Ήττα ΚΑΙ στη Βουδαπέστη από την Βίντι!

Για την 4η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League, o ΠΑΟΚ έχασε ΚΑΙ εκτός έδρας από τη Βίντι, με 1-0 και η υπόθεση πρόκριση έγινε πλέον πολύ δύσκολη ...

Ο Λουτσέσκου παρέταξε στο αρχικό σχήμα τον Πασχαλάκη κάτω από δοκάρια, στην άμυνα τους Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Τόσκα, αμυντικά χαφ τους Βέρνμπλουμ, Σάκχοφ, μεσοεπιθετικά οι Ελ Καντουρί, Λημνιός, Ζαμπά και στην κορυφή της επίθεσης ο Πρίγιοβιτς.

Ο ΠΑΟΚ ήταν η ομάδα η οποία στο πρώτο μισό του ημιχρόνου έλεγξε τον ρυθμό της αναμέτρησης περιορίζοντας τους Ούγγρους σε παθητικό ρόλο, χωρίς όμως να φτάσει στη δημιουργία φάσεων που θα ανησυχούσαν ιδιαίτερα τον Κόβασιτς και γενικότερα την άμυνα των γηπεδούχων.

Ζαμπά και Λημνιός δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν ρήγματα στην άμυνα της Βίντι από τα πλάγια, ούτε και ο Ελ Καντουρί από τον άξονα και έτσι το διάστημα της καλής κυκλοφορίας της μπάλας από τον ΠΑΟΚ πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Οι γηπεδούχοι βγήκαν από το καβούκι τους μετά το 30ό λεπτό, χωρίς και αυτοί να φτάσουν σε κάποια καλή στιγμή, με εξαίρεση ένα μακρινό σουτ του Μιλάνοφ στην εκπνοή του ημιχρόνου, που πέρασε άουτ.

Το γκολ που τελικά έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 50ό λεπτό από τον Μιλάνοφ με κεφαλιά μετά από σέντρα που βγήκε από τα αριστερά, σε μια φάση στην οποία κοιμήθηκε η άμυνα και το πληρώσαμε! Ο Λουτσέσκου πέρασε διαδοχικά στο ματς τους Μπίσεσβαρ, Άκπομ, Ουάρντα, χωρίς η ομάδα να καταφέρει να φτάσει ούτε στην ισοφάριση!

Ουσιαστικά η μόνη φάση που ο τερματοφύλακας της Βίντι απειλήθηκε ήταν ένα σουτ του Βέρνμπλουμ από το ύψος της μεγάλης περιοχής που πέρασε άουτ! Από εκεί και πέρα το απόλυτο τίποτε... Δεν είναι άμοιρος ευθυνών για την εικόνα της ομάδας ο Λουτσέσκου, καθώς και στα δύο ματς με τους Ούγγρους προβλημάτοσαν οι επιλογές του!

Σαφώς ο μεγάλος στόχος για φέτος είναι το πρωτάθλημα, αλλά σε τέτοια ματς, με τέτοιους αντιπάλους, η εικόνα της ομάδας δεν είναι δυνατόν να είναι αυτή που είδαμε στα παιχνίδια με την Βίντι!

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Βίντι: Κόβασιτς, Βινίσιους, Φιόλα, Χάτζιτς, Χούστι (66' Κόβατς), Νεγκό, Πατκάι, Στόπιρα, Γιουχάι, Σέποβιτς (77' Χότζιτς), Μιλάνοφ (57' Νικόλοφ).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Τόσκα, Βέρνμπλουμ, Σάκχοφ, Ελ Καντουρί (63' Άκπομ), Λημνιός (60' Μπίσεσβαρ), Ζαμπά (70' Ουάρντα), Πρίγιοβιτς.

...................................................

Θυμηθείτε την εξέιξη της αναμέτρησης

95ο λεπτό: Ανάποδο ψαλίδι του Πρίγιοβιτς, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας

93ο λεπτό: Ανάποδο ψαλίδι του Μάτος άουτ

91ο λεπτό: Η πρώτη καλή στιγμή του ΠΑΟΚ στο ματς (!), το σουτ του Βέρνμπλουμ άουτ!

57ο λεπτό: Νικόλοφ στη θέση του ... κουρασμένου Μιλάνοφ

50ό λεπτό: 1-0 ο Μιλάνοφ με κεφαλιά μετά από σέντρα που βγήκε από τα αριστερά! Κοιμηθηκε η άμυνα!

49ο λεπτό: Κίτρινη στον Χάτζιτς για φράγμα στον Ζαμπά

46ο λεπτό: Κίτρινη στον Ελ Καντουρί για διαμαρτυρία σε καταλογισμό πλάγιου άουτ

Ξεκίνησε η επανάληψη, χωρίς αλλαγές οι ομάδες

Ημίχρονο, σε ένα πολύ μέτριο ματς, χωρίς ευκαιρίες

29ο λεπτό: Κίτρινη στον Ζαμπά, μεγάλος γκιόζης ο Φιόλα!

Φτάσαμε στο 25', ο ΠΑΟΚ είναι η ομάδα που προσπαθεί να παίξει ποδόσφαιρο την ώρα που οι γηπεδούχοι περιμένουν πίσω από τη σέντρα

20ό λεπτό: Κίτρινη στον Φιόλα για χέρι

Μόνο ο κόσμος του ΠΑΟΚ ακούγεται στο γήπεδο!

16ο λεπτό: Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, το εκτέλεσε ο Ελ Καντουρί, κεφαλιά του Κρέσπο άουτ

Κοντεύουμε στο δεκάλεπτο, καλύτερα μπήκε ο ΠΑΟΚ στο ματς, με τους Ούγγρους να περιμένουν στο μισό γήπεδο

7o λεπτό: Σέντρα του Ζαμπά, κεφαλιά ο Λημνιός, μπόκαρε ο Κόβασιτς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

Βίντι: Κόβασιτς, Βινίσιους, Φιόλα, Χάτζιτς, Χούστι (66' Κόβατς), Νεγκό, Πατκάι, Στόπιρα, Γιουχάι, Σέποβιτς (77' Χότζιτς), Μιλάνοφ (57' Νικόλοφ). Αναπληρωματικοί: Τουιβελ, Κόβατς, Μπερες, Χότζιτς, Νικόλοφ, Ταμας, Χάνγκια

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Τόσκα, Βέρνμπλουμ, Σάκχοφ, Ελ Καντουρί (63' Άκπομ), Λημνιός (60' Μπίσεσβαρ), Ζαμπά (70' Ουάρντα), Πρίγιοβιτς. Αναπληρωματικοί: Ρέι, Πέλκας, Μπίσεσβαρ, Χατσερίδης, Ακπόμ, Ουάρντα, Κάνιας.

.................................................

18:35 Έγινε γνωστή η αρχική ενδεκάδα του ΠΑΟΚ

19:00 Πασαλάκης - Ρέι ξεκίνησαν ζέσταμα

19:12 Γεμίζει σιγά σιγά το κομμάτι του πετάλου με τους οπαδούς του ΠΑΟΚ