Καταιγιστική στην επανάληψη η Κ19!

Μία ακόμα νίκη για την Κ19 του Δικεφάλου, που μπορεί να δυσκολεύτηκε στα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα, αλλά στην επανάληψη συνέτριψε με 5-0 τον Αστέρα Τρίπολης στη Σουρωτή για την 19η αγωνιστική της Super League 2019-20.

Το παιχνίδι ήταν εξ ορισμού δύσκολο, καθώς ο Αστέρας Τρίπολης το τελευταίο διάστημα ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και προερχόταν από ένα καλό σερί θετικών αποτελεσμάτων, κάτι που αποδείχθηκε περίτρανα και στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης στο Lolas Sports Center.

Οι παίκτες των Γκαρσία και Σνάουτσνερ δεν βρήκαν λύσεις απέναντι στην πολυπρόσωπη άμυνα των Αρκάδων, αρκέστηκαν σε κάποια μακρινά σουτ, ενώ στη μεγαλύτερη ευκαιρία μέχρι την ανάπαυλα, ο Κούτσιας αστόχησε από πλεονεκτική θέση, μετά από γύρισμα του Τζόλη. Ο ΠΑΟΚ βέβαια θα μπορούσε να έχει προηγηθεί στο πρώτο 20λεπτο, αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης δεν έδειξε την άσπρη βούλα σε ανατροπή του Δούμτση εντός περιοχής από τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στην επανάληψη ο Δικέφαλος αύξησε την πίεση του, έβαλε τη μπάλα κάτω και προσπάθησε να επιτεθεί με συνδυαστικό ποδόσφαιρο. Στο 59′ ο Γκορτεζιάνι δέχθηκε μαρκάρισμα από τον τερματοφύλακα του Αστέρα εντός περιοχής και ο Δούμτσης από την άσπρη βούλα άνοιξε το σκορ. Από εκεί και έπειτα το παιχνίδι άνοιξε, οι φιλοξενούμενοι αποφάσισαν να ασχοληθούν με το επιθετικό κομμάτι κι ο Δικέφαλος βρήκε χώρους με συνέπεια να μετατρέψει το παιχνίδι σε θρίαμβο.

Στο 71′ ο Τζόλης έκανε γύρισμα στη μικρή περιοχή, ο τερματοφύλακας των Αρκάδων έκανε ασταθή επέμβαση και ο Δούμτσης από κοντά έγραψε το 2-0. Στο τελευταίο 10λεπτο ήρθε και το αγωνιστικό ξέσπασμα της ομάδας του Γκαρσία.

Στο 80′ ο Τζόλης εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση κι ο Πανίδης με κεφαλιά έκανε το 3-0, στο 86′ οι γηπεδούχοι πάτησαν περιοχή με εξαιρετικό συνδυασμό και μετά από γύρισμα του Τζόλη σημειώθηκε αυτογκόλ, ενώ το ωραιότερο γκολ του αγώνα μπήκε στο 90′, όταν ο Γρόσδης βρήκε με εκτέλεση φάουλ τον Πανίδη εντός περιοχής κι αυτός με γυριστό διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΠΑΟΚ: Ταλιχμανίδης, Παναγιώτου, Μιχαηλίδης, Καλουτσικίδης, Τσιγγάρας, Τάχατος, Κούτσιας (46' Πουρναράς), Γιαξής, Γκορτεζιάνι (68' Πανίδης), Δούμτσης (74' Γρόσδης), Τζόλης. Αναπληρωματικοί: Μπαλομένος, Γρόσδης, Πουρναράς, Ντάικο, Τσοπούρογλου, Πανίδης, Πιπιλιάρης

Αστέρας Τρίπολης: Χριστοδούλης, Γουσέτης, Παπαδόπουλος, Ζορμπάς (85' Αλέμης), Χριστόπουλος, Γλυνός, Θεοδωρίδης (71' Παπαγεωργίου), Καρδάρης, Αλί Μπαμπά, Μιχόπουλος (79' Ματθαίου), Τζίμας. θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης

Στο ίδιο λεπτό ο Πανίδης με ωραίο γυριστό σουτ έγραψε το 5-0!

91ο λεπτό: Κίτρινη στον Καρδάρη

86ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ όταν μετά από γύρισμα του Τζόλη από τα δεξιά ο Γουσέτης βρήκε την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του!

84ο λεπτό: Κεφαλιά του Μιχαηλίδη άουτ

80ό λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Πανίδης με κεφαλιά μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Τζόλης και 3-0

74ο λεπτό: Γρόσδης στη θέση του Δούμτση

71ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Δούμτσης με κοντινό σουτ

68ο λεπτό: Πανίδης στη θέση του Γκορτεζιάνι

58ο λεπτό: Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ σε ανατροπή του Γκορτεζιάνι από τον Χριστοδουλή το εκτέλεσε ο Δούμτσης και ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

Το παιχνίδι έχει αποκτήσει τρελό ρυθμό! Πάνω κάτω η μπάλα

16ο λεπτό: Ο Δούμτσης ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Χριστοδούλη, δε δόθηκε κάτι

15ο λεπτό: Σουτ του Μιχόπουλου άουτ!

14ο λεπτό: 4ο (!) κόρνερ για τον Αστέρα που παίζει ανοιχτά

10ο λεπτό: Καλό σουτ του Δούμτση, άουτ η μπάλα!

9ο λεπτό: Ο Ταλιχμανίδης απέκρουσε το σουτ του Αλί Μπαμπά

8ο λεπτό: Κίτρινη στον Δούμτση

7ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Τζόλης μπήκε από τα αριστερά πέρασε δύο αντιπάλους πάσαρε στον Κούτσια αλλά το σουτ του έστειλε την μπάλα άουτ

Το παιχνίδι ξεκίνησε ...

ΠΑΟΚ: Ταλιχμανίδης, Παναγιώτου, Μιχαηλίδης, Καλουτσικίδης, Τσιγγάρας, Τάχατος, Κούτσιας (46' Πουρναράς), Γιαξής, Γκορτεζιάνι (68' Πανίδης), Δούμτσης (74' Γρόσδης), Τζόλης. Αναπληρωματικοί: Μπαλομένος, Γρόσδης, Πουρναράς, Ντάικο, Τσοπούρογλου, Πανίδης, Πιπιλιάρης

Αστέρας Τρίπολης: Χριστοδούλης, Γουσέτης, Παπαδόπουλος, Ζορμπάς (85' Αλέμης), Χριστόπουλος, Γλυνός, Θεοδωρίδης (71' Παπαγεωργίου), Καρδάρης, Αλί Μπαμπά, Μιχόπουλος (79' Ματθαίου), Τζίμας. Αναπληρωματικοί: Ψεύτης, Παπαγεωργίου, Αλέμης, Ματθαίου, Ρουμπιές, Θεοδωρόπουλος