Ήττα στη Βοσνία από την Igokea!

Με ήττα ξεκίνησε την φετινή του παρουσία στο Basketball Champions League ο ΠΑΟΚ mateco, καθώς στο παιχνίδι της πρεμιέρας που έγινε στο Laktasi της Βοσνίας, η Igokea επικράτησε με 68-64.

Ένα μεγάλο κενό στο τέλος του αγώνα, διάστημα στο οποίο ο ΠΑΟΚ mateco δέχθηκε ένα σερί 10-0 κι από το +6 (58-64), βρέθηκε στο -4 (68-64), χαμένα ριμπάουντ και κακές επιλογές στην επίθεση, έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα.

Κι όλα αυτά, σε ένα παιχνίδι όπου ο ΠΑΟΚ mateco μετά το αρχικό ξεκίνημα (19-12 μπροστά οι γηπεδούχοι στο πρώτο δεκάλεπτο), είχε τον έλεγχο στη ροή του παιχνιδιού. Κατάφερε μάλιστα να προηγηθεί ακόμη και με διαφορά 12 πόντων (46-58) στο τέταρτο δεκάλεπτο και σε ένα χρονικό σημείο όπου υπήρχε ανισορροπία στην κατανομή των φάουλ (5-1).

Griffin και Carter ήταν αυτοί που ηγήθηκαν της επίθεσης του ΠΑΟΚ mateco και βοήθησαν ώστε με σερί 1-13 στα τελευταία πέντε λεπτά του ημιχρόνου, να γυρίσει το παιχνίδι και να έρθει το +6 (26-32). Με 4 μόλις πόντους στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και με σερί 14-4 των γηπεδούχων, ο ΠΑΟΚ mateco βρέθηκε στο -4 (40-36 στο 25ο λεπτό, αλλά αντέδρασε. Βρήκε λύσεις και από τον DiLeo, έβγαλε άμυνες και μπήκε με προβάδισμα (43-49) στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο. Εκεί όπου παρά το γεγονός ότι πήρε μεγάλα καλάθια από τον Τολιόπουλο και βρέθηκε με προβάδισμα 12 πόντων, έχασε ένα παιχνίδι που θα μπορούσε να είχε κερδίσει και μία πολύ σημαντική ευκαιρία για την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 26-32, 43-49, 68-64

Διαιτητές: Rosso (FRA), Liszka (POL), Gedvilas (LTU)

IGOKEA: Starks 5, Robinson 2, Radanov 13 (3), Josilo 6 (1), Talic 7 (1), Ilic 7, Stephens 6, Waller 12 (2), Fundic 1, Djordjevic 7.

ΠΑΟΚ mateco: Χριστοδούλου, Griffin 18 (2), Καμπερίδης Μ., Καμαριανός, DiLeo 7 (2), Καμπερίδης Γ. 3 (1), Carter 11 (2), Jones 4, Τολιόπουλος 11 (2), Γιανκόβιτς 5 (1), Ogbeide 5.