκουά, Λιάγκας, Καραχάλιος (85' Όμο), Μητρόπουλος (66' Ζησόπουλος), Νανγκίς, Σαβαντογκό, Χατζηλάμπρος (66' Στανόγεβιτς), Νίκας, Αντιλέχου.

................................

91ο λεπτό: Βιεϊρίνια στη θεση του Πέλκα

85ο λεπτό: Όμο στη θέση του Καραχάλιου

81ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Σφιντέρσκι με κοντινό σουτ μετά από μπαλιά του Ζαμπά

78ο λεπτό: Μαλεζάς στη θέση του Βαρέλα που αποθεώνεται!

69ο λεπτό: Ζαμπά τη θέση του Μάτος

66ο λεπτό: Διπλή αλλαγή για τον Λεβαδειακό, μπήκαν Ζησόπουλος και Στανόγεβιτς στις θέσεις των Μητρόπουλου - Χατζηλάμπρου

60ό λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Σάκχοφ με κοντινό σουτ!

53ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Βαρέλα με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Πέλκα!

50ό λεπτό: Χαμένο τετ α τετ ο Πέλκας, απέκρουσε ο Μπάγιτς

Ημίχρονο στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 2-0, να ελέγχει το ματς και να βρίσκεται μια ανάσα από τον τίτλο!

45ο λεπτό: Κακό τελείωμα ο Ολιβέιρα σε καλή ευκαιρία

33ο λεπτό: Καλό σουτ του Πέλκα, άουτ η μπάλα

30ό λεπτό: Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ σε ανατροπή του Μάτος, το εκτέλεσε ο Πέλκας απέκρουσε ο Μπάγιτς

16ο λεπτό: Χαμένο τετ α τετ από τον Σφιντέρσκι

19ο λεπτό: Σουτ του Σάκχοφ από καλή θέση άουτ

9ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Ντιέγκο με χτύπημα αλά Πανένκα

8ο λεπτό: Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ σε ανατροπή του Γιαννούλη

6ο λεπτό: Μεγάλη επέμβαση του Πασχαλάκη σε κεφαλιά του Νίκα

2ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Σάκχοφ, με κοντινό σουτ ανοίγει το σκορ μετά από μπαλιά του Σφιντέρσκι

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος (69' Ζαμπά), Βαρέλα (78' Βαρέλα), Κρέσπο, Γιαννούλης, Σάκχοφ, Ολιβέιρα, Πέλκας, Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Σφιντέρσκι. Αναπληρωματικοί: Ρέι, Ίνγκασον, Βιεϊρίνια, Μαλεζάς, Μίσιτς, Ζαμπά, Ακπόμ

Λεβαδειακός: Μπάγιτς, Τσαμπούρης, Ανγκουά, Λιάγκας, Καραχάλιος (85' Όμο), Μητρόπουλος (66' Ζησόπουλος), Νανγκίς, Σαβαντογκό, Χατζηλάμπρος (66' Στανόγεβιτς), Νίκας, Αντιλέχου. Αναπληρωματικοί: Μπαλαούρου, Όμο, Στανόγεβιτς, Μελέγκ, Ρεκβιασβίλι, Ζησόπουλος, Γιακουμάκης

...............................

Το pregame της αναμέτρησης...

17:15 Γεμίζει σιγά σιγά η Τούμπα, πολύς κόσμος έξω από το γήπεδο

17:20 Έφτασε στο γηπεδο ο Λεβαδειακός, ουδείς ασχολήθηκε μαζί τους

17:30 Απίστευτες σκηνές στην άφιξη της ομάδας στην Τούμπα! Ο κόσμος περικύκλωσε το πούλμαν και αποθέωσε παίκτες και Ιβάν