Πλήρωσε τα πολλά λάθη του!

Ο ΠΑΟΚ mateco ηττήθηκε με 77-70 από τον Άρη στο Αλεξάνδρειο για την 13η αγωνιστική της Basket League, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Ποιες ήταν αυτές; Τα πολλά λάθη που έγιναν σε κρίσιμα σημεία του αγώνα και 18 συνολικά σε όλη τη διάρκεια του ματς, η κούραση που επέδρασε καταλυτικά στην προσπάθεια της ομάδας, αλλά και ορισμένες αποφάσεις των διαιτητών, που σε ένα κλειστό παιχνίδι έχουν ιδιαίτερη σημασία.

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη ήττα του ΠΑΟΚ mateco, που συμπλήρωσε 6 επίσημα παιχνίδια σε διάστημα 14 ημερών. Η ομάδα μας θα έχει πλέον ένα πιο ξεκούραστο πρόγραμμα και μαζί την ευκαιρία να επιστρέψει στις νίκες.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 7-0, ο Renfro με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα πέτυχε το πρώτο καλάθι του ΠΑΟΚ mateco (7-2), ωστόσο ο Άρης είχε τον έλεγχο και to προβάδισμα. Με την είσοδο του Hands και δύο καλάθια του Αμερικανού ο ΠΑΟΚ mateco μάζεψε τη διαφορά (20-16) στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Η διαφορά άνοιξε στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και για πρώτη φορά πήγε σε διψήφια νούμερα (27-16). Δύο τρίποντα από τον Riley έριξαν τη διαφορά στους 4 (29-25), ενώ ο Hands με τρίποντο στη λήξη του ημιχρόνου μείωσε στον πόντο (39-38).

Ήταν μία από τις πολλές φορές στη διάρκεια του αγώνα που ο ΠΑΟΚ mateco προσπάθησε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ. Το προσπάθησε και στην τρίτη περίοδο, έμεινε κοντά στο σκορ, αλλά είδε τον Αμερικανό Notae των γηπεδούχων να ευστοχεί σε τρίποντο με ταμπλό στη λήξη για το 59-53. Ο ΠΑΟΚ mateco πίεσε και προσπάθησε να περάσει μπροστά και στην τέταρτη περίοδο. Στο 70-68 όμως οι λανθασμένες επιλογές δεν επέτρεψαν στην ομάδα μας να πλησιάσει περισσότερο, με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-38, 59-53, 77-70

ΑΡΗΣ: Hochler 4, Goodwin 6, Mitrou-Long 7, Sanogo 12, Τολιόπουλος 10 (1), Σχίζας, Notae 26 (4), Νετζήπογλου, Hagins 12.

ΠΑΟΚ mateco: Franke 12 (1), Riley 10 (2), Τσιακμάς , Hands 17 (3), Μαργαρίτης,, Polley 3 (1), Σλαφτσάκης, Sibert 8 (2), Κακλαμανάκης 5, Καμπερίδης 3 (1), Σαλούστρος, Renfro 12.