Ήττα στην πρεμιέρα του ομίλου ...

Για την 1η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League, o ΠΑΟΚ έχασε στην Τούμπα από την Τσέλσι  με 0-1...

Σε μια κατάμεστη Τούμπα, ο Λουτσέσκου κατέβασε στο αρχικό σχήμα τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα Βιεϊρίνια, Χατσερίδη, Βαρέλα, Τόσκα, αμυντικά χαφ τους Μαουρίσιο, Βέρνμπλουμ και μεσοεπιθετικά τους Σάκχοφ, Ελ Καντουρί, Πέλκα, Ζαμπά

Η Τσέλσι πήρε το προβάδισμα στο 7ο λεπτό, όταν σε πολύ γρήγορη αντεπίθεση, ο Μπάρκλεϊ βρήκε μόνο του στα αριστερά τον Γουίλιαν που πλάσαρε τον Πασχαλάκη ανοίγοντας το σκορ!

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ξεκάθαρη υπεροχή στο πρώτο 45λεπτο, έδειξαν ότι είναι ομάδα άλλου επιπέδου, ήταν αυτοί που δημιουργούσαν τις ευκαιρίες και ευτυχώς που ο Μοράτα ήταν άστοχος στα τελειώματα των φάσεων που προέκυψαν, ενώ στο 38ο λεπτό, είχαμε μεγάλη επέμβαση Πασχαλάκη σε πλασέ του Πέδρο σε κόρνερ, μετά την εκτέλεση του οποίου η κεφαλιά του Μοράτα ελάχιστα εκατοστά άουτ.

Στο 45ο λεπτό, ο Μπάρκλεϊ κράτησε τον Μαουρίσιο, ο Μαγιένκο αν και είδε την παράβση δεν σφύριξε το πέναλτι ... Ίδια η εικόνα της αναμέτρησης και στην επανάληψη, με την Τσέλσι να τελειώνει το ματς με 2-17 τελικές, κάτι που δεν ξέρουμε πόσα χρόνια έχει να συμβεί και αν συνέβη ποτέ! Ο ΠΑΟΚ μετά τις αλλαγές του Λουτσέσκου, προσπάθησε να γίνει απειλητικός, χωρίς να καταφέρει και πολλά πράγματα και έτσι μοιραία ήρθε η ήττα.

Τσέλσι: Αριζαμπαλάγκα, Ζαπακόστα, Ρούντιγκερ, Κρίστιανσεν, Αλόνσο (65' Αθπιλικουέτα), Ζορζίνιο (65' Φάμπρεγκας), Καντέ, Γουίλιαν, Μπάρκλεϊ, Πέδρο, Μοράτα (81' Ζιρού).

....................................................

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέρησης

Ο Μαγένκο σφυρίζει τη λήξη, χωρίς να παιχτεί σχεδόν καθόλου μπάλα στις καθυστερήσεις

92ο λεπτό: Φάουλ για την Τσέλσι σε καλή θέση, κίτρινη στον Ελ Καντουρί για μαρκάρισμα στον Πέδρο

91ο λεπτό: Από μία κίτρινη σε Ουάρντα -Ρούντιγκερ

90ό λεπτό: Κίτρινη στον Καντέ για μαρκάρισμα στον Μαουρίσιο

88ο λεπτό: Κίτρινη στον Βέρνμπλουμ

85ο λεπτό: Σουτ του Μπίσεσβαρ μπλόκαρε ο Αριζαμπαλάγκα

83ο λεπτό: Καλό σουτ του Βιεϊρίνια, στο τσακ δεν πρόλαβε ο Ουάρντα να μπει στη φάση

82ο λεπτό: Μπίσεσβαρ στη θέση του Ζαμπά

81ο λεπτό: Ζιρού στη θέση του Μοράτα

72ο λεπτό: Ο Πασχαλάκης απέκρουσε δύσκολα το σουτ του Πέδρο

69ο λεπτό: Πρίγιοβιτς στη θέση του Σάκχοφ

65ο λεπτό: Φάμπρεγκας στη θέση του Ζορζίνιο και Αθπιλικουέτα αντί το Αλόνσο

62ο λεπτό: Ουάρντα στη θέση του Πέλκα

49ο λεπτό: Ο Γουίλιαν σούταρε από καλή θεση, ο Πασχαλάκης μπλόκαρε, από λάθος του Βέρνμπλουμ η φάση

Ημίχρονο, με τον Μαγένκο να κόβει κόντρα επίθεση των Άγγλων σφυρίζοντας τη λήξη του 45λεπτου

{dailymotion}x6txju6{/dailymotion}

45ο λεπτό: Ο Μπάρκλεϊ κράτησε τον Μαουρίσιο, ο Μαγιένκο δεν σφύριξε το πέναλτι

38ο λεπτό: Μεγάλη επέμβαση Πασχαλάκη σε πλασέ του Πέδρο, μετά το κόρνερ η κεφαλιά του Μοράτα ελάχιστα εκατοστά άουτ

27ο λεπτό: Και πάλι άστοχος ο Μοράτα, μέσα από τη μεγάλη περιοχή μας

21ο λεπτό: Κοντινή προβολή του Μοράτα άουτ

19ο λεπτό: Πλασέ του Μοράτα άουτ από καλή θέση!

14ο λεπτό: Κόρνερ ο Γουίλιαν, χάνει την έξοδο ο Πασχαλάκης, κεφαλιά ο Κρίστενσεν αουτ

12ο λεπτό: Κόρνερ ο Πέλκας, κεφαλιά ο Βαρέλα, άουτ

10ο λεπτό: Κεφαλιά του Μοράτα μετά από σέντρα του Πέδρο, άουτ

{dailymotion}x6txgzi{/dailymotion}

7ο λεπτό: 0-1 η Τσέλσι με τον Γουίλιαν μετά από μπαλιά του Μπαρκλεϊ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Τσέλσι στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Χατσερίδης, Βαρέλα, Τόσκα, Μαουρίσιο, Βέρνμπλουμ, Σάκχοφ (69' Πρίγιοβιτς), Ελ Καντουρί, Πέλκας (62' Ουάρντα), Ζαμπά (82' Μπίσεσβαρ). Αναπληρωματικοί: Ρέι, Κρέσπο, Κάνιας, Πρίγιοβιτς, Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Ουάρντα

Τσέλσι: Αριζαμπαλάγκα, Ζαπακόστα, Ρούντιγκερ, Κρίστιανσεν, Αλόνσο (65' Αθπιλικουέτα), Ζορζίνιο (65' Φάμπρεγκας), Καντέ, Γουίλιαν, Μπάρκλεϊ, Πέδρο, Μοράτα (81' Ζιρού). Αναπληρωματικοί: Καμπαλιέρο, Φάμπρεγκας, Λοφτους-Τσικ, Μόουζες, Ζιρού, Κέιχιλ, Αθπιλικουέτα

.................................................................

19:00 Ρέι και Πασχαλάκης βγήκαν για ζέσταμα για να ακολουθήσουν 8 λεπτά αργότερα οι τερματοφύλακες της Τσέλσι

Η αρχική ενδεκάδα του ΠΑΟΚ

19:19 Βγήκε ο ΠΑΟΚ για ζέσταμα ακολούθησε η αγγλική ομάδα. Γεμίζει σιγά σιγά η Τούμπα

19:40 Στα αποδυτήρια οι ομάφες έχοντας ολοκληρώσει το ζέσταμα