Ήττα ντροπής στο Ιβανώφειο!

Στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Basket League, o τραγικός ΠΑΟΚ έχασε στο Ιβανώφειο από τον Ηρακλή με 99-82...

Ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων στον αγώνα με τον Ηρακλή για την 13η αγωνιστική της EKO Basket League και ηττήθηκε με 99-82, χάνοντας την επαφή με το σκορ μετά τα μέσα της τρίτης περιόδου.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 15-5 στο 5΄, με τον ΠΑΟΚ να αντιδράει τρέχοντας ένα επί μέρους σκορ 3-13 και ισοφάρισε σε 18-18 με τους Απόλλωνα Τσόχλα και Adam Smith να δίνουν λύσεις στην επίθεση. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ηρακλή να προηγείται με 24-22.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο με ένα σερί 8-0 και προηγήθηκε με 32-22, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 35-33 με τον Zane Knowles στο 15΄. Ο Ηρακλής, όμως, βρήκε λύσεις από την περιφέρεια και πέρασε μπροστά με 49-39 με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Μετά τα πρώτα 3 λεπτά στην τρίτη περίοδο, στα οποία ο ΠΑΟΚ έμενε στη διεκδίκηση του παιχνιδιού (54-45), ο Ηρακλής επέβαλε τον ρυθμό του και με ένα σερί 8-0 προηγήθηκε με 62-45 στο 25΄και με 72-53 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μειώσει το σκορ και να μπει ξανά στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, χωρίς να τα καταφέρει και ο Ηρακλής έφτασε στη νίκη με 99-82.

Ηρακλής: Μανωλόπουλος, Tepic 3 (1), Okereafor 10 (3), Καββαδάς 13, Shuler 26 (5), Davis 16 (2), Ζάρας 14 (2), Καλαϊτζίδης, Γεωργαλάς, Hanlan 17 (2), Garrett

ΠΑΟΚ: Lewis 11 (3), Smith 9 (1), Σχίζας 5 (1), Τσόχλας 10 (1), Μαργαρίτης 3, Best 9 (1), Shorter 13 (2), Wiggins 4, Σαρικόπουλος 8, Knowles 10

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 49-39, 72-53, 99-82