Το πάλεψε στο Περιστέρι αλλά ...

Για την 7η αγωνιστική της Basket League, o ΠΑΟΚ έχασε εκτός έδρας το Περιστέρι με 80-75...

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να μην βρίσκει εύκολα σκορ και να μένει όρθιος χάρη στον Βαγγέλη Μαργαρίτη και το Περιστέρι να προηγείται με 18-11.

Στην δεύτερη περίοδο, το Περιστέρι εξακολουθούσε να έχει το προβάδισμα, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 29-25 με καλάθι του JeQuan Lewis στο 17΄. Οι γηπεδούχοι, όμως , έτρεξαν ένα επί μέρους σκορ 8-2 στο τελευταίο δίλεπτο και προηγήθηκαν με 42-31 στο ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με 2 εύστοχα τρίποντα του Adam Smith, τα οποία έριξαν τη διαφορά στους 5 (42-37). Το Περιστέρι έτρεξε ένα σερί 9-0 στα μέσα της τρίτης περιόδου και προηγήθηκε με 56-41, αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με ένα δικό του 0-8, μειώνοντας σε 56-49. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το Περιστέρι στο +8 (57-49).

Με ένα συνολικό σερί 17-0 το οποίο σταμάτησε στο 73-49, το Περιστέρι προηγήθηκε με διαφορά 24 πόντων στο 34΄, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν παράτησε το παιχνίδι. Με πίεση σε όλο το γήπεδο και καλάθια από τους Antwaine Wiggins και JeQuan Lewis, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στο -6 (79-73) 26΄΄ πριν το τέλος, αλλά δεν είχε χρόνο για να διεκδικήσει τη νίκη, με το Περιστέρι να επικρατεί τελικά με 80-75.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 42-31, 57-49, 80-75

Περιστέρι: Moreira 6, S. Smith 15 (4), Blake 6, Ξανθόπουλος 5 (1), Σκορδίλης 6, Αγραβάνης, Σαλούστρος 7 (1), Γόντικας 2, Βασιλόπουλος 8 (1), Hatcher 7 (1), Gray 3 (1), Kingsley 15

ΠΑΟΚ: Lewis 13 (2), A. Smith 13 (3), Σχίζας, Τσόχλας 8, Χατζηνικόλας, Μαργαρίτης 9 (1), Best 4, Wiggins 11, Egekeze, Σαρικόπουλος 8, Knowles 9