Εξαιρετική εμφάνιση και άνετη νίκη!

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Stoiximan Basket League σημείωσε ο ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε του Λαυρίου με 83-65 σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 2η αγωνιστική.

Το Λαύριο ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και βρίσκοντας πόντους από την περιφέρεια, αλλά και από τον αιφνιδιασμό, πήρε κεφάλι στο σκορ και προηγήθηκε με 18-24.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε μέχρι 15΄, καθώς το Λαύριο έβρισκε τρόπους να φτάνει στο καλάθι του ΠΑΟΚ και προηγήθηκε με 30-36. Σε εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ έσφιξε την άμυνά του με μπροστάρη τον Βαγγέλη Μαργαρίτη έκανε ένα σερί 11-0, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 41-36, πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο στο 41-40.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 26΄ (52-49), ωστόσο σε εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις με τον Elston Turner και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +6 (59-53).

Στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ πήρε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, αφού με ένα σερί 10-0 μετέτρεψε το 67-60 σε 77-60, με τον Γιώργο Τσαλμπούρη να δίνει λύσεις τόσο από κοντά, όσο και από την περιφέρεια. Στα τελευταία λεπτά, το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και ο ΠΑΟΚ έφτασε στη νίκη με 83-65.

Τα δεκάλεπτα 18-24, 41-40, 59-53, 83-65

ΠΑΟΚ: Beech 10 (1), Love 12, Griffin 9, Τσαλμπούρης 12 (1), Μαργαρίτης 13 (1), Κακλαμανάκης 7, Ιατρίδης, Καμπερίδης, Παπαντωνίου 7 (1), Turner 11 (2), Mitrou-Long 2

Λαύριο: Carter 9 (1), Savage 6 (1) Μουράτος 3, Levan 6, Diallo 14 (1), Λεγκίκας 2, Davis 13 (2), Ερμείδης, Γερομιχαλός 6, Βουλγαρόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 6