Πλήρωσε την κακή περιφερειακή άμυνα!

Για την 8η αγωνιστική της φάσης  των ομίλων του Basketball Champions League, o ΠΑΟΚ ηττήθηκε στην Akatlar Arena, από την Besiktas με 98-83 ...

Το νικηφόρο σερί των 3 αγώνων στο Basketball Champions League διακόπηκε στην Κωνσταντινούπολη, καθώς ο ΠΑΟΚ έχασε από την Besiktas με 98-83 για την 8η αγωνιστική του 4ου ομίλου και υποχώρησε στο 3-5.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυναμικά και με ένα τρίποντο του Aaron Best και ένα καλάθι και φάουλ του Σταυρου Σχίζα προηγήθηκε με 1-6. Στη συνέχεια, όμως, η Besiktas πήρε τον έλεγχο και με τον Shaquille McKissic να σκοράρει συνεχώς, προηγήθηκε με 25-18 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η Besiktas συνέχισε να έχει τον έλεγχο στο δεύτερο δεκάλεπτο και εκμεταλλευόμενη την αδυναμία του ΠΑΟΚ να πάρει τα ριμπάουντ, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο έχοντας διψήφια διαφορά (51-41).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τον ΠΑΟΚ, καθώς ξεκίνησε με τον Toddrick Gotcher να ευστοχεί σε 4 συνεχόμενα τρίποντα, τα οποία έφεραν την Besiktas στο +22 (63-41), ενώ λίγο αργότερα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμα και με 24 πόντους (71-47), για να ολοκληρωθεί η Τρίτη περίοδος με τον ΠΑΟΚ να είναι πίσω στο σκορ με 79-59.

Στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά με κύριο επιθετικό εκφραστή τον Antwaine Wiggins. Ο ΠΑΟΚ μείωσε τη διαφορά μέχρι και τους 9 (92-83), αλλά στο τέλος η Besiktas έφτασε στη νίκη με 98-83.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 51-41, 79-59, 98-83

Besiktas: Gotcher 12 (4), Gondur 5 (1), Akpinar 13 (2), McKissic 24 (6), Geyik 8, Yildizli 8 (2), Savas 7, Theodore 12 (1), Djurisic 9 (1)

ΠΑΟΚ: Lewis 9 (1), Smith 6 (1), Σχίζας 3, Τσόχλας, Χατζηνικόλας, Μαργαρίτης, Best 15 (4), Wiggins 25, Egekeze 8 (2), Σαρικόπουλος 6, Knowles 11