"Καθάρισε" τον Χολαργό, περιμένει την ΑΕΚ

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Χολαργό πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό 80-73 για την 17η αγωνιστική της betshop Basket League και βελτίωσε το ρεκόρ του στο 11-6.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε ακόμα και με διαφορά 22 πόντων στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και έφτασε στη νίκη, παρά το γεγονός ότι δεν αγωνίστηκαν οι William Hatcher και Jamal Jones.

Ο Χολαργός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 3-9, αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις από την περιφέρεια και προηγήθηκε με 11-9 στο 5΄. Τελικά, στο τέλος της πρώτης περιόδου, ο ΠΑΟΚ είχε προβάδισμα ενός πόντου (18-17) με τον Darrius Garrett να αποτελεί σταθερή πηγή κινδύνου μέσα από τη ρακέτα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, αλλά ο ΠΑΟΚ εκμεταλλευόμενος την πολύ καλή άμυνά του, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +6 (37-31), με τον Απόλλωνα Τσόχλα να δίνει πολύτιμες λύσεις στο διάστημα που χρησιμοποιήθηκε.

Ο ΠΑΟΚ καθάρισε το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς με μπροστάρη στην επίθεση τον Λίνο Χρυσικόπουλο, ο οποίος πέτυχε 11 πόντους και άξιο συμπαραστάτη τον Phil Goss, ανέβασε τη διαφορά ακόμα και στους 22 πόντους (66-44), πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος στο +20 (66-46).

Στην τέταρτη περίοδο, ο ρυθμός έπεσε, με τον Χολαργό να προσπαθεί να μειώσει τη διαφορά, αλλά τον ΠΑΟΚ να έχει τον απόλυτο έλεγχο και να φτάνει στη νίκη με 80-73.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-31, 66-46, 80-73

ΠΑΟΚ: Jefferson 3, Χρυσικόπουλος 16 (4), Σχίζας 4, Κόνιαρης 9, Tepic 11 (1), Τσόχλας 5 (1), Μαργαρίτης 7 (1), Ζάρας 5 (1), Garrett 9, Goss 11 (2)

Χολαργός: Agbelesse 4, Talton 8 (2), Okereafor 13 (2), Καλαϊτζάκης 4, Fitzpatrick 5 (1), Καμπερίδης 3, Κώττας 8, Love 6, Hawkins 2, Σκουλίδας, Γιάνκοβιτς 20 (2), Ραλλάτος

........................................