"Φιλική" νίκη... πριν τις επίσημες "μάχες"

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε  σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας στο "Ελ Πάσο" της Καλλιθέας, του Παναθηναϊκού με σκορ 1-0...

Ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Αθήνα χωρίς τους διεθνείς Λημνιό , Γιαννούλη , Πασχαλάκη , Τζόλη , Μιχαηλίδη , Μπαλογιάννη , Τσιγγάρα , Ίνγκασον και Μιχάι , τους τραυματίες Ροντρίγκο και Ντόουγκλας , αλλά και τους Πέλκα και Ελ Καντουρί , έχοντας στην αποστολή πολλά παιδιά από την Κ19, και τους Νίκα Νινούα , Μάρκο Μιχόγεβιτς και Λευτέρη Λύρατζη για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν.

Ο Αμπέλ Φερέιρα επέλεξε και πάλι το 3-4-2-1, έδωσε γάντια βασικού στον Ζίβκοβιτς , επέλεξε τριάδα στην άμυνα με τους Βαρέλα , Κρέσπο και Μιχόγεβιτς, τους Μπίσεσβαρ και Λύρατζη στις πτέρυγες, τους Σβαμπ και Εσίτι στα χαφ, τον Σφιντέρσκι στην κορυφή και τους Άκπομ και Ζαμπά δίπλα του.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες. Ο Δικέφαλος μόλις βρήκε χημεία στο παιχνίδι του ανέβασε την απόδοσή του κι άρχισε να πιέζει για το γκολ, το οποίο ήρθε στο 39′, όταν ο Λύρατζης έκανε ένα ωραίο σουτ, ο κίπερ του Παναθηναϊκού έδιωξε, με τον Άκπομ στην επαναφορά να σκοράρει σε κενή εστία.

Στην επανάληψη οι δύο προπονητές έκαναν πολλές αλλαγές, με τον Φερέιρα να δίνει ένα ημίχρονο στον Νινούα , ενώ είδε τον Κρέσπο να βγάζει 90λεπτο για πρώτη φορά μετά τον τραυματισμό του, τους Εσίτι και Ζαμπά να παίζουν σχεδόν σε όλο το παιχνίδι και παράλληλα τους Κούτσια , Κουλιεράκη, Τάχατο, Παναγιώτου, Βρακά σε δράση.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή, έχασαν κάποιες καλές ευκαιρίες με τους Ζίβκοβιτς και Ρέι να κάνουν καλές επεμβάσεις, αλλά ο Δικέφαλος κράτησε το υπέρ του αποτέλεσμα μέχρι το φινάλε.

Η σύνθεση του Δικεφάλου: Ζίβκοβιτς (59′ Ρέι ), Κρέσπο , Βαρέλα (59′ Κουλιεράκης), Μιχόγεβιτς (72′ Παναγιώτου), Λύρατζης , Μπίσεσβαρ (71′ Βρακάς ), Σβαμπ (46′ Νινούα ), Εσίτι , Άκπομ (59′ Τάχατος), Ζαμπά (89′ Γιαξής), Σφιντέρσκι (59′ Κούτσιας ).

.........................................................

72ο λεπτό: O Παναγιώτου στη θέση του Μιχόγεβιτς

70ο λεπτό: Ο Βρακάς στη θέση του Μπίσεσβαρ.

68o λεπτό: Δεύτερο Cooling Break στο ματς

66ο λεπτό: Ωραία επέμβαση του Ρέι σε σουτ του Καρλίτος.

63ο λεπτό: Νευρα του Μπίσεσβαρ με τον Βέλεθ, από μία κάρτα στον καθένα.

61ο λεπτό: Ρέι, Κουλιεράκης, Κούτσιας και Τάχατος, αντί των Ζίβκοβιτς, Βαρέλα, Ακπόμ και Σφιντέρσκι.

58ο λεπτό: Εξαιρετική επέμβαση του Zίβκοβιτς σε τετ α τετ με τον Μακέντα

57o λεπτό: Σουτ του Σφιντέρσκι στην κίνηση, μπλοκάρει ο Χριστογεώργος.

51o λεπτό: Ο Ακπόμ στο έδαφος, μετά από φάουλ του Βέλεθ.

46ο λεπτό: O Νινούα στη θέση του Σβαμπ.

20:02: Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

Τέλος ημιχρόνου

39o λεπτό: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ μετά από απόκρουση του Χριστογεώργου σε σουτ του Λύρατζη, σε κενή εστία ο Τσούμπα Ακπομ σκοράρει και 0-1 για τον Δικέφαλο

36ο λεπτό: Σουτ του Ακπομ, η μπάλα άουτ

31o λεπτό: Γύρισμα του Ακπομ, μπλοκάρει ο Χριστογιώργος

28ο λεπτό: Σουτ του Σφιντέρσκι, η μπάλα άουτ.

24o λεπτό: Cooling break στο ματς

15o λεπτό: Κεφαλιά του Άκπομ, μπλοκάρει ο Χριστογεώργος.

14ο λεπτό: Σουτ του Λύρατζη η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ

11ο λεπτό: Συνεργασία από τους παίκτες του ΠΑΟΚ, την κεφαλιά του Λύρατζη μπλοκάρει ο Χριστογεώργος

9ο λεπτό: Σπουδαία επέμβαση του Ζίβκοβιτς σε σουτ του Μακέντα

5o λεπτό: Eυκαιρία για τον Παναθηναϊκό, o Σαβιέρ αστοχεί σε τετ α τετ

2ο λεπτό: Καλή ενέργεια του Εσίτι, χωρίς καποιο αποτέλεσμα

19:00 : Ξεκίνησε η αναμέτρηση

Παναθηναϊκός: Χριστογεώργος, Βέλεθ, Σαβιέρ, Αγιούμπ, Λόπες, Μακέντα, Σάντσες, Σερπέζης, Μαυρομμάτης, Πούγγουρας, Τζαβίδας

Πάγκος:  Χατζηγιαννάκης, Λαζαρίδης, Σένκεφελντ, Χατζηγιοβάνης, Σαμαράς, Αθανασακόπουλος, Καραγιάννης, Ζαγαρίτης, Οικονομάκης

ΠΑΟΚ: Ζiβκοβιτς, Κρέσπο, Βαρέλα, Μιχόγεβιτς, Μπίσεσβαρ, Εσίτι, Σβαμπ, Λύρατζης, Ακπομ, Σφιντέρσκι, Ζαμπά

Πάγκος: Ρέι, Βρακάς, Νινούα, Τάχατος, Γιαξής, Κουλιεράκης, Κούτσιας, Παναγιώτου.

.........................................