«Πλήρωσε» το τρίτο δεκάλεπτο...

Για την 2η αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ γυναικών, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Αθήνα, όπου και αντιμετώπισε την Κυριακή 16 Οκτωβρίου την Ελευθερία Μοσχάτου, από την οποία γνώρισε την ήττα με 54-50.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε στο γήπεδο με αρχική σύνθεση τις: Κιλαζίδου, Τζετ-Ουίλσον, Καρλάφτη, Θεοδώρου και Ουίλιαμς.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ με καλάθι της Κιλαζίδου διαμόρφωσε σκορ πρώτος στο παιχνίδι, 0-2. Οι γηπεδούχες απάντησαν με 6-0 σερί, 6-2, για να μειώσει με τρεις πόντους της Κιλαζίδου ο Δικέφαλος, 6-5. Στο τελευταίο δίλεπτο με Κολλάτου και Θεοδώρου ο ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή, περνώντας μπροστά στο σκορ, 8-12. Συνεχίζοντας με καλό ρυθμό, το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 11-16.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Δικέφαλος πραγματοποίησε ένα κακό δεκάλεπτο, έχοντας πρόβλημα τόσο στο επιθετικό, όσο και στο αμυντικό κομμάτι. Με Ουίλιαμς ο ΠΑΟΚ αύξησε ακόμα περισσότερο την διαφορά, 11-18, ωστόσο η συνέχεια ήταν διαφορετική. Με 12-0 σερί η Ελευθερία πήρε το προβάδισμα, 23-18, την οποία συνέχισε να αυξάνει, καθώς με καλάθι της Σταμάτη, η διαφορά πήγε οκτώ πόντους, 30-22. Έτσι, το ημίχρονο «έκλεισε» στο 32-23.

Στην επανάληψη, ο Δικέφαλος προσπάθησε να «σφίξει» την άμυνα του, θέλοντας να επιστρέψει όσο το δυνατόν γρηγορότερα στο παιχνίδι, και να μειώσει την διαφορά. Με Καρλάφτη-Τζετ Ουίλσον να ηγούνται επιθετικά, ο ΠΑΟΚ πλησίασε στους τέσσερις, 38-34. Η διαφορά συνέχισε να παραμένει στους τέσσερις πόντους, ωστόσο με καλάθι της Οκόγιε το δεκάλεπτο έκλεισε στο 44-38.

Στο δεκάλεπτο με την μικρότερη επιθετική συγκομιδή, το τέταρτο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα, με την διαφορά να παραμένει σταθερά στους έξι πόντους, 48-42. Σ' εκείνο το σημείο με 0-7 σερί με τρίποντο της Τζετ-Ουίλσον και δίποντα από Κολλάτου και Θεοδώρου, ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά δύο λεπτά πριν το τέλος, 48-49. Οι γηπεδούχες απάντησαν με 4-0 σερί, 52-49. Ο Δικέφαλος μείωσε επτά δευτερόλεπτα πριν το τέλος με βολή της Καρλάφτη, 52-50, ωστόσο η άμυνα στη συνέχεια δεν βγήκε και χάρη σε δύο εύστοχες βολές της Στούπα, διαμορφώθηκε το τελικό 54-50.

Η ομάδα του Άγγελου Αγγελίδη αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον ΠΑΣ Γιάννινα, την Κυριακή 23 Οκτωβρίου, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 32-23, 44-38, 54-50

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιλαζίδου 7, Κιολεόγλου, Θεοδώρου 11(1), Κατσαμούρη, Μηνοβγίδου, Τόγια, Ουίλιαμς 2, Τζετ-Ουίλσον 11(1), Καρλάφτη 11, Κολλάτου 6.