Πισωγύρισμα!

Για την 19η αγωνιστική της Basket League, o Δικέφαλος ηττήθηκε 75-73 από τον Ήφαιστο Λήμνου με καλάθι στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ υπέστη απρόσμενη εντός έδρας ήττα από τον Ήφαιστο Λήμνου με 73-75 για την 19η αγωνιστική της betshop Basket Leaugue μετά από καλάθι του Rolands Freimanis με τη λήξη.

Ο Ήφαιστος ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και βρήκε πολλούς πόντους από επιθετικά ριμπάουντ, παίρνοντας προβάδισμα με 5-10 και στη συνέχεια με 14-20. Ο ΠΑΟΚ βρήκε σκορ από τον Milenko Tepic και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 18-23.

Ο Ήφαιστος κυριάρχησε στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και κατάφερε να πάρει διαφορά 12 πόντων (25-37). Σε εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ ανέβασε την ένταση της άμυνας του και με μπροστάρη στην επίθεση τον Phil Goss κατάφερε να μειώσει στο καλάθι (38-40) με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ένα τρίποντο του Λίνου Χρυσικόπουλου έφερε τις ομάδες στα ίσα (41-41) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν είχε λύσεις στην επίθεση και έτσι ο Ήφαιστος βρέθηκε στο +6 (48-54) στο 30΄.

Στην τελευταία περίοδο, ο ΠΑΟΚ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (63-63)με μεγάλα τρίποντα των Phil Goss και William Hatcher και το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Ήφαιστος προηγήθηκε με 69-73 42΄΄ πριν το τέλος, όμως δύο εύστοχα ζευγάρια βολών των Θοδωρή Ζάρα και Phil Goss έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, 10΄΄ πριν το τέλος (73-73). Στην τελευταία επίθεση, ο Tyrone Brazelton αρχικά δέχθηκε το κόψιμο από τον Βαγγέλη Μαργαρίτη, ωστόσο ο Rolands Freimanis με καλάθι μετά από επαναφορά στα 0.8'' έδωσε στον Ήφαιστο Λήμνου τη νίκη με 73-75.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 38-40, 48-54, 73-75

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 13 (2), Σχίζας 2, Κόνιαρης, Tepic 7 (1), Τσόχλας, Μαργαρίτης 6, Ζάρας 11 (2), Hatcher 9 (1), Garrett 8, Goss 17 (3)

Ήφαιστος Λήμνου: Gotcher 12 (2), Μανωλόπουλος 6 (1), Brazelton 3 (1), Evans 14, Smith 5 (1), Σταμάτης, Διαμαντάκος, Χαριτόπουλος, Μούρτος 2, Freimanis 16 (1), Wiggins 8 (2)