Ήφαιστος Λήμνου-ΠΑΟΚ: 77-69

Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ στη Λήμνο, καθώς έχασε με 77-69 από τον Ήφαιστο για την 19η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League και πλέον είναι σε ακόμα πιο δύσκολη θέση στον βαθμολογικό πίνακα.

Ο ΠΑΟΚ πλήρωσε το κακό του τέταρτο δεκάλεπτο, όπου έμεινε χωρίς πόντο στα πρώτα 5΄30΄΄, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ξεφύγουν στο σκορ.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο πρώτο δεκάλεπτο και με τους Bobby Brown και Ζήση Σαρικόπουλο να δίνουν σκορ προηγήθηκε με 20-24 στο 10΄.

Στην δεύτερη περίοδο, ο ΠΑΟΚ διατηρούσε τον έλεγχο του αγώνα και με ένα καλάθι του Jacorrey Williams στο 14΄, προηγήθηκε με 25-34. Ο Ήφαιστος όμως είχε απαντήσεις, ροκάνισε τη διαφορά και με ένα τρίποντο του Δημήτρη Χαριτόπουλου έκλεισε το πρώτο ημίχρονο έχοντας προβάδισμα με 41-40.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν το τρίτο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 8-1 και προηγήθηκαν με 49-41, αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με ένα 0-10 με πρωταγωνιστή τον Shannon Shorter και πέρασε μπροστά με 49-51, ενώ η Τρίτη περίοδος έκλεισε με τον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά με 55-56.

Στην κρίσιμη τέταρτη περίοδο, όμως, ο ΠΑΟΚ έμεινε χωρίς σκορ για περισσότερα από 5 λεπτά, με αποτέλεσμα να προηγηθεί ο Ήφαιστος με 64-56 και να πάρει ένα σημαντικό προβάδισμα, το οποίο κράτησε μέχρι το τέλος, καθώς παρά την προσπάθεια των παικτών του ΠΑΟΚ, η αστοχία από την περιφέρεια δεν του έδωσε την ευκαιρία να πάρει διεκδικήσει τη νίκη στο φινάλε. Έτσι, ο Ήφαιστος επικράτησε με 77-69.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 41-40, 55-56, 77-69

Ήφαιστος Λήμνου: Σταμάτης 11 (3), Evans 10, Smith 12 (2), Πελεκάνος 8, Τσαϊρέλης 2, Gilbert 3 (1), Μούρτος 3, Χαριτόπουλος 9 (3), Turner 16 (2) Hammonds 3 (1)

ΠΑΟΚ: Rhett 4, Σχίζας 6, Brown 11, Τσόχλας 3, Χατζηνικόλας, Μαργαρίτης 7 (1), Best, Williams 10, Shorter 20 (1), Σαρικόπουλος 8