Σκληρό τεστ και νίκη (90-92) στην παράταση…

Ήταν ένα φιλικό παιχνίδι για εξαιρετικό σκοπό και αποδείχθηκε στην πράξη κι ένα εξαιρετικό τεστ για τον ΠΑΟΚ, που νίκησε με 92-90 στην παράσταση στο Περιστέρι, στο προτελευταίο φιλικό παιχνίδι της ομάδας στην περίοδο της προετοιμασίας.

Ο Γιάννης Αθηναίου, στο πρώτο του παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ, είχε καταλυτική παρουσία στην παράταση, όπου με συνεχόμενους πόντους έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ και πέτυχε και το τελευταίο καλάθι του αγώνα. Ο έμπειρος γκαρντ είχε 15 πόντους συνολικά, εκ των οποίων οι 7 στην παράταση!

Το Περιστέρι ξεκίνησε δυνατά και είχε τον έλεγχο, ο ΠΑΟΚ κατάφερε με εντυπωσιακό κάρφωμα του Garrett να πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα (35-36), αλλά δεν τελείωσε καλά το ημίχρονο, καθώς βρέθηκε στο -9 (49-40). Ούτε η τρίτη περίοδος κύλησε καλά για τον ΠΑΟΚ, που βρέθηκε και στο -15 (70-55), αλλά προσπάθησε να επιστρέψει. Μείωσε στους 11 (73-62) στη λήξη της τρίτης περιόδου και με πρωταγωνιστή τον Moreira κατάφερε να πάρει το προβάδισμα (76-80).

Ο Χρυσικόπουλος με τρίποντο ήταν αυτός που ισοφάρισε 83-83, σκορ με το οποίο έληξε η κανονική διάρκεια του αγώνα, αφού αστόχησε και ο ΠΑΟΚ στην επίθεσή του, αλλά και το Περιστέρι. Ο Αθηναίου ήταν ο πρωταγωνιστής στην παράταση και οδήγησε την ομάδα στη νίκη...

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 49-40, 73-64, 83-83 (καν. Αγώνας), 90-92

Διαιτητές: Μάνος, Δεσλής, Τσαρούχα

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Βασιλόπουλος 17 (3), Harrow 12, Gray 17 (5), Σκορδίλης 2, Sirko 6, Bentil 9 (1), Clark 5 (1), Daniel 16, Αγραβάνης, Μουράτος 6.

ΠΑΟΚ: Jones 10, Moreira 13, Χρυσικόπουλος 9 (1), Σχίζας, Κόνιαρης 10 (2), Καρράς, Μαργαρίτης 4, Ζάρας 5 (1), Pope 9 (1), Hatcher 12 (2), Αθηναίου 15 (2) Garrett 5.