ΠΑΟΚ - φάντασμα!

Για τα play offs του Champions League, ο ΠΑΟΚ έχασε στην Τούμπα από την Μπενφίκα με 4-1...

Το ποδόσφαιρο είναι απρόβλεπτο και γι αυτό λατρεύεται από όλο τον κόσμο. Ο ΠΑΟΚ μπήκε στην Τούμπα για να διεκδικήσει με τον τρόπο του την πρόκριση στους ομίλους του Champions League, ωστόσο η μπάλα φαίνεται πως χρωστούσε κάτι στη Μπενφίκα από το πρώτο ματς. Οι Πορτογάλοι με δύο φάσεις σημείωσαν τρία γκολ κι εν πολλοίς κλείδωσαν την πρόκριση.Η Μπενφίκα τιμώρησε κάθε λάθος απειρίας ή άγχους και πήρε τη νίκη πρόκριση στους ομίλους του Champions League και έστειλε τον δικέφαλο με μεγάλες φιλοδοξίες στο Europa League, εκεί που οι υπερβάσεις δεν θα πρέπει να είναι τόσο μεγάλες, ώστε ο ΠΑΟΚ να διεκδικήσει την πιο μακρινή του ευρωπαϊκή πορεία.Παρότι το ματς ξεκίνησε με πολύ καλούς οιωνούς κι ένα υπέροχο γκολ του Πρίγιοβιτς από έξυπνη κομπίνα, όλα στράβωσαν στη συνέχεια. Oι Πορτογάλοι έβγαλαν στο γήπεδο τα πολύ ποιοτικά στοιχεία που τους χαρακτηρίζουν και μετά τη γρήγορη ανατροπή έδωσαν χώρο για να εκμεταλλευτούν την ταχύτητα τους.Ένα κόρνερ και μία κεφαλιά του Ζαρντέλ ισοφάρισε το σκορ του αγώνα, ο Σάλβιο από το σημείο του πέναλτι και ο Πίτσι με σουτ μέσα από την περιοχή έδωσαν το προβάδισμα στο πρώτο μέρος στους Πορτογάλους.Στο 48′ τα πάντα τελείωσαν με ένα ακόμα εύστοχο πέναλτι του Σάλβιο. Ο ΠΑΟΚ όπως πάντα προσπάθησε να παίξει ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας, είχε 17 τελικές, είχε δοκάρι, είχε την κατοχή αλλά θα πρέπει να ψάξει την επόμενη φορά την πρόκριση που ζητά.Η πορεία και η δεδομένη εξέλιξη της ομάδας άλλωστε δεν πρόκειται μα σταματήσει. Ή πορεία του ΠΑΟΚ δεν τελειώνει εδώ. Στην ουσία τώρα αρχίζει. Στους ομίλους του Europa League, στο πρωτάθλημα, στο Κύπελλο. Το μέλλον είναι εδώ. Οι συνθέσεις των ομάδων: ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης , Μάτος , Βαρέλα , Κρέσπο , Βιεϊρίνια , Μαουρίσιο , Κάνιας ( Σάκχοφ 64΄), Πέλκας , Ελ Καντουρί ( Ακπόμ 75΄), Λημνιός ( Ουάρντα 46΄), Πρίγιοβιτς . Μπενφίκα: Βλαχοδήμος, Γκριμάλδο, Ζαρντέλ, Ρούμπεν Ντίας, Αλμέιδα, Φέισα, Φερνάντες, Πίτσι (Ζίφκοβιτς 76′ ), Σέρβι, Σαφέροβιτς, Σάλβιο (Σεμέδο 63′ )

................................................................

Τέλος87ο λεπτό: Ο Βλαχοδήμος απέκρουσε την κεφαλιά του Σάκχοφ86ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία ο Πέλκας

39ο λεπτό: Ο Πίτσι σε αντεπίθεση των Πορτογάλων κάνει το 1-3

35ο λεπτό: Φοβερή επέμβαση του Βλαχοδήμου σε κεφαλιά του Μάτος!

34ο λεπτό: Κίτρινη στον Ζαρντέλ

33ο λεπτό: Κίτρινη στον Μαουρίσιο

25ο λεπτό: 1-2 ο Σάλβιο, δοκάρι και μέσα

24ο λεπτό: Πέναλτι για την Μπενφίκα, φοβερό λάθος ο Πασχαλάκης!

20ό λεπτό: Κεφαλιά ο Ζαρντέλ μετά από κόρνερ και 1-1

16ο λεπτό: Ο Λημνιός κόβεται την τελευταία στιγμή σε υποδειγματική αντεπίθεση

13ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Πρίγιοβιτς σαν σε προπόνηση! Φοβερή κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ! Πιάστηκαν στον ύπνο οι Πορτογάλοι

8ο λεπτό: Κίτρινη στον Μάτος

5ο λεπτό: Φοβερή ευκαιρία ο Λημνιός! Από καλή θέση σούταρε, η μπάλα βρήκε σε αμυντικό και πέρασε κόρνερ

3ο λεπτό: Το κοράκι χαρίζει τη κίτρινη σε παίκτη της Μπενφίκα

1ο λεπτό: Φάουλ για τον ΠΑΟΚ σε καλή θεση, κίτρινη ο Αλμέιδα, το εκτέλεσε ο Πέλκας στο τείχος

22:00 Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Κρέσπο, Μάτος, Μαουρίσιο, Κάνιας (63' Σάκχοφ), Ελ Καντουρί (76' Άκπομ), Πέλκας, Λημνιός (46' Ουάρντα), Πρίγιοβιτς. Αναπληρωματικοί: Ρέι, Κίτσιου, Χατσερίδης, Σάκχοφ, Ουάρντα, Ζαμπά, Άκπομ

Μπενφίκα: Βλαχοδήμος, Γκριμάλντο, Φέισα, Ντίας, Σέρβι, Σεφέροβιτς (85' Φέλιξ), Σάλβιο (63' Σεμέδο), Πίτσι (75' Ζίφκοβιτς), Ζαρντέλ, Αλμέιδα, Φερνάντες. Αναπληρωματικοί: Σβίλαρ, Κόντι, Σεμέδο, Ζίφκοβιτς, Φερέιρα, Σίλβα, Φέλιξ

.........................................................

Το pregame της αναμέτρησης

20:00 Δύο ώρες πριν τη σέντρα, έχει αρχίσει και μπαίνει ο κόσμος στο γήπεδο, ενώ στις καντίνες και στα καφέ έξω από την Τούμπα γίνεται πανικός

20:10 Μπήκαν στη θύρα 1 οι οπαδοί της Μπενφίκα, δεν μοιάζουν για ζωηρούς, άτομα κάποιας ηλικίας είναι.

Στα χρώματα του Champions League "στολισμένο" το γήπεδο

20:27 Οι παίκτες του ΠΑΟΚ βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο για την καθιερωμένη αναγνωριστική βόλτα. Λίγο αργότερα οι διαιτητές τσέκαραν τις εστίες ...

20:50 Έγινε γνωστή η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ

21:07 Πασχαλάκης - Ρέι για προθέρμανση, με τον κόσμο να ζητάει την πρόκριση

21:13 Οι τερματοφύλακες της Μπενφίκα ξεκινούν προθερμανση

20:22 Στο γήπεδο ο ΠΑΟΚ, αποθέωση για τους παίκτες μας, ακολούθησαν αυτοί της Μπενφίκα

21:43 Στα αποδυτήρια ο ΠΑΟΚ έχοντας ολοκληρώσει το ζέσταμα