Μετά τη νίκη στην Κομοτηνή...

αρούλη ετοιμάσου….. έρχεται η σειρά σου !!!! κλικ ΕΔΩ για να κατεβάσετε τον αγώνα από το torrentmania
αρούλη ετοιμάσου…..
έρχεται η σειρά σου !!!!

κλικ ΕΔΩ για να κατεβάσετε τον αγώνα από το torrentmania

Ο ΠΑΟΚ αν και δεν εντυπωσίασε, πήρε ένα υπέρ πολύτιμο τρίποντο και έφθασε έτσι στους 7 βαθμούς. Ο Φερνάντο Σάντος παρέταξε την ομάδα με το γνωστό πλέον 4-2-3-1 με μόνες αλλαγές των Μαλεζά στη θέση του τραυματία Μάρκος Αντόνιο και τον Γκαρσία στη θέση του Μπαλάφα.

Στο πρώτο ημίχρονο το θέαμα ήταν πολύ φτωχό με τον ΠΑΟΚ να έχει κάποιες λίγες ευκαιρίες χωρίς όμως να καταφέρει κάτι ουσιαστικό και τον Πανθρακικό να μην μπορεί να απειλήσει την εστία του Χαλκιά και να δίνει κυρίως προτεραιότητα στα μετόπισθεν. Χαρακτηριστικό του ημιχρόνου τα πολλά φάουλ και οι αρκετές λάθος μεταβιβάσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο αντίθετα, ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά και προσπάθησε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Με τον Σάντος να χτυπιέται κυριολεκτικά στον πάγκο προσπαθώντας να δώσει ώθηση στην ομάδα ήρθε η πρώτη μεγάλη φάση στο 55’ με τον Ίβιτς να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι του Ρόκα.

Στο 64’ ο Μπακαγιόκο περνάει αλλαγή στη θέση του Ίβιτς ο οποίος έδειξε πολύ κουρασμένος και δεν βοήθησε όσο περιμέναμε. Ένα λεπτό μετά την είσοδο του Μπακαγιόκο, και μετά από εξαιρετική μπαλιά του Βερόν, ο Μουσλίμοβιτς βγήκε μόνος απέναντι από τον Ρόκα και τον πλάσαρε ιδανικά γράφοντας το 0-1 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ έριξε το ρυθμό του αγώνα και έκανε συντήρηση δυνάμεων, κάτι που θα μπορούσε να αποβεί μοιραίο αν ο Πανθρακικός είχε την ποιότητα και τις φάσεις για να ισοφαρίσει. Το υπόλοιπο του παιχνιδιού κύλησε με τον Πανθρακικό να προσπαθεί να κλείσει τον ΠΑΟΚ, αλλά να μην καταφέρνει να τον απειλήσει ουσιαστικά σε καμία φάση. Μάλιστα η τελευταία μεγάλη φάση ανήκε στον ΠΑΟΚ, όταν ο Κονσεϊσάο στο 84’ έκανε ένα τεχνικό πλασέ λίγο έξω από την περιοχή, με τον Ρόκα να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Το παιχνίδι έκλεισε με τις αλλαγές των Κωνσταντινίδη στη θέση του πολύ καλού Βιερίνια και του Μπιζέρα στη θέση του Μουσλίμοβιτς ο οποίος σκόραρε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, αλλά δέχτηκε την 3η κίτρινη κάρτα στο πρωτάθλημα.

Αξιοσημείωτη η παρουσία 500 και πλέον οπαδών του ΠΑΟΚ οι οποίοι κατάφεραν να παρακολουθήσουν τον αγώνα, μερικοί από τα επίσημα του γηπέδου, λίγοι από τα μπαλκόνια και τις ταράτσες των γύρω οικοδομών και τέλος ο κύριος όγκος των Παοκτσήδων που ταξίδεψαν στην Κομοτηνή από το «ακατάλληλο» πέταλο όπως λέγανε οι άνθρωποι του Πανθρακικού πριν την έναρξη του αγώνα και οι οποίοι εισήλθαν στο ημίχρονο.

Το film του αγώνα

Συνθέσεις των ομάδων

Πανθρακικός: Ρόκα, Ζαπρόπουλος, Τροΐζε, Κλεμάν, Ενρίκεζ (Πόνσε), Λόπες, Αργυρίου, Χαραλάμπους, Ριέρα, Ολίσε, Ντιαλό

Π.Α.Ο.Κ. : Χαλκιάς, Δάρλας, Μαλεζάς, Κοντρέρας , Σνάουτσνερ, Κονσεϊσάο, Γκαρσία, Ιβιτς (Μπακαγιόκο) , Βερόν, Μουσλίμοβιτς (Bizera), Βιεϊρίνια (Κωνσταντινίδης)

Παρά το γεγονός ότι Πανθρακικός δεν έδωσε εισιτήρια στον ΠΑΟΚ, οπαδοί της ομάδας έκαναν αισθητή την παρουσία τους στο πέταλο του γηπέδου.

4΄ Επικίνδυνη σέντρα του Κονσεϊσάο από δεξιά , ο Ζαπρόπουλος κόβει την μπάλα πριν φτάσει στον Μουσλίμοβιτς .

9΄ Σέντρα του Βιεϊρίνια από δεξιά μπλοκάρει ο Ρόκα.

15΄ Σουτ του Ίβιτς δεν ανησυχεί ο τερματοφύλακας του Πανθρακικού.

20’ Συνδυασμός Μουσλίμοβιτς – Βιεϊρίνια το σουτ του νεαρού πέρασε άουτ.

Το παιχνίδι μέχρι στιγμής δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, καθώς και οι δυο ομάδες παίζουν μέτρια…

29΄ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ από τον Βιεϊρίνια μετά από λάθος της άμυνας της ομάδας της Κομοτηνής

35’ Κάρτα στον Λόπεζ, που τράβηξε από πίσω τον Μουσλίμοβιτς ενώ έμπαινε επικίνδυνα.

43΄Ο διαιτητής χαρίζεται στον Λόπεζ , όταν δεν του δείχνει τη δεύτερη κίτρινη σε κράτημα στον Βερόν.

Μετριότατη η παρουσία της ομάδας στο πρώτο ημίχρονο, διατήρησε μια ελαφρά υπεροχή αλλά εκτός από τη φάση του 29΄, δεν δημιούργησε άλλη ευκαιρία….

Μπήκαν τελικά στο γήπεδο οι οπαδοί της ομάδας που ήταν εκτός, στο πρώτο ημίχρονο καταλαμβάνοντας μεγάλο μέρος του πετάλου.

50΄ Κίτρινη κάρτα στον Κλεμέντ για μαρκάρισμα στον Κονσεϊσάο.

51΄Δυνατό σουτ του Βιεϊρίνια αποκρούει δύσκολα ο Ρόκα.

55΄Εξαιρετικό σουτ του Μουσλίμοβιτς από μακριά , διώχνει σε κόρνερ ο Ρόκα.

Σαφώς βελτιωμένη η εικόνα της ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο, λείπει μόνο το γκολ.

ΓΚΟΛΛΛΛΛ 65΄Μουσλίμουβιτς με άψογο πλασέ μετά από ιδανική πάσα του Ματίας Βερόν.

84΄Καταπληκτικό σουτ του Κονσεϊσάο, και εντυπωσιακή απόκρουση του Ρόκα σε κόρνερ με τα ακροδάκτυλα.

89΄ Κίτρινη στο Ζαπρόπουλο για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Μουσλίμοβιτς

Φερνάντο Σάντος:

"Θεωρώ ότι το πρώτο ημίχρονο δεν παρουσίασε ενδιαφέρον και σημαντικό ρόλο σε αυτό έπαιξε η χαμηλή ένταση. Εκτιμώ ότι ευθύνη για την εικόνα του πρώτου μέρους είχε κυρίως η ομάδα μου αφού το παιχνίδι της ήταν μεν ισορροπημένο, αλλά και αργό. Στο ημίχρονο μίλησα με τους ποδοσφαιριστές μου, τους σημείωσα ότι πρέπει να παίξουμε με διαφορετική νοοτροπία και να προσθέσουν ένταση στο παιχνίδι τους. Βάσει της εικόνας που είχαμε, θεωρώ ότι οι παίκτες κατάλαβαν αυτά που ζήτησα κι αυτό ήταν το βασικό συστατικό της νίκης μας. Θεωρώ δίκαιη τη νίκη της ομάδας μου".