Άλλη μια ήττα ντροπής!!!

Η ομάδα μπάσκετ του ΠΑΟΚ ηττήθηκε στον προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, εκτός έδρας, από τον Διαγόρα Δρυοπιδέων, στο κλειστό "Σταύρος Βενέτης" στο Αιγάλεω με 81-66...

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 0-7, αλλά ο Διαγόρας απάντησε με ένα δικό του σερί ισοφαρίζοντας σε 7-7. Ο ΠΑΟΚ ξαναπέρασε μπροστά με 9-16, αλλά ο Διαγόρας ήταν εύστοχος από την περιφέρεια και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας προβάδισμα με 21-18.

Στην δεύτερη περίοδο, ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τη υπεροχή του κοντά στη ρακέτα, ενώ ήταν πολύ άστοχος από την περιφέρεια, με αποτέλεσμα να πετύχει μόλις 9 πόντους και να βρεθεί πίσω στο σκορ με 37-27 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ γύρισε την άμυνά του σε ζώνη, στην προσπάθειά του να ανακόψει τον ρυθμό του Διαγόρα και μέχρι ενός σημείο το κατάφερε, μειώνοντας στους 4 (45-41), αλλά ο Διαγόρας βρήκε και πάλι λύσεις από την περιφέρεια, κλείνοντας την Τρίτη περίοδο με προβάδισμα 7 πόντων (55-48).

Ο Διαγόρας «καθάρισε» το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο, όταν με ένα σερί 12-0, μετέτρεψε το 58-51 σε 70-51 και τελικά πήρε τη νίκη-πρόκριση στα ημιτελικά με 81-66.

Διαγόρας Δρυοπιδέων: Αγγελόπουλος, Κουκάς 14 (4), Λεβέντης, Καράμπουλας 19 (3), Πολυτάρχου 8 (2), Πετροδημόπουλος 8 (1), Λιακόπουλος 20, Καρασταμάτης 3 (1), Παπαδολιάς 2, Βλάχος, Μαχαίρας 7, Γκιουζέλης

ΠΑΟΚ: Lewis 5 (1), Smith 26 (4), Σχίζας 2, Τσόχλας, Μαργαρίτης 8, Best 8, Καραμανώλης, Wiggins 7, Egekeze, Σαρικόπουλος 8, Knowles 2