Επιτελους είδε το χρώμα της νίκης!

Για την 3η αγωνιστική της Basket League, o Δικέφαλος κέρδισε στην PAOK Sports Arena τον Ηρακλή με 72-69...

Υπήρχαν σημαντικές απουσίες, ένα κακό ξεκίνημα, παίκτες που φορτώθηκαν νωρίς με φάουλ, αλλά όλα αυτά, ήρθαν σε δεύτερη μοίρα. Υπερίσχυσε η θέληση των παικτών για τη νίκη και το πάθος όλης της ομάδας. Ο ΠΑΟΚ mateco ήταν καλύτερος, επικράτησε δίκαια του Ηρακλή με 72-69, στην πρώτη του νίκη στη φετινή σεζόν, αλλά και στη Stoiximan Basket League.

Ο ΠΑΟΚ mateco δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και ο Ηρακλής προηγήθηκε 0-8 στο 2ο λεπτό, αναγκάζοντας τον Άρη Λυκογιάννη να πάρει το πρώτο του τάιμ άουτ. Χρειάστηκε να περάσουν κάτι περισσότερο από 5 λεπτά, για να πετύχει ο ΠΑΟΚ mateco το πρώτο του καλάθι και το έκανε με τρίποντο ο Malcolm Griffin (4-8).

Με δύο συνεχόμενα καλάθια ο Marvin Jones μείωσε 8-11, αλλά οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν και πάλι (8-16 στο 8'08''), αναγκάζοντας τον προπονητή του ΠΑΟΚ mateco να πάρει και δεύτερο τάιμ άουτ.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 10-20 και να διατηρούν διψήφια διαφορά (14-24). Με 5 συνεχόμενους πόντους του Τολιόπουλου και σερί 9-0, ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε στον πόντο (23-24 στο 13΄) και με 1/2 βολές του DiLeo ισοφάρισε για πρώτη φορά (26-26).

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν και πάλι τα διαφορά (28-34), ο Τολιόπουλος με τρίποντο και ο Jones με κάρφωμα μείωσαν ξανά (33-35), για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στους 4 (33-37).

Με το μοναδικό εύστοχο τρίποντο του David DiLeo, ο ΠΑΟΚ mateco πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (41-40 στο 23'30΄΄) και με τον Αντρέα Χριστοδούλου να πετυχαίνει 8 συνεχόμενους πόντους ξέφυγε με 8 (51-43)! O Γιάνκοβιτς με νέο τρίποντο έφτασε τη διαφορά στους 9 (54-45 στο 28'), ο ΠΑΟΚ mateco διατήρησε προβάδισμα 8 πόντων (56-48) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, έχοντας πλέον και τον έλεγχο στη ροή του αγώνα.

Ο Ηρακλής μείωσε τη διαφορά στον πόντο (56-55) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο κόουτς Λυκογιάννης πήρε εσπευσμένα τάιμ άουτ, αναζητώντας λύσεις, αλλά και ανάσες για την ομάδα! Ο ΠΑΟΚ mateco που αγωνιζόταν χωρίς Love και Carter, είχε στον πάγκο με 4 φάουλ Γιάνκοβιτς και Griffin! Με καλάθι του DiLeo ο ΠΑΟΚ mateco προηγήθηκε 62-57, ο Αγραβάνης με τρίποντο μείωσε 62-60 (36'30'').

Με κάρφωμα του Jones ο ΠΑΟΚ mateco ξέφυγε με 5 (68-63) και με 67 δευτερόλεπτα για το τέλος του αγώνα, ο Ηρακλής προσπάθησε να επανέλθει στο παιχνίδι χωρίς αποτέλεσμα και η πρώτη νίκη της ομάδας στο πρωτάθλημα καταγράφηκε...

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 33-37, 56-48, 72-69

ΠΑΟΚ mateco: Χριστοδούλου 10 (1), Griffin 7 (1), Μ.Καμπερίδης, Καμαριανός, DiLeo 12 (1), Γ.Καμπερίδης, Jones 15, Τολιόπουλος 10 (2), Γιάνκοβιτς 14 (1), Ogbeide 4.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Woolridge 4, Σκορδίλης, Αγραβάνης 7 (1), Daniels 5 (1), Taylor 2, Κουζέλογλου 10, Douglas 16 (4), Turner 5, Παπαδάκης 6 (1), Lynch 10.