Κατάθεση ψυχής αλλά «προδόθηκε» από την κούραση...

Για την Β' Φάση του Κυπέλλου Ελλάδος Μπάσκετ γυναικών, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε το μεσημέρι του Σαββάτου 1 Οκτωβρίου, τον ΟΣΦΠ, από τον οποίο δέχτηκε την ήττα με 64-73.

Ο Δικέφαλος, στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της σεζόν αγωνίστηκε χωρίς της Rettstatt, καθώς η Αμερικανίδα φόργουρντ τέθηκε εκτός την τελευταία στιγμή, μικραίνοντας στις «ψηλές» το rotation του Άγγελου Αγγελίδη.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Jett-Wilson, Κολλάτου, Καρλάφτη, Θεοδώρου, Williams.

Σ' ένα γεμάτο πρώτο δεκάλεπτο επιθετικά, οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει κυρίως πόντους από την ρακέτα του, δια χειρός της Williams. Από το 11-11 και μετά, ο ΠΑΟΚ ανέβασε «στροφές» και με την Κιλαζίδου να πετυχαίνει μαζεμένους πόντους πήρε προβάδισμα επτά πόντων, 18-11. Οι αντίπαλοι βρήκαν τρόπο να ισορροπήσουν το παιχνίδι, με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο 24-24.

Σε υψηλό τέμπο επιθετικά κινήθηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ. Με την Κολλάτου να σκοράρει και να δημιουργεί, ο Δικέφαλος πήρε από νωρίς προβάδισμα πέντε πόντων, 31-26. Οι αντίπαλοι επέστρεφαν στο παιχνίδι μειώνοντας στο καλάθι, ωστόσο ο ΠΑΟΚ έβρισκε τον τρόπο να διατηρεί την διαφορά των τεσσάρων-πέντε πόντων, είτε με μακρινά σουτ, είτε βάζοντας την μπάλα στο καλάθι. Με την Κιλαζίδου να εμφανίζεται στις κρίσιμες στιγμές του δεύτερο δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με πέντε, 44-39.

Σ' ένα νευρικό τρίτο δεκάλεπτο για τον ΠΑΟΚ επιθετικά, οι «ασπρόμαυρες» προσπάθησαν να διαχειριστούν το προβάδισμα τους, δίνοντας περισσότερη έμφαση στην άμυνα. Με την απουσία της Rettstatt να μικραίνει περισσότερο το rotation, ο Άγγελος Αγγελίδης προσπάθησε να μοιράσει όσο το δυνατόν πιο σωστά τον χρόνο στις «ψηλές» του. Το τελικό 54-54 στην τρίτη περίοδο, έδωσε μια μεγαλύτερη «νότα θρίλερ» στο τελευταίο και πιο καθοριστικό δεκάλεπτο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Δικέφαλος έβγαλε ψυχή στα πρώτα τέσσερα λεπτά, με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ, 60-60. Σ' εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ «έχασε» την Williams με πέντε φάουλ, έχοντας πρόβλημα στο rotation. Με την κούραση να είναι ανασταλτικός παράγοντας στις προσπάθειες των παικτριών του Δικεφάλου, οι αντίπαλοι τον εκμεταλλεύτηκαν παίρνοντας διαφορά στο τελευταίο δίλεπτο, 62-68.

Στο δια ταύτα, ο ΠΑΟΚ κρατάει την πολύ καλή εικόνα του και το μαχητικό πνεύμα που έδειξε καθόλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Με την κούραση να είναι αυτή που στέρησε το κάτι παραπάνω από τις παίκτριες του Δικεφάλου, το τμήμα Μπάσκετ γυναικών πρέπει να συνεχίσει με τον ίδιο ρυθμό σ' ένα αγωνιστικό μέλλον το οποίο φαίνεται... λαμπρό.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 44-39, 54-54, 64-73

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιολεόγλου, Θεοδώρου 2, Στεφανάκη, Κατσαμούρη 6, Κιλαζίδου 11, Γρηγορίου, Williams 14. Jett-Wilson 6, Καρλάφτη 12(2), Πολυμέρου, Κουκουναρίδου, Κολλάτου 13(1).