ΠΑΟΚΑΡΑ στο Παλέ!

Για την 18η αγωνιστική της Basket League, o ΠΑΟΚ επικράτησε εκτός έδρας του Άρη με 77-71 ...

Ένα τρίποντο μαχαιριά από τον Josh Carter το οποίο έβαλε και πάλι τον ΠΑΟΚ στη θέση του οδηγού και η καταπληκτική εμφάνιση του Elston Turner στ δεύτερο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο πέτυχε του 15 από τους 17 πόντους του, έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην σπουδαία εκτός έδρας νίκη (71-77) επί του Άρη στο Αλεξάνδρειο.

Η βραδιά ξεκίνησε πολύ περίεργα για τον ΠΑΟΚ, που είχε ήδη χάσει από την Πέμπτη τον Γιώργο Τσαλμπούρη, με τον τραυματισμό του στον καρπό. Αυτό που συνέβη με τον Νώντα Παπαντωνίου είναι από τα περίεργα του αθλητισμού. Ο έμπειρος γκαρντ στη διάρκεια της προθέρμανσης και λίγα λεπτά πριν από την έναρξη του αγώνα, συγκρούστηκε με τον Sagaba Konate και βγήκε νοκ άουτ, με κάταγμα στη μύτη!

Παρόλα αυτά ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι (2-11 στο 3'30'', με 2/2 τρίποντα από τον Καμπερίδη) και πήρε διαφορά ακόμη και 12 πόντων (8-20 με τρίποντο του Carter). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους 8 (18-26) στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου και ασκώντας πίεση στην άμυνα, δυσκόλεψαν το δρόμο του ΠΑΟΚ προς το αντίπαλο καλάθι.

Ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε τρεισήμισι λεπτά για να πετύχει τους πρώτους του πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Άρης μείωσε αρχικά 21-26 και καθώς ο ΠΑΟΚ πέτυχε μόλις 11 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ξεκίνησε ουσιαστικά και πάλι από την αρχή, καθώς το σκορ ήταν ισόπαλο 37-37 στο πρώτο ημίχρονο.

Με τρίποντο του Decosey οι γηπεδούχοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (42-41 στο 23'30'') και στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου ξέφυγαν με διαφορά 11 πόντων (54-43). Η προσπάθεια του ΠΑΟΚ για αντεπίθεση ξεκίνησε με τρίποντο του Josh Carter (54-46), λίγο αργότερα η διαφορά έπεσε στους 5 (56-51). Η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ ωστόσο έμεινε εκεί και οι γηπεδούχοι στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, προηγήθηκαν και πάλι με διαφορά 10 πόντων (61-51).

Με σερί 5-0 ο ΠΑΟΚ μείωσε 61-56 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και με επί μέρους σερί 2-13, προηγήθηκε και πάλι με 63-64 στο 35'. Και δεν σταμάτησε εκεί ο ΠΑΟΚ αλλά πήρε προβάδισμα 5 πόντων (63-68) με καλάθι του Turner στο 37ο λεπτό. Ο Άρης μείωσε 69-70, με 1'39'' για το τέλος του αγώνα, πέρασε και μπροστά στο σκορ (71-70), αλλά ο Carter με τρίποντο και ο Beech με 2/2 βολές, έβαλαν και πάλι τον ΠΑΟΚ στη θέση του οδηγού (71-75) και του έδωσαν μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 37-37, 61-51, 71-77

Αρης: Σταμάτης 4, Σλαφτσάκης 2, Φλιώνης 13, Milosevic 6, Χαριτόπουλος, Κουζέλογλου 4, Chalmers 11 (1), Dragisevic 11, Little 11 (2), Decosey 9 ((1).

ΠΑΟΚ: Beech 6, Konate 1, Love 8, Griffin 8, Μαργαρίτης 6 (1), Κακλαμανάκης 10, Καμπερίδης 8 (2), Carter 13 (3), Turner 17 (1).