Πάλεψε αλλά λύγισε στο τέλος!

Για την 5η αγωνιστική της Basket League, o ΠΑΟΚ ηττήθηκε στην Πάτρα από τον Προμηθέα με σκορ 83-80...

Ο ΠΑΟΚ διεκδίκησε τη νίκη ως το τελευταίο δευτερόλεπτο, αλλά στο τελευταίο τρίλεπτο δεν είχε το καθαρό μυαλό που χρειαζόταν για να πάρει την εκτός έδρας νίκη.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε νωθρά στο παιχνίδι και έτσι βρέθηκε να χάνει με 8-1 στο 3΄, αλλά μετά το γρήγορο time out του Κώστα Μέξα, αντέδρασε και με ένα επί μέρους σκορ 3-13 και συνεχόμενα σουτ από την περιφέρεια, προηγήθηκε με 11-14 στο 6΄. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Προμηθέα Πάτρας να προηγείται με 26-23.

Με πολύ καλή άμυνα και πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Γιώργο Τσαλμπούρη, ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά 4 πόντων (30-34) στο 13΄. Σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 11-0 και πέρασαν μπροστά με 41-34, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο 43-36.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου και με ένα τρίποντο του Malcolm Griffin ισοφάρισε σε 51-51 στο 26΄, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Jermaine Love του έδωσε το προβάδισμα με 53-54 με νέο τρίποντο. Ο Προμηθέας, όμως, έκλεισε την τρίτη περίοδο με ένα σερί 9-0 και προηγήθηκε με 62-54.

Στην τέταρτη περίοδο, ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να τρέξει ένα σερί, καθώς με ένα 0-9, γύρισε από το -7 (66-59) και προηγήθηκε με 66-68, χάρη σε κάρφωμα του Γιώργου Τσαλμπούρη! Ο Προμηθέας πήρε και πάλι το προβάδισμα, ενώ με 2/2 βολές του Βαγγέλη Μαργαρίτη, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 72-70, 2΄45΄΄ πριν το φινάλε. Από εκεί και πέρα, ο ΠΑΟΚ έμεινε χωρίς πόντο για τα επόμενα 2 λεπτά, με αποτέλεσμα να βρεθεί στο -10 (80-70). Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε για την ανατροπή, αλλά το μόνο που κατάφερε, ήταν να μειώσει στο τελικό 83-80.

Tα δεκάλεπτα: 26-23, 43-36, 62-54, 83-80

Προμηθέας: Agbelese 9 (1), Λούντζης 12 (1), James 5, Αγραβάνης 24 (4), Garrett 4, Faye 4, Χριστοδούλου 1, Μάντζαρης 16 (2), Miller 8 (1), Μαντζούκας

ΠΑΟΚ: Beech 3 (1), Love 14 (2), Griffin 9 (3), Τσαλμπούρης 15 (1), Μαργαρίτης 4, Κακλαμανάκης 5, Καμπερίδης, Παπαντωνίου 10, Turner 15 (3), Mitrou-Long 5 (1)