Έσπασαν καρδιές στο Παλατάκι!

Για την 9η αγωνιστική της Basket League, o Δικέφαλος επικράτησε στην PAOK Sports Arena του Ιωνικού Hellinic Coin με 86-84 ...

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε στο πρώτο τρίλεπτο με 8-2, μετά από ένα καλάθι και φάουλ του Δημήτρη Κακλαμανάκη. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, όμως, ο Ιωνικός έβρισκε πολύ εύκολα σκορ και κατάφερε αρχικά να τρέξει ένα σερί 0-13, παίρνοντας προβάδισμα 8-15 και να κλείσει την πρώτη περίοδο όντας μπροστά με 24-26.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Ιωνικός ξεκίνησε καλύτερα, έχοντας τον ίδιο αποτελεσματικό ρυθμό στην επίθεση και προηγήθηκε με 29-38 στο 14΄, ωστόσο ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και μείωσε στον πόντο (38-39) με ένα jump shot του Elijah Mitrou-Long στο 16΄. Ο Ιωνικός, όμως, βρήκε πολλούς πόντους από την γραμμή των βολών και έκλεισε την πρώτη περίοδο, έχοντας προβάδισμα 8 πόντων (44-52).

Ο ΠΑΟΚ άλλαξε την αμυντική του συμπεριφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον αρχηγό του Βαγγέλη Μαργαρίτη να ηγείται αυτής της αλλαγής και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 56-54 στο 24΄με τρίποντο του Elston Turner, ενώ με διαδοχικούς πόντου του Μαργαρίτη, πήρε προβάδισμα 5 πόντων (65-60), πριν μειώσει ο Ιωνικός σε 66-65 στο 30΄.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό στην τέταρτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Με ηγέτη τον Malcolm Griffin, ο οποίος άφησε τον ρόλο του δημιουργού που είχε στην 3η περίοδο (5 ασίστ) και ανέλαβε καθήκοντα εκτελεστή, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 80-78 στο 37΄, ενώ με 2/2 βολές του Elston Turner η διαφορά ανέβηκε στους 4 (82-78). Το σημαντικότερο καλάθι του αγώνα σημείωσε ο Jermaine Love, ο οποίος 1΄πριν από τη λήξη, διαμόρφωσε το 84-79, με τον Γιώργο Τσαλμπούρη να κάνει με κάρφωμα το 86-84 24΄΄ πριν το τέλος. Ο Ιωνικός μείωσε στους 2 (86-84) με τρίποντο του Adam Smith και παρά το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ έκανε λάθος σε μια επαναφορά στα 8΄΄, κατάφερε να πάρει αυτή τη σημαντική νίκη με 86-84.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 44-52, 66-65, 86-84

ΠΑΟΚ: Beech 3 (1), Konate 10, Love 17 (3), Griffin 14, Τσαλμπούρης 8 (1), Μαργαρίτης 8, Κακλαμανάκης 12, Καμπερίδης, Παπαντωνίου, Turner 10 (2), Mitrou-Long 4

Ιωνικός: Smith 21 (3), Πετρόπουλος, Pridgett 6, Βλάχος, Fitzpatrick 7 (1), Elmore 15 (3), Μαυροκεφαλίδης 1, Hollowell 8, Muhaymin 7, Τολιόπουλος 9 (3), Χουγκάζ 10 (2)