Η πρόκριση περνάει από την Τούμπα!

Την ήττα με 2-1 γνώρισε ο ΠΑΟΚ στη Νέα Σμύρνη από τον Πανιώνιο, στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων, για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας...

Η αναμέτρηση έγινε σε έναν πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο, με τον Λουτσέσκου να παρατάσσει μια ενδεκάδα με πολλούς νέους παίκτες καθώς κάτω από τα δοκάρια βρέθηκε ο Πασχαλάκης, στην άμυνα οι Λύρατζης - Ίνγκασον - Τόσκα - Γιαννούλης, αμυντικά χαφ τους Ολιβέιρα - Σάκχοφ, μεσοεπιθετικά τους Λημνιό - Πέλκα - Ενρίκε και στην κορυφή της επίθεσης τον Σφιντέρσκι. Παρά τις κακές συνθήκες που συνάντησε, ο ΠΑΟΚ ήταν η ομάδα που προσπάθησε να παίξει ποδόσφαιρο και είχε δυο τρεις καλές ευκαιρίες στο πρώτο 45λεπτο να σκοράρει, όμως ο Λημνιός στο 5΄  απέφυγε τον Κότνικ αλλά από πλάγια θέση πλάσαρε άουτ και ο ίδιος στο 26' μετά από σύγχυση στην περιοχή του Κότνικ, επιχείρησε  να πλασάρει, αλλά ο Σαραμαντάς πρόλαβε και έδιωξε! Το σκορ άνοιξε  στο 57ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Γιαννούλη, ο Σφιντέρσκι από κοντά έκανε το 0-1. Δευτερόλεπτα νωρίτερα η μπάλα βρήκε στο κάθετο δοκάρι μετά από απόκρουση του Κότνικ.

Στο 63ο λεπτό ο Μίσιτς πέρασε στη θέση του Σάκχοφ και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μάντζιος με διπλή αλλαγή πέρασε τους Μαξίμοβιτς - Σπιριντόνοβιτς στο παιχνίδι. Στο 74ο λεπτό, ο Πανιώνιος ισοφάρισε σε 1-1 με τον Ντουρμισάι, σε μια από τις ελάχιστες τελικές του στο ματς, για να γίνει η ανατροπή στο 91' με τον Σταυρόπουλο να εκμεταλλεύεται κακή αντίδραση του Πααχαλάκη σε φάουλ που εκτέλεσε ο Σπιριντόνοβιτς και ... δεν υπήρχε!

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Τόσκα, Γιαννούλης, Σάκχοφ (63' Μίσιτς), Ολιβέιρα, Πέλκας (73' Ελ Καντουρί), Λημνιός, Ενρίκε (80' Άκπομ), Σφιντέρσκι.

..............................................Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησηςΤέλος91ο λεπτό: Λάθος ο Πασχαλάκης και 2-1 ο Σταυρόπουλος88ο λεπτό: Κίτρινη στον Άκπομ, ίσως δεν υπήρχε ούτε φάουλ!87ο λεπτό: Ο Πασχαλάκης αποκρούει δύσκολα το σουτ του Σπιριντόνοβιτς

80ό λεπτό: Άκπομ στη θέση του Ενρίκε

77ο λεπτό: Καμαρά στη θέση του Κούρντι

74ο λεπτό: Ο Πανιώνιος ισοφαρίζει σε 1-1 με τον Ντουρμισάι, σε μια από τις ελάχιστες τελικές στο ματς

73ο λεπτό: Ελ Καντουρί στη θέση του Πέλκα

67ο λεπτό: Παπαγεωργίου και Μακρύλλος βγήκαν, Μαξίμοβιτς, Σπιριντόνοβιτς μπήκαν

63ο λεπτό: Μίσιτς στη θέση του Σάκχοφ

62ο λεπτό: Κίτρινη στον Ενρίκε, αυστηρή

57ο λεπτό: Σέντρα ο Γιαννούλης και ο Σφιντέρσκι από κοντά έκανε το 0-1. Δευτερόλεπτα νωρίτερα η μπάλα βρήκε στο κάθετο δοκάρι μετά από απόκρουση του Κότνικ

51ο λεπτό: Σουτ του Ενρίκε, άουτ

49ο λεπτό: Κεφαλιά του Ενρίκε, μετά από άσχημα χτυπημένο φάουλ του Πέλκα, άουτ η μπάλα

48ο λεπτό: Κίτρινη στον Παπαγεωργίου, μετά από μαρκάρισμα στον Ενρίκε! Εξαιρετική η μπαλιά του Ολιβέιρα

46ο λεπτό: Επιβαρύνθηκε κι άλλο ο αγωνιστικός χώρος! Η μπάλα κολλάει σε κάποια σημεία

Ξεκίνησε η επανάληψη, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

37ο λεπτό: Κίτρινη στον Σταυρόπουλο για μαρκάρισμα στον Σφιντέρσκι, άλλο ένα λάθος του Διαμαντόπουλου

27ο λεπτό: Ο Ίγκασον πήρα την σκαστή κεφαλιά και ο Κότνικ απέκρουσε

26ο λεπτό: Μεγάλη φάση για τον ΠΑΟΚ! Σύγχυση στην περιοχή του Κότνικ,  ο Λημνιός επιχειρεί να πλασάρει απέναντι από τον Κότνικ, αλλά ο Σαραμαντάς προλαβαίνει και διώχνει

25ο λεπτό: Ο Ίνγκασον με τάκλιν σταμάτησε τον Μασούρα

17ο λεπτό: Σουτ του Λημνιού άουτ

5ο λεπτό: Ο Ολιβέιρα βρήκε τον Λημνιό που απέφυγε τον Κότνικ αλλά από πλάγια θέση πλάσαρε άουτ!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους στη σέντρα

Πανιώνιος: Κότνικ, Σαραμαντάς, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Παπαγεωργίου (67' Μαξίμοβιτς), Κόρμπος, Κούρντι (77' Καμαρά), Τσιλούλης, Μακρύλλος (67' Σπιριντόνοβιτς), Μασούρας, Ντουρμισάι. Αναπληρωματικοί: Μανοϊλοβιτς, Σπιριντόνοβιτς, Μανθάτης, Μαξίμοβιτς, Καμαρά, Μίκο, Σουσώνης

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Τόσκα, Γιαννούλης, Σάκχοφ (63' Μίσιτς), Ολιβέιρα, Πέλκας (73' Ελ Καντουρί), Λημνιός, Ενρίκε (80' Άκπομ), Σφιντέρσκι. Αναπληρωματικοί: Ρέι, Μαλεζάς, Μπαλογιάννης, Μίσιτς, Καντουρί, Καρέλης,  Ακπόμ

..............................

Το pregame της αναμέτρησης...

Χωρίς πρόβλημα έφτασε στο γήπεδο η αποστολή  του ΠΑΟΚ και οι παίκτες μας έκαναν την καθιερωμένη αναγνωριστική βόλτα. Βροχερός γενικά ο καιρός στην Αθήνα, δεν έχει επηρεάσει για την ώρα η βροχή τον αγωνιστικό χώρο.

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ

18:20 Βγήκαν για ζέσταμα οι παίκτες του Πανιωνίου και ακολούθησαν αυτοί του ΠΑΟΚ

18:40 Ισχυρή βροχόπτωση αυτήν την ώρα στη Νέα Σμύρνη!