Αποχαιρέτησε με ... κατοστάρα!

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο Basketball Champions League ο ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε της Telekom Baskets Bonn με 103-84 για την 14η αγωνιστική του 4ου ομίλου της διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε  καλά στο παιχνίδι, ειδικά στο κομμάτι της άμυνας, με αποτέλεσμα οι Γερμανοί να προηγηθούν με 19-28 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Telekom Baskets Bonn προηγήθηκε ακόμα και με διαφορά 12 πόντων (36-48), αλλά ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 11-0 στο τελευταίο δίλεπτο και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Telekom Baskets Bonn να έχει την ελάχιστη δυνατή διαφορά (47-48).

Ο ΠΑΟΚ πήρε τον έλεγχο του αγώνα στην τρίτη περίοδο, καθώς δυνάμωσε την άμυνά του και ήταν ιδιαίτερα εύστοχος από την περιφέρεια, με μπροστάρηδες τους Adam Smith και Bobby Brown. Έτσι, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με διαφορά 9 πόντων (69-60), πριν ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά στους 5 πόντους (72-67).

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 9-2 και κατάφερε να ξεφύγει για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά  (81-69). Ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα μέχρι τέλους και πήρε τη νίκη με 103-84, έχοντας πολύ καλά ποσοστά από την περιφέρεια με 14/24 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 19-28, 47-48, 67-72, 103-84

ΠΑΟΚ: Rhett 6, Smith 15 (3), B. Brown 13 (2), Καρράς, Τσόχλας 5 (1), Χατζηνικόλας 3 (1), Μαργαρίτης 4, Best 18 (3), Ιατρίδης, Williams 6, Shorter 23 (4), Σαρικόπουλος 10

Telekom Baskets Bonn: Salibou 12 (1), Lawrence 11 (3), Subotic 2, Lishka 4 (1), Frazier 19 (2), Breunig 14, Bartolo, Α. Brown 8, Binapfl, Oliveira, Simmons 10 (2), Zimmerman 4