Πλήρωσε το κακό 2ο δεκάλεπτο!

Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ στο «Παλατάκι» κόντρα στον Παναθηναϊκό, καθώς ηττήθηκε με 83-93 για την 9η αγωνιστική της Basket League, γνωρίζοντας την πρώτη εντός έδρας ήττα του στο πρωτάθλημα.

Ο Αντώνης Κόνιαρης ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, πετυχαίνοντας τους 7 πρώτους πόντους του ΠΑΟΚ, με αποτέλεσμα οι 2 ομάδες να είναι κοντά στο σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο (7-9). Ο ΠΑΟΚ, όμως, δεν είχε άλλες λύσεις στην επίθεση και έτσι ο Παναθηναϊκός έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (11-19).

Στην δεύτερη περίοδο, ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 3 με 2 τρίποντα των Γιάννη Αθηναίου και William Hatcher (19-22), αλλά σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκό έτρεξε ένα σερί 12-0 με 4 συνεχόμενα τρίποντα και ξέφυγε με 15 (19-34). Στη συνέχεια, η διαφορά ανέβηκε και στους 20 (21-41), για να ολοκληρωθεί τελικά το πρώτο ημίχρονο με τον Παναθηναϊκό να είναι μπροστά με 31-48.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά για να ξαναμπεί στο παιχνίδι και εν μέρει το κατάφερε, καθώς με πρωταγωνιστή τον William Hatcher μείωσε στους 12 (54-66), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 56-69.

Στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει και να προσπαθεί να μπει στη διεκδίκηση της νίκης και με ένα καλάθι και φάουλ του Phil Goss στο 34΄, έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 (69-78) για πρώτη φορά μετά τη δεύτερη περίοδο. Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο από τους 8 πόντους και ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 83-93.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 31-48, 56-69, 83-93

ΠΑΟΚ: Jones 8 (2), Moreira 10, Χρυσικόπουλος 11, Σχίζας, Κόνιαρης 7 (1), Αθηναίου 3 (1), Ζάρας, Hatcher 22 (2), Garrett 10, Goss 12 (2)

Παναθηναϊκός: Thomas 14, Langford 21 (3), Lasme 8, Παππάς 5 (1), Gist 7, Βουγιούκας, Lekavicius 9 (3), Lojeski 11 (3), Καλάθης 12 (1), Αντετοκούνμπο 3, Μητογλου 3