Συνεχίζει ακάθεκτη η Κ19!

Για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος υποδομών της Super League, η Κ19 του ΠΑΟΚ κέρδισε την αντίστοιχη του ΟΦΗ με 5-2 ...

Παρά τις πολλές και σημαντικές απουσίες η Κ19 του Δικεφάλου επικράτησε του ΟΦΗ με 5-2 στη Σουρωτή για την 23η αγωνιστική της Super League 2019-20.

Οι Μιχαηλίδης , Παναγιώτου και Τάχατος ήταν τιμωρημένοι. Ο Κούτσιας πήγε να βοηθήσει την Κ17 στο ντέρμπι με τον Άρη. Οι υπόλοιποι δεν είχαν κανένα πρόβλημα να επικρατήσουν του αξιόμαχου ΟΦΗ και να συνεχίσουν να προηγούνται με δύο βαθμούς περισσότερους από τον Παναθηναϊκό στην κούρσα του πρωταθλήματος.

Οι παίκτες των Πάμπλο Γκαρσία και Μίροσλαβ Σνάουτσνερ μπήκαν δυνατά και αποφασισμένα στο παιχνίδι και έβαλαν δύσκολα στους αντιπάλους από την αρχή. Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους παρουσιάστηκαν συμπαγείς και προσηλωμένοι στην άμυνα και στο πρώτο ημίχρονο κατάφεραν να μην επιτρέψουν στον Δικέφαλο να δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες.

Παρόλα αυτά όμως ο ΠΑΟΚ είχε την ουσία και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των αντιπάλων του. Αρχικά ο Καλουτσικίδης κέρδισε πέναλτι στο 28′ και ο Δούμτσης άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα, ενώ στο 41′ ο Καλουτσικίδης έκανε το γύρισμα, τα στόπερ του ΟΦΗ έχασαν τη φάση και ο Τζόλης δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 2-0, που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη οι Κρητικοί αποφάσισαν να ψάξουν το γκολ ανεβάζοντας τις γραμμές τους και στο 56′ κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1, αλλά η απάντηση του Δικέφαλου ήταν άμεση. Στο 59′ μετά από ασίστ του Γκορτεζιάνι ο Τζόλης εκτέλεσε τον αντίπαλο κίπερ για το 3-1, ενώ τρία λεπτά μετά ο Γκορτεζιάνι με ατομική ενέργεια και δυνατό σουτ πέτυχε το τέταρτο γκολ του ΠΑΟΚ.Στο 83′ ο Κωσταντέλιας εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Πιπιλιάρη από κοντά για το 5-1, ενώ ο ΟΦΗ έκλεισε το παιχνίδι με γκολ στο 85′.

Η σύνθεση του Δικεφάλου:Ταλιχμανίδης, Καλουτσικίδης, Αβεντισιάν, Ντάικο, Γιαξής, Τσιγγάρας , Σαλαμούρας, Δούμτσης (68′ Κωνσταντέλιας), Τζόλης (80′ Πιπιλιάρης), Πανίδης (58′ Γρόσδης), Γκορτεζιάνι.

........................................

85ο λεπτό: 5-2 ο Μπέκου μειώνει για τον ΟΦΗ

84ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Κωνσταντέλιας με κοντινή προβολή!

77ο λεπτό: Ο Τζόλης εκτέλεσε φάουλ, δύσκολα  Σηφάκης σε κόρνερ

73ο λεπτό: Σουτ του Τζόλη απομάκρυνε ο Σηφάκης

69ο λεπτό: Κεφαλιά του Γκορτεζιάνι άουτ

67ο λεπτό: Κωνσταντέλιας στη θέση του Δούμτση και διπλή αλλαγή για τον ΟΦΗ

64ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Γκορτεζιάνι με ατομική ενέργεια και σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή!

59ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ και 3-1 ο Τζόλης μετά από όμορφο συνδυασμό με Τσιγγάρα - Γκορτεζιάνι και άψογο τελείωμα του σκόρερ!

58ο λεπτό: Γρόσδης στη θέση του Πανίδη, εσωτερικές αλλαγές για τον ΠΑΟΚ

56ο λεπτό: Μειώνει ο ΟΦΗ με τον Κουράκη σε 2-1, ο ΠΑΟΚ δέχεται γκολ σαν γηπεδούχος μετά από καιρό!

Στο 65-35 η κατοχή της μπάλας

30ό λεπτό: Ένας σκύλος που μπήκε στο γήπεδο γίνεται αιτία να διακοπεί το ματς προσωρινά

27ο λεπτό: Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ (χέρι ο Γαϊτάνης σε προσπάθεια του Καλουτσικίδη) και ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Δούμτσης από τα 11 μέτρα

25ο λεπτό: Ο ΠΑΟΚ με υπομονή χτίζει επιθέσεις από την άμυνά του

23ο λεπτό: Ο Σηφάκης μπλόκαρε το σουτ του Πανίδη

22ο λεπτό: Οφ σάιντ ο Τζόλης (σωστό αυτή τη φορά)

Παραμένει το 0-0 στο 20'

14ο λεπτό: Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με Τσιγγάρα και Γκορτεζιάνι

13ο λεπτό: Κίτρινη στον Αυγουστάκη για μαρκάρισμα στον Σαλαμούρα

8ο λεπτό: Ο ΠΑΟΚ ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα στον Τζόλη, δε δόθηκε κάτι...

5ο λεπτό: Ανύπαρκτο ο σάιντ στον Δούμτση, ο οποίος σε τετ α τετ με τον Σηφάκη έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι! Λάθος του βοηθού σε μια εύκολη φάση!

2ο λεπτό: Σουτ του Δούμτση από καλή θέση άουτ

Το παιχνίδι  ξεκίνησε με τον ΟΦΗ  στη σέντρα και τον ΠΑΟΚ να έχει σημαντικές απουσίες στην ενδεκάδα του

ΠΑΟΚ (Γκαρσία): Ταλιχμανίδης, Ντάικο, Γιαξής, Καλουτσικίδης, Τσιγγάρας, Αβεντισιάν, Γκορτεζιάνι, Σαλαμούρας, Πανίδης (58' Γρόσδης), Σαλαμούρας, Δούμτσης (67' Κωνσταντέλιας), Τζόλης. Αναπληρωματικοί:   Μπαλομένος, Γρόσδης, Πουρναράς, Θεοδωρίδης, Καραμπέρης, Κωνσταντέλιας, Πιπιλιάρης

ΟΦΗ (Πατεμτζής): Σηφάκης, Δολαψάκης, Γαϊτάνης, Μακρυδάκης, Αυγουστάκης, Ψαρράς, Καλαϊτζάκης, Σαββουιδάκης, Κουράκης, Μπερκής, Σταυρακάκης. Αναπληρωματικοί: Μακατουνάκης, Μαρινάκης, Σκέντζος, Κουγιουμουτζής, Μπέκου,  Παπιομητογλου

Ο Δικέφαλος με 49 βαθμούς σε 19 παιχνίδια βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και ο ΟΦΗ με 22 στην 9η.