Φορτσάτες κι άνετες οι Κυπελλούχες!

Στην 3η αγωνιστική των play-offs του Πρωταθλήματος της Α1 Εθνικής Χάντμπολ Γυναικών, το απόγευμα του Σαββάτου 22 Μαΐου 2021 στο «Φιλίππειο», ο ΠΑΟΚ Mateco κέρδισε την Βέροια 17 με σκορ 17-35.

Στο ξεκίνημα, τα κορίτσια του Δικεφάλου μπήκαν μουδιασμένα και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στα πρώτα δέκα λεπτά του παιχνιδιού με 5-4. Έπειτα, έτρεξαν ένα σερί 4-0, πήραν τα ηνία του αγώνα και ξέφυγαν στο σκορ, με τις οικοδεσπότριες να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό. Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ Mateco, συνέχισε να ελέγχει το τέμπο στο τάραφλεξ και πήγε στα αποδυτήρια, έχοντας διαφορά 6 τερμάτων και προβάδισμα με 11-17 σκορ.

Στην επανάληψη, διατήρησαν την καλή τους εικόνας και με άμυνα φτιαγμένη από γρανίτη δεν δέχτηκαν εύκολα τέρματα, ενώ ταυτόχρονα στο επιθετικό τρίτο έβρισκαν γκολ τόσο στο γρήγορο επιθετικό τρανζίσιον, όσο και από οργανωμένες επιθέσεις. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον Δικέφαλο να κερδίζει με το εμφατικό 35-17.

Στο διά ταύτα, τα κορίτσια του Δημήτρη Πελεκίδη ήταν καταιγιστικά και «καθάρισαν» την αναμέτρηση από το πρώτο μισάωρο του παιχνιδιού. Οι Κυπελλούχες έκαναν το 2/2 και έβαλαν τις βάσεις για την συμμετοχή τους στους τελικούς του πρωταθλήματος, όπου θα διεκδικήσουν ένα ακόμη τίτλο και κατ'επέκταση του νταμπλ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον ΠΑΟΚ, την Τετάρτη 16 Ιουνίου 2021, όταν και θα ταξιδέψει στη Αθήνα για να αντιμετωπίσει τον ΟΦΝ Ιωνίας στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των play-offs.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-4, 6-7, 7-12, 9-14, 11-17 (ημχ) 11-19, 13-23, 13-27, 14-29, 16-33, 17-35

ΒΕΡΟΙΑ 2017 (Παυλίδης): Κερλίδη, Εμμανουηλίδου , Τζούρισιτς 3, Καραμπατζάκη, Καμπόιμ, Ζενέλι, , Κωστοπούλου 5 , Ανδρονικίδου 1, Γεωργιάδου, Χοτοκουρίδου, Κάμπα 3, Λύτρα, Νούσια , Βασιλειάδου 2 , Νταβίντοβιτς 3

ΠΑΟΚ Mateco (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 8 , Μπατζαρακούδη, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου, Παναγιωτίδου , Κουκμίση 2, Μπελέτσκα 2, Στογιάνοβιτς, Σεβδίλη 9, Κατσούνη, Νίκολιτς 3 , Καραχαρίση, Γιοβανόβσκα 2, Καγιούμοβα, Γκάτζιου 9

Διατητές: Μπέτμαν-Τσιάνας Δίλεπτα: 5/6 Πέναλτι: 0/4-3/3