Επική πρόκριση στην παράταση!

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε στην παράταση στην Τούμπα τον Πανιώνιο στον επαναληπτικό αγώνα της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας με 4-2 και πέρασε στους 4...

Ο Λουτσέσκου ξεκίνησε το παιχνίδι με τον Πασχαλάκη, Κρέσπο, Ίνγκασον, Βιεϊρίνια, Γιαννούλη στην άμυνα, Σάκχοφ, Ολιβέιρα αμυντικά χαφ, Πέλκα, Ενρίκε, Λημνιό μεσοεπιθετικά και στην κορυφή της επίθεσης τον Σφιντέρσκι.

Μόλις στο 11ο λεπτό ο Πέλκας δέχτηκε χτύπημα από παίκτη του Νιόνιου στα πλευρά με τον Σκουλά να μη δίνει ούτε φάουλ! Έγινε αναγκαστική αλλαγή με τον Μπίσεσβαρ να περνάει στη θέση του και τον ρέφερι να δείχνει από την αρχή τις προθέσεις του.

Οι φιλοξενούμενοι σε κάθε ευκαιρία έπεφταν στο έδαφος κάνοντας καθυστέρηση, ο Κότνικ αργούσε να επαναφέρει με το κοράκι να μην τιμωρεί τίποτε!

Ο ΠΑΟΚ όσο περνούσε η ώρα ανέβαζε την πίεση και στο 26ο λεπτό έγινε πέναλτι πεντακάθαρο στον Κρέσπο το οποίο ο Σκουλάς αν και είδε τη φάση δεν το έδωσε, αποδεικνύοντας πως ήρθε στην Τούμπα για να κάνει τη δουλειά!

Στο 32ο λεπτό ο Μπίσεσβαρ με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ, όμως δύο λεπτά αργότερα ο Ντουρμισάι εκμεταλλεύτηκε κακή αντίδραση της άμυνάς μας και ισοφάρισε. Λίγο νωρίτερα ο Πασχαλάκης απέκρουσε το πλασέ του Τσιλούλη που βγήκε τετ α τετ στην κόντρα!

Με την έναρξη της επανάληψης ο ΠΑΟΚ αναζήτησε το γκολ χωρίς να ευστοχήσει όμως ούτε ο Σφιντέρσκι στο 53' ούτε ο Άκπομ στο 62 στις πολύ καλές ευκαιρίες που είχαν. Δε συνέβη όμως το ίδιο στο 82' όταν ο Σφιντέρσκι με κεφαλιά έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί και κόντρα στη ροή του ματς, ο Καμαρά σημείωσε το 2-2, δίνοντας προβάδισμα προκρισης στον Πανιώνιο.

Η αθηναϊκή ομάδα λογάριαζε όμως χωρίς τον ξενοδόχο! Στο 114' ο Άκπομ μετά από γύρισμα του Βιεϊρίνια σημείωσε το 3-2 και στο 118' ο Βιεϊρίνια από τα 11 μέτρα σημείωσε το 4-2 με βολίδα, αξιοποιώντας το πέναλτι που έδωσε ο Σκουλάς σε χέρι του Μανθάτη.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Κρέσπο, Ίνγκασον, Βιεϊρίνια, Γιαννούλης, Σάκχοφ (74' Μάτος), Ολιβέιρα, Πέλκας (14' Μπίσεσβαρ), Ενρίκε (97' Μίσιτς), Λημνιός (56' Άκπομ), Σφιντέρσκι.

Πανιώνιος: Κότνικ, Κόσιτς, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Παπαγεωργίου (78' Άρτσε), Κόρμπος, Μανιάτης, Μπουμάλ (60' Μπανανά), Μανθάτης, Τσιλούλης (90' Καμαρά), Ντουρμισάι.

......................................

118ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Βιεϊρίνια

117ο λεπτό: Ο Σκουλάς δίνει το πεντακάθαρο πέναλτι του Μανθάτη

114ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Άκπομ μετά από γύρισμα του Βιεϊρίνια113ο λεπτό: Νέα κεφαλιά του ίδιου, άουτ112ο λεπτο: Δοκάρι ο Μάτος!109ο λεπτό:  Σουτ του Σφιντέρσκι άουτ106ο λεπτό: Γκολ του Άκπομ ακυρώνεται σαν επιθετικό, μάλλον δεν ήταν Τέλος 1ου ημιχρόνου της παράτασης105ο λεπτό: Κεφαλιά του Ίνγκασον άουτ

98ο λεπτο: Δολοφονικό μαρκάρισμα του Καμαρά στον Μίσιτς! Απλά κίτρινη ο γκιοζης!

82ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Σφιντέρσκι με κεφαλιά

79ο λεπτό: Σέντρα ο Βιεϊρίνια κεφαλιά ο Άκπομ άουτ!

63ο λεπτό: Ο Σκουλάς κιτρινίζει τον Κότνικ και στο επόμενο λεπτό τον Μανθάτη

62ο λεπτό: Ο Κότντικ σταματάει τον Ενρίκε σε τετ α τετ!

60ό λεπτό: Μπανανά στη θέση του Μπουμάλ

57ο λεπτό: Κίτρινη στον Κόρμπος για μαρκάρισμα στον Μπίσεσβαρ

56ο λεπτό: Άκπομ στη θέση του Λημνιού

53ο λεπτό: Τεράστια χαμένη ευκαιρία με τον Σφιντέρσκι από καλή θέση να σουτάρει άουτ

52ο λεπτό: Κίτρινη και στον Ολιβέιρα

Ημίχρονο, έντονες οι αποδοκιμασίες για τον Σκουλά

45'+5': Κεφαλιά Ίνγκασον άουτ

45'+1': Σουτ του Σφιντέρσκι μπλόκαρε ο Κότνικ

5 λεπτά οι καθυστερήσεις

45ο λεπτό: Κόρνερ ο Μπίσεσβαρ, κεφαλιά ο Σάκχοφ άουτ

39ο λεπτό: Κίτρινη και στον Λημνιό για φάουλ που δεν έκανε

34ο λεπτό: 1-1 ο Ντουρμισάι

32ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Μπίσεσβαρ με κοντινό σουτ

29ο λεπτό: Σουτ του Μπίσεσβαρ αουτ

28ο λεπτό: Κϊτρινη σε Κρέσπο - Ντουρμισάι. Στον Κρέσπο επειδή το ζήτησαν οι νιόνιοι! Αν είναι δυνατόν!

26ο λεπτό: Πέναλτι πεντακάθαρο στον Κρέσπο δεν το έδωσε

22ο λεπτό: Κίτρινη στον Παπαγεωργίου για καθυστέρηση

15ο λεπτό: Σεντρα ο Βιεϊρίνια, προβολή ο Ενρίκε άουτ

14ο λεπτό: Μπίσεσβαρ στη θέση του Πέλκα

11ο λεπτό: Υπάρχει θέμα με τον Πέλκα που δέχτηκε νωρίτερα χτύπημα στα πλευρά και έχει πέσει στο έδαφος, λογικά θα γίνει αλλαγή! Στη φάση του τραυματισμού του από παίκτη του Νιόνιου, ο Σκουλάς δεν έδωσε ούτε φάουλ!

10ο λεπτό: Σουτ του Ενρίκε άουτ

7ο λεπτό: Κόρνερ ο Πέλκας, σουτ ο Κρέσπο άουτ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Κρέσπο, Ίνγκασον, Βιεϊρίνια, Γιαννούλης, Σάκχοφ (74' Μάτος), Ολιβέιρα, Πέλκας (14' Μπίσεσβαρ), Ενρίκε, Λημνιός (56' Άκπομ), Σφιντέρσκι. Αναπληρωματικοί: Παπαδόπουλος, Τόσκα, Μάτος, Μίσιτς, Μπαλογιάννης, Μπίσεσβαρ, Ακπόμ

Πανιώνιος: Κότνικ, Κόσιτς, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Παπαγεωργίου (78' Άρτσε), Κόρμπος, Μανιάτης, Μπουμάλ (60' Μπανανά), Μανθάτης, Τσιλούλης (90' Καμαρά), Ντουρμισάι. Αναπληρωματικοί: Μανοϊλοβιτς, Μίκο, Σουσώνης, Μπανανά, Άρτσε, Σπιριντόνοβιτς, Καμαρά

...............................................