"Καθάρισε" το Λαύριο με κόντρα διαιτησία!

Για την 21η αγωνιστική της Basket League, o Δικέφαλος κέρδισε στην PAOK Sports Arena το Λαύριο με 99-88, έχοντας για πολλοστή φορά απέναντί του μια αστεία διαιτησία ...

Με τη νίκη του αυτή η ομάδα μας βελτίωσε το ρεκόρ της φτάνοντας στο 14-7. Ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο πήρε διαφορά 22 πόντων και παρά την προσπάθεια του Λαυρίου να επιστρέψει στον αγώνα, πήρε μία εύκολη νίκη και συνέχισε την πορεία του για την πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος.

Ο ΠΑΟΚ πήρε τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα, καθώς βρήκε σκορ μέσα από τη δημιουργία του Αντώνη Κόνιαρη (5 ασίστ στο πρώτο δεκάλεπτο) και τα τελειώματα του Johndre Jefferson (10 πόντοι στο πρώτο δεκάλεπτο) και έτσι προηγήθηκε με 27-17.

Στην δεύτερη περίοδο, το Λαύριο προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ και τα κατάφερε μέχρι το 14΄, διάστημα στο οποίο ο ΠΑΟΚ είχε προβάδισμα 9 πόντων (36-27), αλλά σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 11-0 και ανέβασε τη διαφορά στους 20 (47-27). Τελικά, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 59-38.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να ελέγχει τον αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς με πόντους των Darrius Garrett και Βαγγέλη Μαργαρίτη προηγήθηκε με 72-51 στο 25΄. Το Λαύριο μείωσε σε 76-59 με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, εκμεταλλευόμενο τους πόντους που πήρε από την γραμμή των βολών.

Στην τέταρτη περίοδο, το Λαύριο πλησίασε ακόμα περισσότερο, μειώνοντας στους 8 (87-79) στο 35΄, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν του επέτρεψε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο, βρίσκοντας σκορ από τους Θοδωρή Ζάρα και Αντώνη Κόνιαρη και τελικά πήρε τη νίκη με 99-88.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 59-38, 76-59, 99-88

ΠΑΟΚ: Jefferson 18, Χρυσικόπουλος 8, Σχίζας 4, Κόνιαρης 15 (3), Tepic 3, Τσόχλας, Μαργαρίτης 12, Ζάρας 13 (1), Hatcher 10 (2), Garrett 7, Goss 9 (3)

Λαύριο: Μαστρογιαννόπουλος, Λούντζης, Milosevic 16 (1), Κουζέλογλου 1, Nixon 9, Whitey 18 (1), Κακλαμανάκης 4, Lamb 13 (2), Χαραλαμπόπουλος 19 (4), Buford 8 (1)