Συνέτριψε τον Ιωνικό, συνεχίζει τη μάχη!

Για την 16η αγωνιστική της Basket League, o Δικέφαλος κέρδισε στην PAOK Sports Arena τον Ιωνικό Νικαίας με 110-80..

Την 5η του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της EKO Basket League πέτυχε ο ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε του Ιωνικού Νίκαιας με 110-80 στο "PAOK Sports Arena" για την 16η αγωνιστική της EKO Basket League.

Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλύτερος από το ξεκίνημα του αγώνα και επέβαλλε τον ρυθμό του, παίρνοντας διψήφια διαφορά από το 7΄, καθώς προηγήθηκε με 19-6, με τον Aaron Best να είναι αποτελεσματικός στην επίθεση. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ στο +10 (27-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να κάνει ό,τι θέλει μέσα στο γήπεδο και με τρίποντο του Shannon Shorter προηγήθηκε με 48-27 στο 25΄. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Adam Smith, ο οποίος τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 17 πόντους, με τον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά με 59-39.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να έχει επί μέρους σκορ 18-4 στο πρώτο πεντάλεπτο και με ένα τρίποντο του Aaron Best να ανεβάσζει τη διαφορά στο +34 (77-43) στο 25΄. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με την μέγιστη διαφορά του αγώνα στο τέλος της τρίτης περιόδου, καθώς με ένα lay up του Bobby Brown διαμορφώθηκε το 90-53.

Η τέταρτη περίοδο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Κώστα Χαραλαμπίδη να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του και τον ΠΑΟΚ να παίρνει τελικά τη νίκη με 110-80.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 59-39, 90-53, 110-80

ΠΑΟΚ: Smith 19 (5), Brown 9, Τσόχλας 6 (2), Χατζηνικόλας, Μαργαρίτης 7, Best 15 (3), Καραμανώλης, Ιατρίδης 2, Shorter 20 (2), Wiggins 26, Σαρικόπουλος, Knowles 6

Ιωνικός Νίκαιας: Arnett 7 (1), Mobley 13 (2), Jones 11 (2), Μπατής 2, Schaftenaar 5, Κατούφας 7 (1), Σχορτσιανίτης, Κώττας 2, Δημάκος 5, Simpson 19 (5), Callahan 9 (1)