Νίκη με ανατροπή (80-75) για τον ΠΑΟΚ mateco

Με νίκη έκλεισε ο ΠΑΟΚ mateco τα φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας, καθώς επικράτησε με 80-75 του ΑΣ Καρδίτσας Βιολογικό Χωριό.

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε στο -15 και στη διάρκεια του αγώνα έχασε από το πρώτο ημίχρονο Riley (λόγω τραυματισμού) και Σαλούστρο (αποβλήθηκε) και στο τέταρτο δεκάλεπτο λόγω τραυματισμού τον Τσιακμά, ο ΠΑΟΚ mateco αντέδρασε, έδειξε χαρακτήρα και γύρισε το παιχνίδι παίρνοντας τη νίκη. Ωστόσο οι τραυματισμοί των δύο πλέι μέικερ της ομάδας είναι λογικό να προκαλούν ανησυχία, καθώς σε μία εβδομάδα ξεκινούν οι επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις του ΠΑΟΚ mateco.

Η ομάδα μας ξεκίνησε το παιχνίδι με δύο τρίποντα από Franke και Riley και προηγήθηκε 6-0, για να αυξήσει τη διαφορά στους 7 (14-7) στο 4ο λεπτό με «τετράποντο» από τον Riley. Σε αυτό το σημείο Σαλούστρος και Pridgett, αποβλήθηκαν μετά από ένταση που υπήρξε μεταξύ τους. Ο ΠΑΟΚ mateco συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα άνοιξε τη διαφορά (17-8 στο 5΄και 24-13 στο 8'30''), για να προηγηθεί 26-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Καρδίτσα μείωσε τη διαφορά με το ξεκίνημα του δεκαλέπτου (28-24 στο 12'30'' και 31-29 στο 14'). Ο Franke με τρίποντο δημιούργησε διαφορά 5 πόντων (36-31 στο 15ο λεπτό) και παρά το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ mateco συνέχισε να έχει το προβάδισμα, ο Hunter με τρίποντο έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (42-43).

Ο Jalen Riley δεν βγήκε στο γήπεδο για το δεύτερο ημίχρονο λόγω του τραυματισμού του και σε συνδυασμό με το κακό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ mateco στην τρίτη περίοδο άλλαξε η εικόνα του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» ένα σερί 2-13 και αυτό τους έδωσε τη δυνατότητα να ξεφύγουν με διαφορά 12 πόντων (44-56 στο 24ο λεπτό). Η Καρδίτσα δημιούργησε διαφορά ακόμη και 15 πόντων (46-61 στο 25') και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 56-68.

Στο 56-70 με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο ΠΑΟΚ mateco απάντησε με σερί 13-0 και μείωσε στον πόντο (69-70) στο 33'30''. Η αντεπίθεση της ομάδας μας συνεχίστηκε και με βολή από τον Darko Kelly ο ΠΑΟΚ mateco πέρασε και πάλι μπροστά (74-73), τρεισήμισι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, ο Μαργαρίτης έδωσε αέρα τριών πόντων (78-75) στα 50'' πριν το τέλος και ο Jalen Hands διαμόρφωσε το τελικό σκορ (80-75).

Διαιτητές: Κ.Πουρσανίδης, Μπακάλης, Λουλουδιάδης

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 42-43, 56-68, 80-75

ΠΑΟΚ mateco: Franke 23 (5), Darko-Kelly 6 (1), Riley 7 (2), Τσιακμάς 1, Hands 17 (1), Μαργαρίτης 7 (1), Polley 4, Σλαφτσάκης, Χρηστίδης 2, Καμπερίδης 5 (1), Σαλούστρος, Renfro 8.

ΑΣΚ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ: Boeheim 2, Pridgett 2, Batemon 8 (1), Αθηναίου 8 (2), Καλαϊτζάκης 5 (1), Hunter 8 (2), Delaurier 16 (1), Τσούκας, Αλεξιάδης 4, Κώττας 10, Gabrovsek 12 (1).