Στάθηκε όρθιος ΚΑΙ μέσα στο Ντα Λουζ!

Για τον πρώτο αγώνα των play offs του Champions League, ο ΠΑΟΚ πήρε μεγάλη ισοπαλία με 1-1 στο Ντα Λουζ, από την Μπενφίκα και πλέον την επόμενη Τετάρτη θα παλέψει για την πρόκριση στους ομίλους ...

Ο Δικέφαλος μπήκε στο Ντα Λουζ αποφασισμένος να παίξει ποδόσφαιρο και όχι να κλειστεί στην άμυνα στοχεύοντας στην ισοπαλία, κάτι άλλωστε που δήλωσαν χτες τόσο ο Βαρέλα, όσο και ο Λουτσέσκου. Έτσι η ομάδα μας, μέχρι το 20ό λεπτό είχε τον έλεγχο του ρυθμού της αναμέτρησης, αιφνιδιάζοντας τους Πορτογάλους, ενώ σε δύο περιπτώσεις, με τον Πρίγιοβιτς στο 8' και τον Κάνιας στο 14', μπορούσε να είχε προηγηθεί στο σκορ.

Οι γηπεδούχοι μετά το 20' ανέβηκαν μέτρα στο γήπεδο, πίεσαν πολύ και είχαν ορισμένες εξαιρετικές ευκαιρίες για να προηγηθούν! Η ετοιμότητα του Πασχαλάκη και η αστοχία του Πίτσι στις καλές φάσεις των Πορτογάλων (δύο φορές η μπάλα βρήκε και στο δοκάρι μας), κρατούσαν το 0-0, ως το 45ο λεπτό, όταν ο Σέρβος διαιτητής ανακάλυψε πέναλτι σε βάρος μας. Το εκτέλεσε ο Πϊτσι και .. . 1-0

Στην επανάληψη η Μπενφίκα πίεσε, χωρίς όμως η πίεση αυτή να φέρει κάποια μεγάλη ευκαιρία, με τον Λουτσέσκου να περνάει στο 52ο λεπτό τον Ουάρντα στη θέση του Λημνιού. Ο Αιγύπτιος, αφού πρώτα στο 67' από καλή θέση σούτατε απελπιστικά άουτ, δέκα λεπτά αργότερα πέτυχε το 1-1. Σε εκείνο το χρονικό σημείο, μετά από εκτέλεση φάουλ του Πέλκα, ο Βαρέλα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά της μπάλας, ο Ουάρντα με σουτ ισοφάρισε.

Η τελευταία καλή στιγμή των γηπεδούχων στο ματς, καταγράφηκε στο 86o λεπτό, όταν χρειάστηκε η μεγάλη επέμβαση του Πασχαλάκη σε σουτ του Σεφέροβιτς από εξαιρετική θέση!

Πλέον ο καθένας μπορεί να φανταστεί τη σημασία του αγώνα της Τούμπας την επόμενη Τετάρτη, καθώς ο ΠΑΟΚ είναι μπροστά στην τεράστια πρόκληση που λέγεται "Όμιλοι του Champions League" ...

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο, Κάνιας, Ζαμπά (81' Σάκχοφ), Πέλκας, Λημνιός (52' Ουάρντα), Πρίγιοβιτς (87' Ακπόμ).

...........................................................

80ό λεπτό: Φέλιξ και Σεφέροβιτς μπήκαν στις θέσεις των Πίτσι και Σέρνι

77ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Ουάρντα! Μετά από εκτέλεση φάουλ του Πέλκα, ο Βαρέλα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και ο Ουάρντα με σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

72ο λεπτό: Κίτρινη στον Βιεϊρίνια για μαρκάρισμα

71ο λεπτό: Σουτ του Ζαμπά άουτ!

67ο λεπτό: Ο Ουάρντα από καλή θέση σούταρε απελπιστικά άουτ!

64ο λεπτό: Σίλβα στη θέση του Ζίφκοβιτς

57ο λεπτό: Σουτ του Γκριμάλντο, απέκρουσε ο Πασχαλάκης

52ο λεπτό: Κίτρινη στον Φερνάντες για πάτημα στον Μάτος, στο ίδιο λεπτό Ουάρντα στη θέση του Λημνιού

51o λεπτό: Σουτ μακρινό του Φερέιρα, απέκρουσε ο Πασχαλάκης

45ο λεπτό: Πέναλτι για την Μπενφίκα! Ανύπαρκτο! Δώρο του Σέρβου κόρακα! 1-0 ο Πίτσι

36ο λεπτό: Γύρισμα του Πρίγιοβιτς από τα δεξιά, ο Ντίας όμως προλαβαίνει τον Λημνιό και απομακρύνει

33ο λεπτό:  Διπλή επέμβαση του Πασχαλάκη σε σουτ του Φερνάντες

29ο λεπτό: Κεφαλιά του Πίτσι, γλείφει το δοκάρι η μπάλα

27ο λεπτό: Σουτ του Πίτσι, δοκάρι και άουτ!

23o λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για την Μπενφίκα με τον Πίτσι να σουτάρει από κοντά άουτ

14ο λεπτό: Δυνατό σουτ του Κάνιας, ελάχιστα πάνω από το δοκάρι η μπάλα άουτ

8ο λεπτό: Ο Πέλκας πάσαρε στον Πρίγιοβιτς, αλλά το σουτ του τελευταίου πέρασε ψηλά άουτ.

6ο λεπτό: Ακυρώνεται σαν οφ σάιντ γκολ του Φερνάντες

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Μπενφίκα στη σέντρα...

Μπενφίκα: Βλαχοδήμος, Γκριμάλντο, Φέισα, Ντίας, Ζίφκοβιτς (64' Σίλβα), Σέρβι (80' Σεφέροβιτς), Φερέιρα, Πίτσι (80' Φέλιξ), Ζαρντέλ, Αλμέιδα, Φερνάντες. Αναπληρωματικοί: Σβίλαρ, Κόντι, Σεφέροβιτς, Σεμέδο, Σάμαρης, Σίλβα, Ζοάο

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο, Κάνιας, Ζαμπά (81' Σάκχοφ), Πέλκας, Λημνιός (52' Ουάρντα), Πρίγιοβιτς (87' Ακπόμ). Αναπληρωματικοί: Ρέι, Κίτσιου, Χατσερίδης, Σάκχοφ, Μπίσεσβαρ, Ακπόμ Ουάρντα

...........................................

Χωρίς προβλήματα έφτασε στο γήπεδο η αποστολή του ΠΑΟΚ, λίγα λεπτά μετά τις 20:00

20:50 Έγινε γνωστή η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ

21:15 Βγήκαν για ζέσταμα Πασχαλάκης και Ρέι

Περίπου 150 οπαδοί του ΠΑΟΚ βρίσκονται ήδη στο πέταλο του Ντα Λουζ, με την προσέλευση να συνεχίζεται

21:30 Σε εξέλιξη η προθέρμανση του ΠΑΟΚ