Συγκλόνισε ο ΠΑΟΚ στη Ρόδο!

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Κολοσσό με 60-75 στη Ρόδο για την 12η αγωνιστική της betshop Basket League και πέτυχε την 3η συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα.

Μπορεί ο ΠΑΟΚ να έχασε τον Yanick Moreira μία μέρα πριν από το τζάμπολ και να έπαιξε χωρίς τον Darrius Garrett, αλλά είχε τον έλεγχο από το πρώτο λεπτό του αγώνα και έφτασε σε μια σημαντική νίκη.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι από το πρώτο λεπτό και με τον Jamal Jones να έχει 11 πόντους και 3/3 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, έκλεισε την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα 11 πόντων (15-26).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός προσπάθησε να μπει στη διεκδίκηση της νίκης και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, με αποτέλεσμα να μειώσει σε 36-40 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ κράτησε τον έλεγχο του αγώνα με τον Βαγγέλη Μαργαρίτη να παίζει καταπληκτικά και στις δύο πλευρές του γηπέδου, έχοντας τον ρόλο του σκόρερ, αλλά και του δημιουργού στην επίθεση και παίζοντας εξαιρετική άμυνα στη ρακέτα. Έτσι, ο ΠΑΟΚ έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο, έχοντας προβάδισμα 10 πόντων (47-57).

Στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους και όχι μόνο κράτησε τη διαφορά με ευκολία, αλλά την ανέβασε ακόμα και στους 18 πόντους, πριν επικρατήσει με 60-75.

Tα δεκάλεπτα: 15-26, 36-40, 47-57, 60-75

Κολοσσός H Hotels: Gibbs 3 (1), Browning 5 (1), Carter 9 (20, Δημάκος 8 (2), Γεωργαλής, Diggs 3 (1), Γεωργάκης, Cupkovic 5, Μαυροειδής 13, Pinkston 5

ΠΑΟΚ: Jones 16 (4), Χρυσικόπουλος 5 (1), Σχίζας 3, Κόνιαρης 4, Αθηναίου 5 (1), Tepic 8, Μαργαρίτης 14, Ζάρας, Hatcher 16 (2), Goss 4

..........................................