Θριαμβευτής στο Ιβανώφειο...

Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ επισκέφθηκε το μεσημέρι της Κυριακής το Ιβανώφειο, όπου αντιμετώπισε τον Ηρακλή, του οποίου και επικράτησε με 58-82 τελικό σκορ.

Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ μπήκε στο παιχνίδι με διάθεση και όρεξη και έχτισε μία διαφορά +7 πόντων, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 14-21 υπέρ του. Στη δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης, η αντίπαλη ομάδα του Ηρακλή προσπάθησε να αντισταθεί, μειώνοντας τη διαφορά, με το ημίχρονο να βρίσκει στη λήξη του τον Δικέφαλο προηγούμενο με +4 πόντους, 33-37. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι "ασπρόμαυρες" μπήκαν σαν σίφουνας και έφυγαν μπροστά, με το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου να διαμορφώνεται σε 47-60. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, τα κορίτσια του ΠΑΟΚ, διατηρώντας τον ίδιο ρυθμό και ταχύτητα με το τρίτο δεκάλεπτο, "ξέφυγαν", κατακτώντας τελικά τη νίκη με σκορ 58-82.

Η ομάδα του Βασίλη Μασλαρινού απέδειξε την ποιότητα του ρόστερ της, το οποίο αν και βασίζεται στο νεαρό των αθλητριών, αποδεικνύει πως ήταν σωστή η επένδυση για το μέλλον του τμήματος...

Ηρακλής - ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ: 58-82

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: 14-21, 33-37, 47-60, 58-82

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Μασλαρινός): Πολυμένη 1, Λύμουρα 12, Κωτούλα 8, Λέξα 3, Καρλάφτη 8, Κριμίλη 8, Ταρπάγκου 2, Καρακούλα, Τζέλου, Govan 13, Jackson 16, Williams 11