Συνέχισε το αήττητο σερί με διπλό!

Για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος υποδομών των ομάδων Κ19 της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε εκτός έδρας την ΑΕΚ με 0-1...

Το παιχνίδι ήταν δύσκολο εξ ορισμού, γεγονός που αποδείχθηκε και εντός γηπέδου. Η ΑΕΚ έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ αλλά τελικά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έφυγαν με το τρίποντο, σε μία όμορφη αναμέτρηση με πολλές φάσεις και καλό ρυθμό.

Οι παίκτες των Σνάουτσνερ και Γκαρσία μπήκαν καλά στο παιχνίδι και ξεκίνησαν από τα πρώτα λεπτά να απειλούν την αντίπαλη εστία. Η πίεση απέδωσε καρπούς στο 14′, όταν ο Πανίδης μετά από φάση διαρκείας με ωραίο τελείωμα έκανε το 0-1.Μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους ο ΠΑΟΚ έλεγξε το παιχνίδι και χωρίς μεγάλες φάσεις οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση τους, αλλά η άμυνα του Δικεφάλου ήταν άψογη και δεν επέτρεψε να δημιουργηθούν κίνδυνοι.Στο 63′ η ΑΕΚ έμεινε με 10, όταν ο Τζόλης έκανε μία εξαιρετική μπαλιά στον Γαϊτανίδη , ο οποίος πέρασε τον τερματοφύλακα της Ένωσης κι αυτός τον ανέτρψε για να πάρει την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Ο ΠΑΟΚ κράτησε τη μπάλα, έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες, ενώ στις καθυστερήσεις ο Ταλιχμανίδης χρειάστηκε να κάνει μία σπουδαία επέμβαση για να κρατήσει το μηδέν.Ο Δικέφαλος πήρε το τρίποντο και πλέον εστιάζει την προσοχή του στη μάχη της Τετάρτης κόντρα στην Μποχίμιαν για το UEFA Youth League.

Η σύνθεση του Δικεφάλου: Ταλιχμανίδης, Γιάξης, Παναγιώτου, Καλουτσικίδης, Τάχατος (67′ Τσοπούρογλου), Τσιγγάρας (90+2′ Θεοδωρίδης), Σαλαμούρας, Τζόλης, Γαϊτανίδης (84′ Πιπιλιάρης), Πουρναράς (46′ Γρόσδης), Πανίδης (67′ Κούτσιας).

...................................

94ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ στην κόντρα, χάθηκε!

93ο λεπτό: Θεοδωρίδης στη θέση του Τζόλη. Στο ίδιο λεπτό μεγάλη επέμβαση του Ταλιχμανίδη σε σουτ του Αρβανίτη!

92ο λεπτό: Κίτρινη στον Κορομηλά, άνετα θα μπορούσε να είναι και κόκκινη!

91ο λεπτό: Ο Καλούδης μπλόκαρε το σουτ του Τσοπούρογλου

Μπήκαμε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, 5 λεπτά θα είναι ο επιπλέον χρόνος

85ο λεπτό: Σουτ του Τσοπούρογλου, άουτ!

84ο λεπτό: Πιπιλιάρης στη θέση του Γαϊτανίδη

81ο λεπτό: Σουτ του Γαϊτανίδη άουτ

74ο λεπτό: Σουτ του Τζόλη άουτ!

Δεν παίχτηκε ποδόσφαρο το τελευταίο τετράλεπτο!

69ο λεπτό:  Cooling brake για να δροσιστούν οι παίκτες των δύο ομάδων, ευκαιρία για οδηγίες από τον Πάμπλο Γκαρσία

68ο λεπτό: Κούτσιας - Τσοπούρογλου και στις θέσεις των Πανίδη - Τάχατου

67ο λεπτό: Το φάουλ εκτελέστηκε από τον Γαϊτανίδη, η μπάλα άουτ

63ο λεπτό: Φάουλ για τον ΠΑΟΚ και κόκκινη στον τερματοφύλακα της αεκ (Θεοχάρης)

58ο λεπτό: Κίτρινη στον Δημητρίου

Πιέζει η αεκ στην επανάληψη, χωρίς πάντως την καθαρή ευκαιρία. Έχει δώσει γήπεδο ο ΠΑΟΚ και παίζει πίσω από τη μεσαία γραμμή!

52ο λεπτό: Σουτ του Χριστόπουλου σε κόρνερ η μπάλα

4-3-3 ο ΠΑΟΚ, το οποίο μετατρέπεται σε 4-5-1 στην άμυνα

46ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία ο Γαϊτανίδης, το κοντινό σουτ πέρασε άουτ!

46ο λεπτό: Γρόσδης στη θέση του Πουρναρά

Ημίχρονο με τον ΠΑΟΚ να προηγείταοι 0-1, έχοντας την υπεροχή στο μεγαλύτερο μέρος του 45λεπτου. Η αεκ έκανε αισθητή την παρουσία της στο τελευταίο πεντάλεπτο

2 λεπτά οι καθυστερήσεις

Πίεσε η αεκ στα τελευταία λεπτά...

43ο λεπτό: Σουτ του Μπότου από καλή θέση, άουτ

42ο λεπτό: Σουτ του Μαχαίρα από πλάγια θέση, η μπάλα πέρασε παράλληλα

36ο λεπτό: Κίτρινη στον Χριστόπουλο

35o λεπτό: Κεφαλιά του Μαχαίρα μπλόκαρε ο Ταλιχμανίδης, ο αντικειμενικός σπίκερ ... είδε πέναλτι!

33ο λεπτό: Σέντρα ο Γαϊτανίδης, κεφαλιά ο Πανίδης άοτ

30ό λεπτό: Νέα καλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Γαϊτανίδη από καλή θέση να σουτάρει άουτ

Cooling brake για να δροσιστούν οι παίκτες των δύο ομάδων

Φτάσαμε στα μισά του ημιχρόνου, παραμένει το 0-1

19ο λεπτό: Φράγμα στον Γαϊτανίδη για κάρτα σε παίκτη του αεκ, δε δόθηκε ούτε φάουλ!

16ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Σαλαμούρα, με τον παίκτη μας αλλά και τον Πάμπλο Γκαρσία να το αμφισβητούν!

15ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Πανίδης με διπλή προσπάθεια και 0-1 ο ΠΑΟΚ

13ο λεπτό: Ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ μπλόκαρε το σουτ του Γαϊτανίδη, πέφτοντας στη δεξιά του γωνία