Για γέλια και για ... κλάματα!

Για την 24η αγωνιστική της Basket League, o Δικέφαλος έχασε στην PAOK Sports Arena με 79-80 από τον ... Ιωνικό!

Με αυτή τη νίκη ο Ιωνικός πήγε στο 6-16, όπου υπερισχύει του Ηρακλή με το ίδιο ρεκόρ, αλλά με τους Θεσσαλονικείς να έχουν αφαίρεση 3 βαθμών. Από την άλλη ο ΠΑΟΚ υποχώρησε στο 9-13, μένοντας εντός οκτάδας, αλλά κάνοντας βήμα πίσω για την κατάκτηση μιας καλύτερης θέσης.

Οι Νικαιώτες παρότι βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο στο τελευταίο λεπτό (77-73) κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι χάρη στους Χάμιλτον (15π.., 9ριμπ., 8ασ.) και Κολοβέρο (20π.), εξασφαλίζοντας το διπλό που πιθανότατα κρατάει την ομάδα του Ιωνικού στην Stoiximan Basket League. Ο Μαυροκεφαλίδης που κράτησε ζωντανό τον Ιωνικό έβαλε 17 πόντους, ενώ για τον ΠΑΟΚ ο Λοβ είχε 18 και ο ΝτιΛέο 13.

Καλύτερα στο παιχνίδι μπήκε ο ΠΑΟΚ (5-0), όμως με μπροστάρη τον Μαυροκεφαλίδη ο Ιωνικός βρέθηκε μπροστά στην πρώτη περίοδο με 19-23. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι αύξησαν κι άλλο τη διαφορά (22-34) χάρη στα τρίποντα (7/14 είχε ο Ιωνικός στο ημίχρονο) των Γκιουζέλη (2) και Αρσενόπουλου και τον ΠΑΟΚ παράλληλα να ψάχνει να βρει τα... πατήματά του.

Οι καλές άμυνες και τα κοψίματα των Ρένφρο και Ρίβερς έδωσαν ενέργεια και έναυσμα για αντεπίθεση στον ΠΑΟΚ, με την απόσταση να μειώνεται αρχικά σε 31-36, ενώ ο Καμπερίδης με τρίποντο στο φινάλε του ημιχρόνου έγραψε το 41-42.

Αρσενόπουλος και Κολοβέρος δημιούργησαν ένα γρήγορο σερί για τον Ιωνικό (41-48), με τους γηπεδούχους να απαντούν με διαδοχικούς πόντους των Λοβ και ΝτιΛέο, παίρνοντας έτσι το προβάδισμα (54-53) για πρώτη φορά μετά το 7' της αναμέτρησης. Δύο διαδοχικά καλάθια του Τολιόπουλου έκαναν το 65-62 και ο Γκριν το 70-64 (33'), με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει ρυθμό και επιθετικές λύσεις από διαφορετικά πρόσωπα.

Την στιγμή που οι Νικαιώτες έδειχναν να μένουν από δυνάμεις και επιλογές, έτρεξαν ένα μικρό σερί 0-5, που όμως «σβήστηκε» γρήγορα από τους Τολιόπουλο και Λοβ (75-69). Με ακόμα ένα καλάθι του Μαυροκεφαλίδη έγινε το 75-73 στο 1'30'' πριν το φινάλε, αλλά ο Αρσενόπουλος έχασε το ελεύθερο τρίποντο για το προβάδισμα, κάτι που δεν... έκανε ο Χάμιλτον. Ο Αμερικανός με τρίποντο έκανε το 77-76 και στην επαναφορά του ΠΑΟΚ έκλεψε την μπάλα από τον Τολιόπουλο, με τον Αρσενόπουλο να πετυχαίνει γκολ-φάουλ για το 77-79 στα 38'' για το φινάλε.

Ο Λοβ ισοφάρισε με σουτ, όμως ο Γκριν με φάουλ έστειλε στα 6'' στις βολές τον Κολοβέρο, ο οποίος έβαλε μόνο την πρώτη. Στα υπολειπόμενα δευτερόλεπτα ο ΠΑΟΚ δεν πρόλαβε να εκδηλώσει επίθεση και οι Νικαιώτες πανηγύρισαν τη νίκη σαν... τίτλο.

Δεκάλεπτα: 19-23, 41-42, 60-60, 79-80

Πηγή: sdna.gr