Ήττα στην εκπνοή!

Για την 12η αγωνιστική του Basketball Champions League, ο ΠΑΟΚ έχασε εκτός έδρας από την Brindisi με 93-91 και έμεινε και μαθηματικά εκτός συνέχειας της διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι, καθώς είχε πολύ καλό ρυθμό στην επίθεση, με τους Aaron Best και Shannon Shorter να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 20-31, χάρη σε ένα τρίποντο του Shorter με τη λήξη μετά από ασίστ του Bobby Brown.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν και μέχρι ενός σημείου τα κατάφεραν, αλλά με δύο διαδοχικά τρίποντα του Bobby Brown, η διαφορά έμεινε στους 11 (32-43). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά με 45-53, μετά από τρίποντο του Aaron Best στην τελευταία επίθεση.

Στην τρίτη περίοδο, η Brindisi έκανε την αντεπίθεσή της και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα (68-68 στο 27΄) και να πάρει το προβάδισμα με 73-71 στο 30΄.

Ο Shannon Shorter πέτυχε τους 7 πρώτους πόντους του ΠΑΟΚ στο τέταρτο δεκάλεπτο και έδωσε προβάδισμα 4 πόντων (74-78), αλλά η Brindisi απάντησε με ένα σερί 8-0 και προηγήθηκε με 82-78 στο 34΄. Ο ΠΑΟΚ έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσα και έτσι ο νικητής κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό. Ο Adam Smith έδωσε με τρίποντο προβάδισμα 3 πόντων στον ΠΑΟΚ (88-91) στα 21΄΄. Η Brindisi μείωσε στον πόντο (90-91) με 2/2 βολές του Adrian Banks και στη συνέχεια ο Bobby Brown αστόχησε σε 2 βολές στα 12΄΄. Ο Tyler Stone ευστόχησε σε τρίποντο στα 1.6΄΄ και η Happy Casa Brindisi πήρε τη νίκη με 93-91.

Τα δεκάλεπτα: 20-31, 45-53, 73-71, 93-91

Happy Casa Brindisi: Banks 14, J. Brown 17, Martin 8, Zanelli 11 (2), Campogrande 10 (3), Gaspardo 7, Thompson 6 (1), Stone 20 (4), Ikangi

ΠΑΟΚ: Smith 15 (4), Brown 15 (3), Τσόχλας 2, Μαργαρίτης 7 (1), Best 14 (2), Καραμανώλης, Shorter 26 (4), Wiggins 7, Σαρικόπουλος 4, Knowles 1