Εύκολο διπλό και πρόκριση στο ΟΑΚΑ!

Στο πλαίσιο του επαναληπτικού αγώνα της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, ο ΠΑΟΚ κέρδισε στο ΟΑΚΑ τον Παναθηναϊκό με 0-1 ...

To σκορ αδικεί τον ΠΑΟΚ που μπορούσε να φτάσει σε μεγαλύτερη σε έκταση νίκη, καθώς είχε τις ευκαιρίες για να βρει περισσότερο γκολ την ώρα που η αθηναϊκή ομάδα ουσιαστικά δεν μας απείλησε.

Ο Φερέιρα ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Γιαννούλη - Βαρέλα - Ίνγκασον - Βιεϊρίνια, αμυντικά χαφ τους Μίσιτς - Μαουρίσιο, μπροστά τους οι Πέλκας - Μπίσεσβαρ - Λημνιός και στην κορυφή της επίθεσης ο Σφιντέρσκι.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα από τους γηπεδούχους στο ματς και μόλις στο 11ο λεπτό, ο Σφιντέρσκι με άψογο τελείωμα μετά από εκπληκτική προσπάθεια του Πέλκα έκανε το 0-1, παγώνοντας το ΟΑΚΑ, μιας και οι γηπεδούχοι ήθελαν πλέον 4 γκολ για να περάσουν, χωρίς να δεχτούν άλλο!

Ως το τέλος του ημιχρόνου, η ομάδα που έβγαζε τελικές ήταν ο Δικέφαλος, όμως ο Μπίσεσβαρ κυρίως δεν κατάφερε να χριστεί σκόρερ, σπαταλώντας τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν, όσες φορές βρέθηκε σε καλή θέση...

Αναιμική η αντίδραση του Παναθηναϊκού στην επανάληψη, ήθελε αλλά δεν μπορούσε, και ο ΠΑΟΚ με σβηστές τις μηχανές πήρε μια πολύ εύκολη νίκη - πρόκριση στους "4" του θεσμού.

Λάμπρου, Άκπομ, Μιχαηλίδης ήταν οι κινήσεις του Φερέιρα, ο οποίος βλέπει τον ΠΑΟΚ να παίζει καλύτερο ποδόσφαιρο εφαρμόζοντας το 4-2-3-1, σε σχέση με αυτό που έπαιζε ως τώρα και δεν πολυτραβούσε!

Παναθηναϊκός: Διούδης, Χατζηθεοδωρίδης, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Γιόχανσον, Δώνης, Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάνης (58' Περέα), Ζαχίντ (70' Μπουζούκης), Νάγκι (46' Αγιούμπ), Μακέντα.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα (86' Μιχαηλίδης), Ίνγκασον, Γιαννούλης, Μίσιτς, Μαουρίσιο, Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Πέλκας (63' Λάμπρου), Σφιντέρσκι (72' Άκπομ)

........................................

Τέλος, ο ΠΑΟΚ στους "4"

3 λεπτά οι καθυστερήσεις

88ο λεπτό: Ο Πασχαλάκης απέκρουσε δύσκολα το δυνατό μακρινό σουτ του Μακέντα

86ο λεπτό: Μιχαηλίδης στη θέση του Βαρέλα, στο ίδιο λεπτό κίτρινη στον Κουρμπέλη

85ο λεπτό: Σουτ του Μακέντα άουτ!

84ο λεπτό: Κίτρινη στον Λημνιό

82ο λεπτό: Καλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Άκπομ να αστοχεί στο σουτ

79ο λεπτό: Κίτρινη στον Πούγγουρα για μαρκάρισμα στον Λημνιό

77ο λεπτό: Σέντρα ο Βιείρίνια, κεφαλιά ο Άκπομ άουτ

76ο λεπτό: Ατομική προσπάθεια του Λάμπρου, κόντραρε η μπάλα στο σουτ που επιχείρησε

72ο λεπτό: Άκπομ στη θέση του Σφιντέρσκι

70ό λεπτό: Μπουζούκης στη θέση του Ζαχίντ

63ο λεπτό: Λάμπρου στη θέση του Πέλκα

58ο λεπτό:Περέα στη θέση του Χατζηγιοβάνη

56ο λεπτό: Φάουλ για κόκκινη κάρτα του Δώνη στον Πασχαλάκη, ο ρέφερι δίνει απλά την κίτρινη!

46ο λεπτό: Αγιούμπ στη θέση του Νάγκι

Ημίχρονο! Ο ΠΑΟΚ έχει κάνει άλμα πρόκρισης μετά το τέλος του 1ου ημιχρόνου στο ΟΑΚΑ, καθώς προηγείται με 0-1 και σε συνδυασμό με το 2-0 του αγώνα της Τούμπας, δείχνει να είναι πολύ κοντά στους "4"

1 λεπτό οι καθυστερήσεις

45ο λεπτό: Γύρισμα του Γιαννούλη, μπλόκαρε ο Διούδης

44ο λεπτό: Κίτρινη στον Μαουρίσιο

33ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία ο Μπίσεσβαρ, μετά από μπαλιά του Πέλκα σούταρε άουτ!

23o λεπτό: Σουτ του Μπίσεσβαρ έξω από την μεγάλη περιοχή άουτ, δεν ήταν η καλύτερη επιλογή

17ο λεπτό: Σουτ του Μίσιτς άουτ

14ο λεπτό: Κεφαλιά του Πέλκα άουτ

11ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Σφιντέρσκι με άψογο τελείωμα μετά από εκπληκτική προσπάθεια του Πέλκα

9ο λεπτό: Ο Χατζηθεοδωρίδης από καλή θέση σούταρε άουτ!

3ο λεπτό: Βολιδα του Μπίσεσβαρ βρίσκει τον Δώνη που έπεσε στο έδαφος ζαλισμένος

2ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία με τον Μπίσεσβαρ να σουτάρει από κοντά και ο Διούδης να αποκρούει

To παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό στη σέντρα

Παναθηναϊκός: Διούδης, Χατζηθεοδωρίδης, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Γιόχανσον, Δώνης, Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάνης (58' Περέα), Ζαχίντ (70' Μπουζούκης), Νάγκι (46' Αγιούμπ), Μακέντα. Αναπληρωματικοί: Χριστογεώργος, Κολοβέτσιος, Περέα, Ανουάρ, Αγιούμπ, Μπουζούκης, Νούνες

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα (86' Μιχαηλίδης), Ίνγκασον, Γιαννούλης, Μίσιτς, Μαουρίσιο, Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Πέλκας (63' Λάμπρου), Σφιντέρσκι (72' Άκπομ). Αναπληρωματικοί: Παπαδόπουλος, Μιχαηλίδης, Ντόουγκλας, Εσίτι, ΕΛ Καντουρί, Λάμπρου, Άκπομ