Νίκη στην «πρεμιέρα» για τον ΠΑΟΚ!

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Μπάσκετ γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του Πρωτέα Βούλας στο PAOK Sports Arena με 78-75.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Jett-Wilson, Κολλάτου, Καρλάφτη, Θεοδώρου και Williams.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Δικέφαλος με τρίποντο της Καρλάφτη ήταν εκείνος που δημιούργησε σκορ στο παιχνίδι, 3-0, με τις φιλοξενούμενες να απαντούν αναλόγως, 3-3. Στη συνέχεια, με την ομάδα του Πρωτέα να έχει μεγάλη έφεση από την γραμμή του τριπόντου, η διαφορά αυξήθηκε υπέρ της, 7-15.

Με Κολλάτου και Williams να «χτυπούν» επιθετικά, ο ΠΑΟΚ μείωσε στους τρεις, 14-17. ωστόσο και πάλι χάρη στην ευστοχία του από τα 6.75, ο Πρωτέας πήρε διψήφιο προβάδισμα, 15-27. Με τρεις βολές της Στεφανάκη, ο Δικέφαλος μείωσε στο 18-28, σκορ το οποίο ήταν και τελικό για το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Πρωτέας μ' ένα σερί 0-5 δημιούργησε την μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι, 18-32, ωστόσο ο ΠΑΟΚ, με οδηγό τις Καρλάφτη από την περιφέρεια και Williams από την ρακέτα, αντέδρασε, μειώνοντας στο σκορ στους τέσσερις, 32-36.

Ο Πρωτέας εκμεταλλευόμενος την αδυναμία του ΠΑΟΚ στα ριμπάουντ, λόγω της απουσίας της Rettstatt. απάντησε με σερί 0-4, 32-40, το οποίο και πάλι έφερε στα ίσια ο ΠΑΟΚ, παίρνοντας σημαντικές βοήθειες σε άμυνα και επίθεση από την Williams, 40-40. Το ημίχρονο έκλεισε με μπάζερ μπίτερ τρίποντο από τον Πρωτέα, 40-43.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενες μπορεί για τα πρώτα τέσσερα λεπτά της τρίτης περιόδου να πήραν προβάδισμα επτά πόντων, 44-51, ωστόσο η συνέχεια άνηκε στον ΠΑΟΚ. Με 15-0 σερί ο Δικέφαλος έλεγξε το παιχνίδι, με τις Θεοδώρου και Jett-Wilson να ηγούνται επιθετικά, 59-51.

Στη συνέχεια ο Πρωτέας μείωσε στο σκορ με τρίποντο, 59-54, ωστόσο η Κολλάτου απάντησε, 62-54. Στο τελευταίο ένα λεπτό της τρίτης περιόδου δεν άλλαξαν πολλά, με αυτή να τελειώνει στο 62-56.

Σ' ένα νευρικό τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενες ήταν εκείνες που μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο, μειώνοντας στον πόντο, 63-62. Ο Δικέφαλος ωστόσο διατήρησε την ψυχραιμία του και έλεγχε την διαφορά, μην χάνοντας το προβάδισμα για το μεγαλύτερο μέρος του δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο τρίλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν με κοινή αφετηρία, 70-70, ενώ μαζί ήταν οι δύο ομάδες στο τελευταίο ενάμιση λεπτό, 75-75. Με καλάθι της Θεοδώρου ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά, 77-75, και στη συνέχεια βγάζοντας πάθος στην άμυνα πήρε το ροζ φύλλο με 78-75.

Για την 2η αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ γυναικών, ο ΠΑΟΚ ταξιδεύει στην Αθήνα, για να αντιμετωπίσει την Ελευθερία Μοσχάτου στις 16 Οκτωβρίου.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 40-43, 62-56, 78-75

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιλαζίδου, Κιολεόγλου, Θεοδώρου 15(1), Στεφανάκη 3, Κατσαμούρη 2, Κουκουναρίδου, Πολυμέρου, Jett-Wilson 13(1), Williams 19, Καρλάφτη 16(4), Τόγια, Κολλάτου 10(2).