H φάση που σημάδεψε τον τελικό (vid)

Στο ποδόσφαιρο δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος, λέει μια πολύ σοφή ρήση, που σήμερα βρήκε εφαρμογή στο παιχνίδι της Κ13 με την Ραπίντ, στον τελικό του  Lennert Johansson.

O ΠΑΟΚ στο 5ο λεπτό της επανάληψης με το σκορ 1-0 υπέρ του, κέρδισε πέναλτι, ενώ η αυστριακή ομάδα θα συνέχιζε με 10, λόγω αποβολής του τερματοφύλακά της. Η ομάδα μας ήταν μια ανάσα από τον τίτλο, όμως ... το πέναλτι χάθηκε, η Κ13 επηρεάστηκε από την απώλεια και 3 λεπτά πριν φινάλε ήρθε το 1-1.

Η ειιρωνία είναι πως το πέναλτι το κέρδισε και το εκτέλεσε ένας από τους καλύτερους -αν όχι ο καλύτερος- παίκτης του ΠΑΟΚ στο τουρνουά, ο Χρήστος Τζόλης, ο νεαρός που ανάγκασε τους αντίπαλους να μαζέψουν 11 φορές την μπάλα από τα δίχτυα τους σε 5 παιχνίδια!!!

Έτσι ο τελικός οδηγήθηκε στα πέναλτι και εκεί οι πιο εύστοχοι Αυστριακοί κατέκτησαν το Κύπελλο...