Άνετο πέρασμα από τη Νέα Σμύρνη και 4αδα για τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη με 67-81 για την 25η αγωνιστική της Basket League και εξασφάλισε την 4η θέση στον βαθμολογικό πίνακα.

Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλύτερος από τον αντίπαλό του από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα, με αποτέλεσμα να φτάσει σε μία σχετικά εύκολη νίκη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ ήταν άστοχος και δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα ο Πανιώνιος να προηγηθεί με 18-10, βρίσκοντας σκορ από τον Marceith Cummings (10 πόντοι).

Η κατάσταση άλλαξε άρδην στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς ο ΠΑΟΚ βρήκε ρυθμό από την περιφέρεια, ευστοχώντας σε 5 τρίποντα, με αποτέλεσμα αρχικά να περάσει μπροστά με ένα καλάθι του Θοδωρή Ζάρα (24-25) στο 15΄ και στη συνέχεια να πάρει και διαφορά 6 πόντων (31-37) με τον Βαγγέλη Μαργαρίτη. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε τελικά με τον ΠΑΟΚ να έχει προβάδισμα 5 πόντων (34-39).

Με ένα σουτ του Βαγγέλη Μαργαρίτη από τα 5 μέτρα, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε για πρώτη φορά με διαφορά 10 πόντων στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου (36-46), ενώ ένα τρίποντο του Θοδωρή Ζάρα τον έφερε στο +13 (45-58) ακριβώς με τη λήξη του.

Στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά ακόμα και με 20 πόντους διαφορά (48-68) με ένα τρίποντο του Θοδωρή Ζάρα. Στη συνέχεια, ο Πανιώνιος προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, αλλά ο ΠΑΟΚ πήρε μια σχετικά εύκολη νίκη με 67-81.

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Θοδωρής Ζάρας με 16 πόντους (4/4 τρίποντα), ενώ ο Βαγγέλης Μαργαρίτης είχε 13 πόντους και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 34-39, 45-58, 67-81

Πανιώνιος: Brazelton 13, Δίπλαρος 2, Cummings 25 (4), Σακελλαρίου 9 (3), Kravic 2, Dallo 3, Kuakumensah 3 (1), Σαρικόπουλος 5, Ραλλάτος 3 (1), Cupkovic 2

ΠΑΟΚ: Petteway 9 (1), Χρυσικόπουλος 4, Krubally 6, Κόνιαρης 6 (2), Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 13 (1), Ζάρας 16 (4), Χαραλαμπόπουλος 5 (1), Κατσίβελης 2, Jackson, Goss 8 (1), Jones 9 (1)

Πηγή:paokbc.gr

.........................................

62-72

59-72 Πολύ καλή αμύνα από τον Κρουμπαλι και στη συνέχεια σκοράρει στον αιφνιδιασμό ο Τζόουνς

45-63 Με τρίποντο του Μαργαρίτη

45-60 με 2/2 βολές ο Κατσίβλης οι πρώτες μετά από φάουλ σε όλο το παιχνίδι μετά από 31 λεπτά αγώνα !!!!!!

Για τον ΠΑΟΚ δεκάλεπτο ξεκινούν  οι Κατσίβελης ,Ζάρας , Τζοόυς , Χρυσικόπουλος και Μαργαρίτης

4ο δεκάλεπτο

Μετά από 3 δεκάλεπτα ο ΠΑΟΚ συνεχίζει να μην έχει βολές από φάουλ !!!!

Τελός 3ης περιόδου

45-58 Τρίποντο από τον Ζάρα Συνεχίζει την ευστοχία

45-55

Κάνει φάουλ ο Μπέιζελτον σε προσπάθεια του Γκος τίποτα από Σχινα και Ψαριανό !!!

43-55 Ωραία ασίστ του Γκος και καλάθι από τον Κρουμπάλι

43-53

41-53 μετά από τρίποντο του Κόνιαρη

41-50 και φάουλ που ανακάλυψε ο Ψαριανός !

Χρυσικόπουλος στη θέση του Χαραλαμπόπουλου ο οποίος έφτασε τα 3 φαουλ

39-50 δίποντο του Πέτεγουεϊ

Άστοχος στη βολή της τεχικής ποινής ο Γκος Σημειωτέον η πρώτη βολή του ΠΑΟΚ στον αγώνα μετα από 24 λεπτά παιχνιδιου !

3ο δεκάλεπτο

0/0 βολές (!), 9/15 δίποντα, 7/15 τρίποντα 16 ριμπάουντ 10 ασίστ και 7 λάθη ( όλα στο 1ο δεκάλεπτο ) τα στατιστικά του ΠΑΟΚ στο 1ο ημίχρονο. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα ο Ζάρας με 8 πόντους , ακολουθεί ο Πέτεγουεϊ με 7 και ο Μαργαρίτης με 6

Τέλος 2ης περιόδου

34-39

33-39 Ζεστός ο Μαργαρίτης σκοράρει ξανά μετά αό επιθετικό ριμπάουντ που κέρδισε από τον Κράβιτς

26-30 από τον Μαργαρίτη μετά από ωραία προσπάθεια του Ζάρα

26-28 Ζάρας με τρίποντο. Τρομερή ευστοχία στα τρίποντα για τον ΠΑΟΚ  σ' αυτή τη περίοδο

26-25

24-25 με ωραία προσπάθεια του Ζαρα Περναέι ο ΠΑΟΚ μπροστά

Τρία δευτερόεπτα ( ; ) χρεώνει ο Ψαριανός στον Μαργαρίτη

24-23 νέο τρίποντο , αυτή τη φορά από τον Τσόχλα 3/3 για τον ΠΑΟΚ στις τρεις τελευταίες επιθλέσεις !

24-20

23-20 με τρίποντο του Ζάρα από την γωνία

23-17

21-17 τρίποντο από τον Πέτεγουει

21-14

18-14 από τον Κρουμπάλι μετά από ωραία συνεργασία πικ εν ρολ με τον Τσόχλα και τάιμ  άουτ για τον Πανιώνιο

18-12 με δύσκολο καλάθι του Πέτεγουει

Τσόχλας , Γκος, Πέτεγουει, Χαραλαμπόπουλος  και Κρουμπάλι ξεκινούν για τον ΠΑΟΚ στο 2ο δεκάλεπτο

2ο δεκάλεπτο

Τέλος 1ης περιόδου

Άστοχο σουτ τριών πόντων του Χαρααλαμπόπουλου και τέλος του δεκαλέπτου με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει μάλλον μουδιασμένα κάνοντας πολλά λάθη , 7 στο πρώτο δεκάλεπτο