Έβγαλε αντίδραση, άφησε υποσχέσεις!

Για την 4η αγωνιστική της Basket League, o Δικέφαλος έχασε στην PAOK Sports Arena από τον Παναθηναϊκό με 88-104 ...

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανταγωνιστικός στο ξεκίνημα και με τον Amanze Egekeze να ευστοχεί σε 2 τρίποντα στο πεντάλεπτο, προηγήθηκε με 13-11. Ο Παναθηναϊκός, έβρισκε εύκολο σκοράρισμα και προηγήθηκε με 22-26 στο τέλος της πρώτης περιόδου, ενώ με τους Tyrese Rice και Jimmer Fredette να είναι σε πολύ καλή μέρα από την περιφέρεια ξέφυγε στην δεύτερη περίοδο και έκλεισε το ημίχρονο έχοντας διαφορά 18 πόντων (38-56).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, με την ευστοχία του Παναθηναϊκού να συνεχίζεται και τη διαφορά να ανεβαίνει ακόμα και στους 30 πόντους (55-85), λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 17-0 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και στις αρχές της τέταρτης περιόδου, μειώνοντας στους 13 (72-85), αλλά δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο, παρά την εκπληκτική εμφάνιση των Aaron Best και Amanze Egekeze, οι οποίοι τελείωσαν το ματς με 26 και 20 πόντους. Τελικά, ο Παναθηναϊκός έφτασε στη νίκη με 88-104.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 38-56, 59-85, 88-104

ΠΑΟΚ: Lewis 4, Smith 12 (2), Σχίζας, Καρράς, Τσόχλας 11 (3), Χατζηνικόλας, Μαργαρίτης, Best 26 (5), Wiggins 11, Egekeze 20, Σαρικόπουλος, Knowles 4.

Παναθηναϊκός: Thomas 5 (1), Rice 9 (3), Παπαγιάννης 10, Παπαπέτρου 11 (1), Παπαδάκης 2, Johnson 8 (2), Brown 10 (1), Freddete 23 (6), Καλάθης 8 (2), Wiley 5, Μήτογλου 13 (1).