Το καλό ξεκίνημα δεν ήταν αρκετό!

Για την 4η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League, o ΠΑΟΚ έχασε εκτός έδρας με 3-2 από την Αϊντχόβεν ...

O Γκαρσία παρέταξε στο αρχικό σχήμα τους Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Ίνγκασον, Κρέσπο, Καντουρί, Σβαμπ, Τσιγγάρας, Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης, Τσόλακ, μια ενδεκάδα με εκπλήξεις, καθώς Τσιγγάρας και Τσόλακ δεν αναμενόταν να ξεκινήσουν!

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο ματς και μόλις στο 4' έκανε το 0-1, όταν μετά από σουτ του Τζόλη, η μπάλα βρήκε και στο πόδι του Βαρέλα πριν καταλήξει στα δίχτυα του Μ'βογκό! Στο 10ο λεπτό ακυρώθηκε σαν οφ σάιντ το γκολ της Αϊντχόβεν (σκόρερ ο Μάλεν), ευτυχώς δεν είχε VAR, γιατί ο παίκτης καλυπτόταν!

Τρία λεπτά αργότερα, ο Τζόλης μετά από συνεργασία Ζίβκοβιτς – Σβαμπ σημείωσε το 0-2! Στο 20' οι Ολλανδοί ξαναμπήκαν στο ματς μειώνοντας με τον Γκάπκο, με την μπάλα να περνάει μέσα από τα πόδια του Ζίβκοβιτς!

Στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου, η Αϊντχόβεν πίεσε, μετέφερε το παιχνίδι προς την περιοχή μας, είχε 2-3 μακρινά σουτ τα οποία δεν μεταφράστηκαν σε κάποιο γκολ όπως θα ήθελαν, με τον ΠΑΟΚ να είναι επικίνδυνος σε αντεπιθέσεις, με χαρακτηριστικότερη αυτή του 40ού λεπτού, όταν βγήκε με 4 παίκτες στην κόντρα, αλλά η μπαλιά του Ελ Καντουρί κόπηκε την τελευταία στιγμή, στερώντας από τον ΠΑΟΚ την ευκαιρία να γίνει απειλητικός.

Οι Ολλανδοί μπήκαν δυνατά στην επανάληψη, εκμεταλλεύτηκαν την ολιγωρία των παικτών μας και στο δίλεπτο 51'-53' ανέτρεψαν το σκορ με τους Μαντουέκε και Μάλεν σε ένα χρονικό σημείο που ο ΠΑΟΚ έδειχνε υπνωτισμένος και το πλήρωσε!

Στο 57ο λεπτό, ο Μαντουέκε από καλή θέση σούταρε άουτ και αυτή ήταν η τελευταία αξιόλογη επιθετική προσπάθεια της Αϊντχόφεν! Ο ΠΑΟΚ είχε γεμάτη μισή ώρα για να φέρει το ματς στα ίσα, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει. Για την ακρίβεια ούτε καν απείλησε!

Οι αλλαγές του Γκαρσία αυτήν τη φορά δε βοήθησαν και μοιραία ήρθε μια ήττα που όπως εξελίχθηκε το ματς θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί!

Αϊντχόβεν: Μ'βογκό, Ντάμφρις, Τέζε, Μποσαλί, Μαξ, Ροζάριο, Μαντουέκε (78' Μάουρο Τζούνιορ), Σανγκαρέ, Γκάπκο, Μάλεν (91' Λεντέσμα), Ζάχαβι (71' Χέντρικ).

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Ίνγκασον, Κρέσπο (86' Ουαγκέ), Καντουρί (86' Μπίσεσβαρ), Σβαμπ, Τσιγγάρας (69' Ντόουγκλας), Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης (57' Μουργκ), Τσόλακ (69' Σφιντέρσκι).

64ο λεπτό: Κίτρινη στον Ελ Καντουρί

57ο λεπτό: Ο Μαντουέκε από καλή θέση σούταρε άουτ. Στο ίδιο λεπτό Μουργκ στη θέση του Τζόλη!

53ο λεπτό: 3-2 ο Μάλεν

51ο λεπτό: 2-2 ο Μαντουέκε

Ξεκίνησε η επανάληψη, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

Ημίχρονο με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 1-2

1 λεπτό οι καθυστερήσεις

45ο λεπτό: Ο Ζϊβκοβιτς απέκρουσε το σουτ του Ζάχαβι

42ο λεπτό: Ο Ζίβκοβιτς σε κόρνερ το σουτ του Μάλεν, η μπάλα κόντραρε και στον Ίνγκασον

26ο λεπτό: Σουτ του Ντάμφρις άουτ!

24ο λεπτό: Σουτ του Μάλεν άουτ

20ό λεπτό: 1-2 ο Γκάπκο, μέσα από τα πόδια του Ζϊβκοβιτς πέρασε η μπάλα!

13ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Τζόλης μετά από συνεργασία Ζίβκοβιτς - Σβαμπ

10ο λεπτό: Ακυρώνεται σαν οφ σάιντ το γκολ της Αϊντχόβεν, ευτυχώς δεν είχε VAR! Καλυπτόταν ο Μάλεν!

8ο λεπτό: Κίτρινη στον Τσιγγάρα για μαρκάρισμα στον Σανκαρέ, πρέπει να προσέξει ο νεαρός

4ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ μετά από σουτ του Τζόλη, η μπάλα βρήκε και στο πόδι του Βαρέλα πριν καταλήξει στα δίχτυα του Μ'βογκό!

To παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

Αϊντχόβεν: Μ'βογκό, Ντάμφρις, Τέζε, Μποσαλί, Μαξ, Ροζάριο, Μαντουέκε (78' Μάουρο Τζούνιορ), Σανγκαρέ, Γκάπκο, Μάλεν (91' Λεντέσμα), Ζάχαβι (71' Χέντρικ). Αναπληρωματικοί: Ούνερσταλ, Ντελάνχε, Φίρχεφερ, Μπαοουμγκάρτλ, Χέντρικ, Φέιν, ΜάουροΤζούνιορ, Λεντέσμα

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Ίνγκασον, Κρέσπο (86' Ουαγκέ), Καντουρί (86' Μπίσεσβαρ), Σβαμπ, Τσιγγάρας (69' Ντόουγκλας), Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης (57' Μουργκ), Τσόλακ (69' Σφιντέρσκι). Αναπληρωματικοί: Πασχαλάκης, Ταλιχμανίδης, Ουαγκέ, Μιχαηλίδης, Εσίτι, Νινούα, Ντόουγκλας, Μπίσεσβαρ, Βρακάς, Σφιντέρσκι, Κούτσιας, Μουργκ

...............................

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ, με εκπλήξεις από τον Πάμπλο Γκαρσία

18:34 Έφτασε στο γήπεδο η αποστολή του ΠΑΟΚ και οι παίκτες έκαναν την καθιερωμένη αναγνωριστική βόλτα

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου μας η Ομόνοια αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Γρανάδα

Με μαύρα περιβραχιόνια θα αγωνιστούν και οι δύο ομάδες στη μνήμη του Ντιέγκο Μαραντόνα. Και ενός λεπτού σιγή πριν την έναρξη ...

21:15 Ξεκίνησαν ζέσταμα Ζϊβκοβιτς και Πασχαλάκης

21:25 Και οι υπόλοιποι παίκτες του ΠΑΟΚ, όπως και αυτοί της ολλανδικής ομάδας ήδη προθερμαίνονται