"Μάδησε" το Περιστέρι και τα ... κοράκια!

Για την 13η αγωνιστική της Basket League, ο Δικέφαλος κέρδισε στην PAOK Sports Arena με 87-73, το ιδιαίτερα υπολογίσιμο φέτος Περιστέρι ...

Ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς ανέτρεψε το εις βάρος του 35-42 από το πρώτο ημίχρονο και έφτασε τελικά, σε μια άνετη νίκη.

Το Περιστέρι ξεκίνησε καλύτερα και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας διαφορά 5 πόντων, ενώ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, προηγήθηκε ακόμα και με διαφορά 12 πόντων (21-33), με τους ανθρώπους του ΠΑΟΚ να έχουν έντονα παράπονα από τη διαιτησία. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει στον πόντο με ένα επί μέρους σκορ 12-1 (33-34), αλλά οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο μέρος έχοντας προβάδισμα 7 πόντων (35-42).

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο ο ΠΑΟΚ ήταν εκπληκτικός, έχοντας 6/7 τρίποντα και με μεγάλο πρωταγωνιστή Phil Goss έτρεξε ένα επί μέρους σκορ 31-15 και μετέτρεψε το -7 (35-42) σε +9 (66-57). Με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να ευστοχεί από την περιφέρεια και ανέβασε τη διαφορά στους 14 (74-60), προβάδισμα το οποίο κράτησε με σχετική άνεση ως το τέλος, φτάνοντας στη νίκη με 87-73.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 35-42, 66-57, 87-73

ΠΑΟΚ: Jones 12 (4), Χρυσικόπουλος, Σχίζας, Κόνιαρης 9 (3), Αθηναίου, Tepic, Μαργαρίτης 16 (2), Ζάρας, Hatcher 16 (3), Garrett 10, Goss 24 (4)

Περιστέρι: Σκορδίλης 2, Μουράτος 9, Αγραβάνης 5 (1), Φιλιππάκος, Daniel 9, Βασιλόπουλος 5 (1), Callahan 7 (1), Sirko 3, Gray 6 (2), Bentil 9 (1), Harrow 18 (3)