Στον τελικό για 3η σερί χρονιά!

Στον επαναληπτικό αγώνα της ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, ο ΠΑΟΚ έμεινε στη λευκή ισοπαλία στο "Θ. Κολοκοτρώνης" και προκρίθηκε στον τελικό του ΟΑΚΑ!

Ο Λουτσέσκου παράταξε στο αρχικό σχήμα τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Κρέσπο - Ίνγκασιν - Βαρέλα - Μάτος, αμυντικά χαφ τους Σάκχοφ - Μίσιτς, μεσοεπιθετικά τους Ζαμπά - Μπίσεσβαρ - Λημνιό και στην κορυφή της επίθεσης τον Τσούμπα Άκπομ.

Ο Δικέφαλος έδειξε από την αρχή της αναμέτρησης πως ο στόχος ήταν να κρατήσει το μηδέν στα μετόπισθεν και να προσπαθήσει να τρυπήσει τους γηπεδούχους σε κάποια αντεπίθεση. Παίζοντας με κοντά τις γραμμές, έδωσε την κυκλοφορία της μπάλας στους γηπεδούχους που από την αρχή του αγώνα πίεζαν ψηλά και ήταν η ομάδα που είχε 2-3 καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο, με τον Πασχαλάκη πάντως να φωνάζει παρών όποτε χρειάστηκε!

Ο Αστέρας μπήκε δυνατά στην επανάληψη, πίεσε για κάποιο γκολ χωρίς όμως να καταφέρουν οι παίκτες του να νικήσουν τον Πασχαλάκη στις καλές στιγμές που είχαν στο ματς! Στο 47ο λεπτό, ακυρώθηκε γκολ του Τσιλιανίδη, για φάουλ στον Ίνγκασον και μετά το 70', όσο περνούσε η ώρα η επιθετική δραστηριότητα των γηπεδούχων εκφυλλιζόταν με τον ΠΑΟΚ προς το τέλος του παιχνιδιού να βρίσκει την ευκαιρία να γίνει απειλητικός με τους Λημνιό και Ολιβέιρα!

Ολιβέιρα, Πέλκας, Σφιντέρσκι, ήταν οι κινήσεις του Λουτσέσκου από τον πάγκο μας, με τις αλλαγές να βοηθούν την ομάδα να κρατήσει μπάλα και να φτάσει στην πρόκριση!

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Ίνγκασον, Κρέσπο, Σακχόφ, Μίσιτς (52' Ολιβέιρα), Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Ζαμπά (62' Πέλκας), Άκπομ (77' Σφιντέρσκι).

...................................

91ο λεπτό: Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Ολιβέιρα, από καλή θέση σούταρε άουτ!

4 λεπτά οι καθυστερήσεις

86ο λεπτό: Φάουλ για τον Αστέρα και κίτρινη στον Ίνγκασον

79ο λεπτό: Σουτ του Μπελλόκ, μπλόκαρε ο Πασχαλάκης

77ο λεπτό: Ο Σφιντέρσκι στη θέση του Άκπομ

76ο λεπτό: Κίτρινη στον Ολιβέιρα για διαμαρτυρία

74ο λεπτό: Αραβίδης στη θέση του Τσιλιανίδη

72ο λεπτό: Χαμένο τετ α τετ ο Λημνιός, πλάσαρε πάνω στον Παπαδόπουλο!

64ο λεπτό: Μπελλόκ στη θέση του Τασουλή

62ο λεπτό: Πέλκας στη θέση του Ζαμπά

61ο λεπτό: Σουτ του Φερνάντεζ άουτ!

52ο λεπτό: Ολιβέιρα στη θέση του Μίσιτς

51ο λεπτό: Ο Άκπομ σε καλή θέση χάνει την ισορροπία του!

50ό λεπτό: Κεφαλιά του Δουβίκα άουτ

49ο λεπτό: Δύσκολα ο Πασχαλάκης το σουτ του Τσιλιανίδη!

47ο λεπτό: Ακυρώνεται γκολ του Τσιλιανίδη, για φάουλ στον Ίνγκασον

Ημίχρονο, 0-0 στην Τρίπολη

42ο λεπτό: Σουτ του Ζαμπά άουτ

41ο λεπτό: Δουβίκας στη θέση του Βλάχου, αναγκαστική αλλαγή!

37ο λεπτό: Κίτρινη στον Τριανταφυλλόπουλο για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Ζαμπά

35ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα με τον Τασουλή, από καλή θέση σούταρε άουτ!

20ό λεπτό: Ο Πασχαλάκης μπλοκάρει την κοντινή προβολή του Μαρτίνεθ

17ο λεπτό: Σεντρα σουτ του Κρέσπο από καλή θεση, άουτ

12ο λεπτό: Πιέζουν ψηλά και οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης

6ο λεπτό: Σουτ του Κώτσιρα σε κόρνερ ο Πασχαλάκης

5ο λεπτό: Αναγνωριστικό το παιχνίδι στο ξεκίνημά του

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα...

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Βλάχος (41' Δουβίκας), Μαρτίνεθ, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Μουνάφο, Βαλιέντε, Τασουλής (64' Μπελλόκ), Φερνάντεζ, Κώτσιρας, Τσιλιανίδης (74' Αραβίδης). Αναπληρωματικοί: Αθανασιάδης, Χριστόπουλος, Μπελλόκ, Ρόλε, Γλέζος, Δουβίκας, Αραβίδης

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Ίνγκασον, Κρέσπο, Σακχόφ, Μίσιτς (52' Ολιβέιρα), Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Ζαμπά (62' Πέλκας), Άκπομ (77' Σφιντέρσκι). Αναπληρωματικοί: Παπαδόπουλος,  Λύρατζης, Γιαννούλης, Κάνιας, Πέλκας, Ολιβέιρα, Σφιντέρσκι

H ενδεκάδα του ΠΑΟΚ

15:27 Βγήκαν για ζέσταμα οι παίκτες μας με τους λίγους -για την ώρα- ΠΑΟΚτσήδες να φωνάζουν: "Νάτοι Νάτοι οι Πρωταθλητές"