Εκτός έδρας ήττα από τη Zaragoza

Για την 13η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Baslketball Champions League, o ΠΑΟΚ έχασε στο Pabellon Principe Felipe, με 86-76 από τη Saragoza ...

Η Zaragoza ήταν πολύ καλύτερη στα πρώτα λεπτά του αγώνα και με ένα τρίποντο του Jonathan Barreiro προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (19-7) στο 6΄. Ο ΠΑΟΚ, όμως, βρήκε σκορ από τον Adam Smith και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο -5 (23-18).

Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλύτερος στην δεύτερη περίοδο και με ένα τρίποντο του Adam Smith, προηγήθηκε με 33-35 στο 16΄. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με τη Zaragoza να προηγείται με 45-42.

Στην τρίτη περίοδο, οι Ισπανοί επέβαλαν τον ρυθμό τους και πήραν εκ νέου διψήφια διαφορά, καθώς προηγήθηκαν ακόμα και με διαφορά 14 πόντων (65-51). Με ένα τρίποντο του Bobby Brown, όμως, ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 9 με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (68-59).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η διαφορά ανέβηκε στους 16 πόντους (82-66), καθώς η Zaragoza είχε τον έλεγχο και τελικά πήρε τη νίκη με 86-76.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 45-42, 68-59, 86-76

Zaragoza: Barreiro 11 (3), Seeley 17 (2), Brussino 18 (1), Radovic 6, Alocen 8, Gonzalez, Vazquez 4, Benzing 4 (1), San Miguel 4 (1), Krejci 2, Ennis 11 (3), Hlinason 1

ΠΑΟΚ: Rhett 2, Smith 11 (3), Brown 14 (3), Καρράς 1, Τσόχλας 5 (1), Χατζηνικόλας, Μαργαρίτης 3 (1), Best 9 (3), Shorter 9, Williams 8, Σαρικόπουλος 14