Ήττα (και πάλι) στις λεπτομέρειες!

Για την 10η αγωνιστική της Basket League, o ΠΑΟΚ ηττήθηκε στην PAOK Sports Arena από την ΑΕΚ με 71-67...

Ο ΠΑΟΚ πάλεψε, αλλά ηττήθηκε από την ΑΕΚ με 67-71 για την 10η αγωνιστική της EKO Basket League, σε ένα παιχνίδι με μεγάλη ένταση που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Το παιχνίδι ήταν πολύ σκληρό από την αρχή, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και την ΑΕΚ να κλείνει την πρώτη περίοδο στο +2 (18-20).

Στην δεύτερη περίοδο, ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 7-0 και προηγήθηκε με 29-25, με τον JeQuan Lewis να κλέβει 2 συνεχόμενες φορές την μπάλα από τον Kendrick Ray και να πετυχαίνει 5 πόντους. Ο ΠΑΟΚ, όμως, πέτυχε μόλις ένα καλάθι στα τελευταία 4΄40΄΄ του πρώτου ημιχρόνου, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να κλείσει την δεύτερη περίοδο στο +6 (31-37).

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε την Τρίτη περίοδο εντυπωσιακά, καθώς οι JeQuan Lewis και Adam Smith πέτυχαν από 2 τρίποντα και ο ΠΑΟΚ μετέτρεψε το εις βάρος του 31-39 σε υπέρ του 43-39. Η ΑΕΚ, όμως, έμεινε κοντά στο σκορ και με ένα καλάθι του Marcus Slaughter προηγήθηκε με 53-55 στο 30΄.

Στην τέταρτη περίοδο, η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα, καθώς ανέβασε την ένταση στην άμυνα και προηγήθηκε με 55-64 στο 34΄. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά και τα κατάφερε, καθώς κράτησε την ΑΕΚ για 4΄30΄΄χωρίς πόντο και με 1/2 βολές του Lewis μείωσε σε 67-69 στα 30΄΄. Στην επόμενη επίθεση, ο Keith Langford ευστόχησε σε ένα σουτ από την κορυφή και διαμόρφωσε το 67-71 8΄΄ πριν τη λήξη, παίρνοντας τελικά τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 31-37, 53-55, 67-71

ΠΑΟΚ: Lewis 24 (3), Smith 9 (2), Σχίζας, Τσόχλας 2, Μαργαρίτης 3 (1), Best 6, Wiggins 4, Egekeze, Σαρικόπουλος 9, Knowles 10

ΑΕΚ: Ray 5 (1), Τολιόπουλος 8 (2), Langford 11 (1), Maciulis 12 (1), Κακλαμανάκης 1, Χρυσικόπουλος, Γκίκας 7 (1), Μαυροειδής 3, Sant-Roos, 14 (1) Γιαννόπουλος 3 (1), Jankovic 4, Slaughter 3